S týmito typmi stránok nikdy nezdieľaj citlivé údaje. Ak tak spravíš, neskôr to môžeš oľutovať

Niekedy je lepšie klamať a nehovoriť pravdu. S týmto typom webových stránok nezdieľaj citlivé údaje, môže sa ti to neskôr vypomstiť.

online podvod pozor
Zdroj: GamePixel / Shutterstock.com

Webové stránky častokrát požadujú určité informácie o tebe. Niekedy je ale lepšie poskytnúť falošné, vymyslené údaje pri návšteve určitých stránok. My ti spolu s portálom makeuseof.com presne povieme, o akých stránkach je reč.

S týmito webovými stránkami nezdieľaj citlivé údaje

Reklamné stránky, dotazníky, ankety

Ako prvé určite musíme spomenúť reklamné stránky. Ide o rôzne weby, ktoré prostredníctvom rôznych kampaní, dotazníkov, súťaží a podobne zbierajú údaje o používateľoch informácie. Tomuto typu webstránok by si sa mal vyhnúť. Ak to nie je možné, tak neposkytuj im citlivé údaje. Nikdy nevieš, kto za stránkou stojí a ako môže tieto údaje zneužiť. Dobrým príkladom je situácia, do ktorej sme sa nedávno dostali. Vyplnili sme dotazník týkajúci sa online nakupovania. Tento dotazník mal slúžiť ako podklad pre spracovanie záverečnej práce študenta. Neskôr nám ale volal podvodník pričom operoval s informáciami z dotazníka.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Stránky, cez ktoré môžeš získať prístup k Wi-Fi

Viackrát sme ťa upozorňovali, že radšej nevyužívaj verejné Wi-Fi siete a miesto nich radšej používaj mobilné dáta, a keď sa musíš k ním pripojiť, tak jedine prostredníctvom VPN. Ak je to však nevyhnutné, radšej použi vymyslené, falošné údaje. Tieto siete častokrát vytvárajú rôzni podvodníci a doslova čakajú, kým osoba, ktorá sa rozhodne sieť použiť, odovzdá citlivé údaje. Napríklad zaplatí drobný poplatok za prístup do siete, pričom si útočník uloží tvoje bankové údaje. Nehovor viac o tom, že podvodník môže vidieť všetko, čo na verejnej Wi-Fi sieti robíš.

Tvoj router pravidelne prezrádza tvoju približnú polohu veľkým spoločnostiam
Zdroj: Pixabay (GDJ, DigitalLove, Ticklenutts), Úprava: Vosveteit.sk

Online prieskumy a kvízy

Častokrát zhromažďujú oveľa viac, než len odpovede a tak nemusia byť také bezpečné a nevinné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.  Mnoho užívateľov si neuvedomuje, že tým, že vyplnia prieskum alebo kvíz, poskytujú citlivé údaje, ktoré môžu byť zneužité. Tieto údaje vedia byť použité napríklad (v tom lepšom prípade) na marketingové účely (a v tom horšom) na cielený útok, resp. sociálne inžinierstvo.

Rôzne fóra či neznáme platformy

Aby si si ochránil svoju identitu, je dôležité používať vymyslené meno a falošné údaje aj pri registrácii do rôznych fór či debát. Mnoho užívateľov si neuvedomuje, že zverejňovanie svojich skutočných údajov na týchto platformách môže viesť k rôznym problémom, napríklad krádež identity.

hacker pocitac slabe heslo_titulka
Zdroj: Towifqu / depositphotos.com, Adnan Khan on Unsplash, úprava redakcie

Skúšobné verzie programov zadarmo

Bezplatné skúšobné verzie často vyžadujú registráciu, ktorá zahŕňa poskytovanie osobných údajov a na to si je potrebné dať pozor. V takejto situácii je dobré použiť falošné údaje. Niektoré služby môžu vyžadovať overenie prostredníctvom e-mailu, preto je vhodné vytvoriť si taktiež falošnú e-mailovú adresu, ktorú vieš používať na tieto účely. Obzvlášť opatrný by si mal byť pri programoch či službách, ktoré nie sú široko známe. Nikdy nevieš, ako bude osoba, ktorá spracuje danú službu, pracovať s tvojimi údajmi. Ak musíš v procese registrácie uviesť aj platobné údaje, uveď len informácie z jednorazovej platobnej karty.

E-shopy a podobné stránky, kde neplánuješ nakupovať pravidelne

Rovnako sa vyhni vypĺňaniu citlivých údajov v e-shopoch, kde neplánuješ nakupovať pravidelne. Platí to obzvlášť v prípade obchodov, ktoré nedoručujú fyzicky produkt, ale digitálny. Rovnako nevypĺňaj citlivé údaje na stránkach typu „too good to be true“, teda znie to príliš dobre, aby to bola pravda. Ide o rôzne e-shopy či platformy, ktoré ponúkajú napríklad tovar či služby za zlomok pôvodnej ceny.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Nezabezpečené webové stránky (HTTP)

Rovnako by si nikdy nemal nahrávať svoje citlivé údaje na webstránky, ktoré nemajú https:// certifikát. Tento certifikát hovorí o tom, že komunikácie medzi tebou a webovou stránkou je šifrovaná. Ak chýba, tak to predstavuje riziko, že niekto cudzí, kto by nemal, môže vidieť všetko, čo zadávaš na stránke.

Stránky, ktoré ponúkajú platený softvér bezplatne

Kategóriou samou o sebe sú stránky, ktoré ponúkajú platený softvér zadarmo alebo veľmi lacno. Ak na takýto web narazíš, riskuješ nielen to, že si do zariadenia stiahneš vírus, ale aj to, že web spravuje osoba, ktorá citlivé údaje zneužiješ.

Android Malware (2)
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Kde však používať pravdivé údaje?

Napríklad na profesijných portáloch ako LinkedIn alebo Profesia, je potrebné uvádzať pravdivé informácie. Bolo by naozaj nevhodné na týchto miestach vystupovať pod falošným menom či uvádzať nepravdivé informácie. Taktiež na stránkach rôznych poisťovní alebo celkovo v zdravotníckom sektore je tiež potrebné používať skutočné údaje.

Taktiež to platí na stránkach, ktoré sú spravované vládou. Ale aj na rôznych finančných stránkach ako banky alebo investičné platformy. Vtedy ti naozaj radíme používať skutočné a pravdivé údaje a nevymýšľať si ich, mohlo by to mať výrazne negatívne dôsledky.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre