Rýchlejšie vylieči ranu a potom bez stopy zmizne: Nový „smart obväz“ ukázal v testoch sľubné výsledky
V rámci svojej štúdie výskumníci predstavili nový smart obväz, ktorý je prvým svojho druhu. Dokáže pomôcť k rýchlejšiemu hojeniu rán.
Výskumníci z Northwestern University vyvinuli elastický obväz, ktorý urýchľuje liečbu rany vďaka elektroterapii uplatnenej priamo na miesto zranenia. Ide o zariadenie, ktoré je prvým svojho druhu a v rámci testovania ukázalo mimoriadne pozitívne výsledky.
Autori novej štúdie testovali tento druh obväzu na laboratórnych myšiach. Ukázalo sa, že obväz dokázal vyliečiť diabetické vredy až o 30% rýchlejšie než v prípade myší, ktoré obväz nemali. Zaujímavosťou je, že obväz monitoruje priebeh liečby v reálnom čase, počas ktorého informuje lekárov. Po zahojení rany sa celý obväz vrátane elektród rozloží.
Podľa vedcov toto zariadenie výrazným spôsobom uľahčí liečbu pacientov trpiacich cukrovkou. Tým môžu postupom času vzniknúť vredy, ktoré vedú k mnohým zdravotným komplikáciám – v lepšom prípade amputovanej končatine, v horšom prípade smrti.
Ako sme už spomínali, tento obväz je prvým podobným zariadením, ktoré sa dokáže nielen celé rozložiť, no zároveň dokáže poskytovať aj elektroterapiu. Autori štúdie opisujú zariadenie ako jeden z prvých príkladov smart regeneratívneho systému.
„Keď sa človek zraní, prioritou je uzatvoriť ranu čo najskôr. Otvorené rany sú náchylné na infekcie a v prípade ľudí s cukrovkou sú rôzne infekcie ešte rizikovejšie. Čo sa však týka týchto pacientov, doteraz lekári hľadali všemožné riešenia, ktoré by boli hlavne cenovo prijateľné a zároveň by im dokázali pomôcť,“ vyjadril sa Guillermo A. Ameer, spoluautor štúdie.
Prelomové zariadenie
Nový druh „smart obväzu“ je nielen lacný, no zároveň sa dá jednoducho aplikovať a je adaptovateľný a hlavne pohodlný. Zároveň však dokáže efektívne uzatvoriť ranu a zabrániť infekciám či ďalším komplikáciám. Ako uvádzajú autori, vo svojej podstate ide o elektronické zariadenie, no všetky časti, ktoré interagujú s ranou sú plne vstrebateľné.
Neprehliadni
Po zahojení rany materiál jednoducho zmizne, čím sa predíde akémukoľvek poškodeniu tkaniva pri pokuse obväz z tela vybrať.
Ľudia trpiaci cukrovkou môžu pociťovať necitlivosť končatín, kvôli poškodeniu nervov. V tomto prípade si pacient nemusí všimnúť malý škrabanec. Vysoká hladina glukózy zároveň vedie k zhrubnutiu kapilárnych stien, čím sa spomalí cirkulácia krvi. Aj drobná rana sa teda hojí oveľa dlhšie. V skratke, tieto faktory vytvárajú ideálne podmienky pre vývoj triviálneho zranenia do niečoho vážnejšieho.
Výskumníci však na liečenie rán používajú elektrostimuláciu. Rana môže narušiť presun elektrických signálov po tele. Ak však vedci uplatnia elektrickú stimuláciu, normálne signály sa obnovia a nové bunky sa presúvajú smerom k rane.
„Naše telo funguje hlavne kvôli elektrickým signálom. V našom výskume sme sa pokúsili obnoviť prirodzené elektrické prostredie okolo rany. Všimli sme si, že po elektrostimulácii sa k miestu rany rapídne nahrnuli bunky,“ vysvetľuje Ameer.
Elektroterapia nie je vo svete medicíny ničím novým. Lekári ju využívajú na liečbu už pomerne dlho, no používajú na to veľké a nemotorné prístroje, ktoré musia byť pod dohľadom. V rámci svojho výskumu vedci prinášajú menší, flexibilnejší a pohodlnejší systém. Ich smart obväz nielenže vylieči ranu skôr, no vďaka monitorovacím systémom informuje lekárov o priebehu liečby.
Komentáre