BezpečnosťSpravodajstvo

S týmto typom ľudí nemá zmysel diskutovať. Takto vyzerá bežný profil internetového trolla!

Ako vyzerá bežný profil internetového trolla? Ministerstvo vnútra SR zdieľalo video, ktoré vám ho pomôže identifikovať.

Popularita sociálnych sietí v našom regióne neustále rastie. Používame ich takmer všetci. Či už ide o Facebook, Instagram, Twitter a ďalšie. Posledné roky priniesli ale rozmáhajúci sa nešvár, s ktorým sa môžeme stretávať čoraz častejšie. Ide o internetových trollov.

Určite ste na nich už narazili. Ide o rôznych „odborníkov“ na spoločenské témy. Vyznajú sa nielen v téme COVID-19, v ktorej „prevalcujú“ vedeckú komunitu s prstom v nose, ale zároveň sú aj vojnovými stratégmi a orientujú sa aj v ďalších odborných témach, do ktorých sa dostali po preštudovaní niekoľkých článkov. Nehovor viac o ich spôsobe komunikácie, ktorý je často nesmierne urážlivý a agresívny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako rozpoznať trolla?

Ministerstvo vnútra SR publikovalo na sociálnej sieti video, v ktorom opisuje typický profil trolla a zároveň vyzýva, aby sme sa stali nahlasovateľmi ich aktivity.

Táto téma je o to dôležitejšia, že ide o používateľov, ktorí častokrát úmyselne zdieľajú falošné a klamlivé správy za účelom, aby vyvolali nenávisť, strach a paniku. Za týmito účtami v mnohých prípadoch stoja bohužiaľ aj bežní ľudia, ktorí naleteli na klamlivé správy, ktorým uverili. Čoraz viac sa ale môžeme stretávať aj s platenými trollmi, ktorých cieľom je ovplyvniť verejnú mienku v želaný stav alebo podryť autoritu štátnych orgánov. Neraz ide napríklad o notorických podporovateľov a obhajcov vojny u nášho východného suseda.

„S trollmi na internete sme sa stretli všetci. Podnecujú nenávisť v komentároch naprieč sociálnymi sieťami, urážajú ostatných užívateľov a šíria dezinformácie.“, píše Ministerstvo vnútra SR.

Polícia SR v príspevku poukazuje na to, ako vyzerá bežný profil trolla. Má neurčitú fotografiu, netypické meno, anonymný profil, minimum priateľov a málo alebo žiadne príspevky a fotografie. Ako takýto profil vyzerá, sa môžete pozrieť v príklade nižšie.

profil trolla vzor
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Polícia ďalej vysvetľuje, že rozpoznať trolla môžeme aj tak, že tento typ používateľov zámerne zahlcuje diskusie nenávistnými komentármi a dezinformáciami.

spravanie trolla
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Sociálne siete vytvárajú prostredie pre ľudí, aby verili nezmyslom

Facebook, YouTube, Instagram a ďalšie sociálne siete chcú, aby sme zostali na ich stránkach čo najdlhšie. Dôvod je jednoduchý, keď rolujeme nástenkou, tak vidíme aj reklamu, z čoho plynú sociálnym sieťam peniaze. Na to ale, aby nás udržali čo najdlhšie na svojich stránkach, tak využívajú chytré algoritmy, ktoré nám podsúvajú obsah, ktorí nás zaujíma. Preto častokrát, keď inklinujeme k nejakému názoru alebo myšlienke, tak nám sociálne siete tento názor a tému podsúvajú, s ktorou sa neskôr stotožníme. Ďalší obsah dostáva ale menej priestoru. Preto je dôležité, aby sme k informáciám, ktoré sa nám dostávajú, pristupovali kriticky. V inom prípade sa môžeme zacykliť v klamlivom obsahu, ktorému neskôr prepadneme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close