S „nájazdmi medveďov“ sa netrápime len my v Tatrách, ale aj v Japonsku. Tam ich pomáha odplašiť tento ROBOVLK
Japonci začali plašiť medvede, ktoré sa dostávajú do blízkosti ľudských obydlí robotmi, ktoré pripomínajú vlka
Pre mnohých z nás je medveď impozantné zviera, ktoré sa v mnohých regiónoch hrdí titulom „kráľ lesa“. Dôvodom je jeho veľkosť, drápy, či obrovská tlama, ktorá sama o sebe vyvoláva veľký rešpekt. V skutočnosti sú však medvede plaché zvieratá, ale aj napriek tomu nebezpečné. Plynúcim časom a ľudskou aktivitou sú však postupne vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia a dostávajú sa čoraz častejšie do blízkosti našich obydlí. Dobrým príkladom je mesto Vysoké Tatry, ktoré je osadené na území TANAP-u, kde stretnutie s medveďom nie je až tak raritným, ako v iných častiach našej krajiny. S podobnými problémami sa však netrápime len my, ale aj iné regióny sveta.
Portál theguardian.com poukazuje na vcelku raritné riešenie, ako miestni obyvatelia plašia medvede, ktoré sa dostávajú čoraz bližšie k ich obydliam.
„ROBOVLK“
V japonskom meste Takikawa, ktoré sa nachádza na severnom ostrove Hokkaido prišli s raritným riešením. Mesto zakúpilo nezvyčajných robotov pripomínajúcich vlkov, ktorých osadilo v problematických lokalitách. Podľa publikovanej správy, po ich osadení, sa s problémom „nájazdov“ medveďov už nestretli, tvrdia miestne úrady.
Ako môžete nižšie vidieť tak vlky majú štyri nohy, huňaté telo, mierne blonďavú hrivu a červené žiariace oči. Inými slovami, pôsobia vcelku strašidelne, a to nie len pre ľudí, ale aj pre ďalšie zvieratá. Zároveň však treba dodať, že dôležitou súčasťou týchto robotických vlkov sú aj zvuky, ktoré vydávajú. Tých dokáže tento systém vyprodukovať viac ako 60, pričom ich náhodne strieda. Za týmto krokom stojí to, aby sa medvede plynúcim časom neprestali báť monotónneho zvuku.
Portál ďalej píše, že úrady boli k tomu kroku nútene potom, ako bola evidovaná zvýšená aktivita medveďov v meste a v jeho tesnej blízkosti. Správanie medveďov odôvodňujú nízkou úrodou dostupnej vo voľnej prírode, a preto migrujú za hľadaním jedla do širšieho okolia.
Neprehliadnite
„Zníženie počtu žaluďov a orechov vo voľnej prírode tento rok mohlo podľa miestnych médií viesť zvieratá k tomu, aby sa pri hľadaní obživy vydali bližšie k mestám.“ píše TheGuradian.
Úrady zároveň dodávajú, že počas obdobia zimného spánku budú tieto robotické vlky odstránené.
Komentáre