Rýchly krok k porazeniu globálneho otepľovania: Poradia si lekári bez jednej z foriem anestézie?

Inhalačné anestetické plyny sú silné skleníkové plyny s účinkami až tisíckrát silnejšími ako oxid uhličitý.

mozog_prebudzanie sa
Zdroj: PNGtree, Unsplash (Endobariatric Endohospital), Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie je mimoriadne závažným problémom a hoci sme ako ľudstvo dlho stáli na jeho prahu, podľa najnovších analýz a výskumov sa z neho stal problém, ktorý by sme mali riešiť čo najskôr. Odhliadnuc od toho, ako klimatické zmeny vplývajú na ekosystémy našej planéty, nová štúdia vysvetľuje, ako môže boj proti globálnemu otepľovaniu ovplyvniť ďalšiu výraznú oblasť – medicínu.

Štúdia Európskeho spoločenstva a intenzívnej starostlivosti, ESAIC, tvrdí, že anestéziologické plyny sú tisíckrát škodlivejšie ako oxid uhličitý a navrhujú, aby sme sa takýchto foriem anestézie vzdali pre dobro našej planéty. Autori štúdie ponúkajú ako alternatívu formy regionálnej alebo vnútrožilovej anestézie. Autori štúdie budú o svojej práci hovoriť a ponúknu spôsoby, ako úplne odstrániť plynné formy anestézie alebo aspoň drasticky znížiť ich používanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre porovnanie, oxid uhličitý má potenciál globálneho otepľovania 1 GWP (pozn. redakcie. Global Warming Potential), zatiaľ čo plynné anestetické plyny sa pohybujú od 440 do 6810 GWP. Presnejšie rozpísané, sevoflurán má hodnotu 440, izoflurán 1800 a desflurán 6810 GWP. Ide o extrémne vysoké hodnoty a to aj v porovnaní s horšími skleníkovými plynmi. Metán má napríklad hodnotu GWP 86 a oxid dusný 286.

Ďalším alarmujúcim faktom je to, že anestetické plyny vydržia v atmosfére extrémne dlhú dobu. Oxid dusný sa objavuje hlavne v poľnohospodárstve, no používa sa aj pri anestézii a v atmosfére sa drží približne 120 rokov.

„Obmedzenie anestetických plynov je rýchlym krokom, ktorý nám pomôže poraziť globálne otepľovanie. Do atmosféry sa vylučujú substancie, ktoré boli objavené aj v odľahlých regiónoch, napríklad nad Antarktídou,“ vysvetľujú autori štúdie.

Poradíme si bez plynovej anestézie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako obmedziť vypúšťanie týchto potentných skleníkových plynov do atmosféry. Jedným z nich je prestať okamžite využívať oxid dusný, desflurán a izoflurán. Lekári navrhujú využiť kombináciu iných anestetických látok na dosiahnutie požadovaného účinku. Európska komisia zároveň pracuje na úplnom zákaze desfluránu, ktorý by mal platiť od začiatku roka 2026.

Autori štúdie nevidia dôvod, prečo by pacient namiesto plynnej formy anestézie nemohol podstúpiť regionálnu alebo vnútrožilovú formu. Neexistujú totiž žiadne dôkazy o tom, že by bola jedna forma anestézie lepšia ako tá druhá. Aj napriek tomu lekári priznávajú, že ešte sa bez anestetických plynov úplne nezaobídu.

V dobe, kedy sa globálne otepľovanie dostalo do popredia záujmu viacerých krajín, ľudstvo potrebuje efektívny spôsob ako proti nemu bojovať. Prechod na obnoviteľné zdroje energie je v tomto smere kľúčový, no svet sa zatiaľ nedokáže odpútať od fosílnych palív. V tomto smere by zmena mohla prísť neskôr, než ju skutočne potrebujeme. Anestetické plyny sú mimoriadne silné skleníkové plyny a obmedzenie ich používania by nám mohlo dať šancu, ktorú potrebujeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre