SpravodajstvoVeda a výskum

S koronavírusom sa stretli aj naši predkovia: Vedci našli stopy epidémie, ktorá prepukla pred viac ako 20-tisíc rokmi

Koronavírus nie je podľa nového výskumu ničím novým, stretli sa s ním už aj naši predkovia.

Nová štúdia, zameraná na analýzu ľudských genómov z 26 svetových populácií, priniesla zaujímavé výsledky. Výskumníkom sa podarilo objaviť genetickú stopu pradávnej epidémie koronavírusu, píše portál Scitech Daily.

Na štúdii sa podieľali výskumníci z Univrsity of Arizona. Podarilo sa im zistiť, že pred viac ako 20-tisíc rokmi vypukla pandémia koronavírusu vo Východnej Ázii. Výskum bol publikovaný vo vedeckej publikácii Current Biology.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V štúdii vedci analyzovali genómy viac ako 2.5-tisíc ľudí, aby zistili, ako sa naši predkovia prispôsobili vypuknutej epidémii. Pomocou výpočtových metód odkryli genetické stopy adaptácie na koronavírusy, ktoré za posledných 20 rokov viedli k trom veľkým epidémiám.

Prvou bolo prepuknutie vírusu SARS-CoV, ktoré spôsobilo ochorenie SARS, alebo ťažký akútny respiračný syndróm. Epidémia vypukla v roku 2002 v Číne a o život pripravila viac ako 800 ľudí. Ďalšia vážna epidémia bola spôsobená vírusom MERS-CoV, ktorý viedol ku ochoreniu MERS (pozn. redakcie: Middle East Respiratory Syndrome). Tretia epidémia je spôsobená vírusom SARS-CoV-2, ktorý viedol k prepuknutiu ochorenia COVID-19.

Nová štúdia však naznačuje, že pred 20-tisíc rokmi mohla vypuknúť ďalšia veľká epidémia, spôsobená koronavírusom.

„Náš objav, je ako keby sme našli fosíliu dinosaurej stopy a nie priamo dinosaurie kosti. Nenašli sme priamo tento starý vírus, no objavili sme stopy genómov, ktoré sa museli prispôsobiť ochoreniu,“ Vyjadril sa David Enard, profesor z University of Arizona.

Genetické stopy pandémie

Výskum ukázal, že genómy moderného človeka obsahujú informáciu, ktorá sa datuje stovky tisíc rokov do minulosti. V tejto uloženej informácii nájdeme aj fyziologické, či imunitné adaptácie, ktoré umožnili ľudstvu prežiť nové hrozby – napríklad vírusy. Presnejšie tím odhalil, že predkovia z Východnej Ázie zažili ochorenie, ktoré sa podobá dnešnému COVID-19.

Na to, aby mohol vírus napadnúť ľudské bunky sa musí pripojiť k špecifickému proteínu. Ten sa označuje ako VIP (pozn. redakcie: Viral Interacting Protein). Vedcom sa podarilo nájsť adaptácie pri 42 rozličných ľudských génoch, čo naznačuje, že predkovia ľudí z Východnej Ázie boli vystavení koronavírusom pred viac ako 20-tisíc rokmi.

„Podarilo sa nám zistiť že gény, kódujúce proteíny, ktoré buď pomôžu, alebo zabránia vírusu v rozmnožovaní, podstúpili pred viac ako 20-tisíc rokmi výraznú evolúciu,“ tvrdí Enard.

Vedci tvrdia, že tento vývoj uprednostňoval určité varianty ľudských génov, ktoré mohli viesť k menej závažnému priebehu ochorenia. Naši predkovia sa stretli s rôznymi vírusmi a tie v nás zanechali špecifické genetické signály. Tie vieme použiť na to, aby sme odhalili gény, ktoré majú vplyv na infekciu a priebeh určitého ochorenia. Vďaka tomu môžeme pracovať na nových formách liečby.

Tím vedcov na záver dodáva, že skúmanie historických epidémií nám môže priniesť nové spôsoby, ako s epidémiou bojovať v budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close