Ruským zákonodarcom sa nepáčia vysoké provízie za sprostredkovanie predaja aplikácií a služieb

Diskusiu vyvolala spoločnosť Apple

iPhone Apple
Zdroj: flickr.com

Spoločnosť Epic Games rozvírila v posledných týždňoch vcelku veľkú debatu okolo poplatkov spoločnosti Apple spojených s App Store (ide o obchod s aplikáciami na iOS platforme). Celý konflikt vznikol po tom, ako Epic Store dal vo svojich aplikáciách možnosť používateľom realizovať platby priamo, a nie cez systém spoločnosti Apple. K tomuto kroku sa Epic Games uchýlil z dôvodu, že sa im 30% poplatok z každej transakcie zdal príliš veľkým. Spoločnosť argumentuje tým, že ide o „daň“, ktorá kriví trh. Dôvodom je, že iOS platforma je natoľko uzavretá, že ak chce na nej vývojár fungovať, tak nemá inú alternatívu ako nesúhlasiť s podmienky obchodu spoločnosti. Apple následne po tomto kroku vymazal z obchodu aplikácie, ktoré obchádzali platby prostredníctvom ich platobné ho systému.

Krátko na to bolo vcelku veľké haló aj okolo Facebooku, ktorý požiadal spoločnosť Apple, aby sa počas pandémie vzdala (alebo aspoň znížila časť) poplatkov zo zrealizovaných platieb pomocou aplikácie Facebooku v prospech drobných podnikateľov. To sa však nestalo a Apple túto žiadosť vybavil negatívne. Následne Facebook aktualizoval aplikáciu, kde informoval verejnosť o tom, že Apple si strháva 30% z každej platby. Spoločnosť Apple zareagovala tým, že distribúciu tejto aktualizácie pozastavila. Argumentovala tým, že pravidlá obchodu App Store zakazujú vývojárom zobrazovať „irelevantné“ informácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko možno zasiahne pomocou legislatívy

Agentúra reuters píše, že ruskí zákonodarcovia predložili návrh zákona, ktorý má za cieľ obmedziť vrchnú hranicu provízií za sprostredkovanie predaja aplikácií.  Za návrhom konkrétne stojí Defot Tumusov, ktorý navrhuje, aby maximálna povolená hranica bola ohraničená 20%. Znamenalo by to, že Apple a Google (prípadne ďalší giganti), ktorí sú sprostredkovateľmi, by došli o časť svojich provízií.

Okrem toho, Tumusov navrhuje, aby boli technologickí giganti povinní z týchto provízií platiť tretinu zárobkov do špeciálneho fondu, ktorý by slúžil na trénovanie IT špecialistov.

„Zníženie provízie a schopnosť prinášať produkty používateľom je príležitosťou pre rast IT vývojárov,“ napísal Tumusov na sociálnych sieťach.

Len pre zaujímavosť, ruské protimonopolné úrady v nedávnej minulosti obvinili Apple v  spojitosti s App Store, že zneužívajú svoje dominantné postavenie na trhu.

„Spoločnosti Apple bolo nariadené odstrániť zo svojej dokumentácie ustanovenia, ktoré jej dávajú právo z akéhokoľvek dôvodu odmietnuť (nepovoliť) aplikácie tretích strán v App Store, aj keď vyhovujú všetkým požiadavkám.“ píše sa v rozhodnutí úradov.

Čo si myslíte o 30% poplatkoch za sprostredkovanie predajov služieb Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre