BezpečnosťSpravodajstvo

Ruský YouTube sa nepodarilo rozbehať ani deň potom, ako ho Anonymous hackli. Pribúdajú aj ďalšie kybernetické útoky

Ruský YouTube, RuTube.ru, je už viac ako jeden deň nefunkčný. Dôvodom je kybernetický útok hackerov zo skupiny Anonymous.

Hackeri zo skupiny Anonymous v posledných dňoch idú ako nezastaviteľný vlak. V priebehu včerajšieho dňa začala nová vlna kybernetických útokov na Rusko pod značkou „#RussianShameDay“, teda Ruský deň hanby. Tieto útoky súvisia najmä s oslavami spojenými s porazením Nemecka v druhej svetovej vojne a s vojnou na Ukrajine.

Hackeri pod záštitou Russian Shame Day napádajú rôzne kanály, prostredníctvom ktorých dochádza k šíreniu prokremeľskej propagandy. Potom, ako Rusko dostalo stopku na platformách, ako je napríklad YouTube z dôvodu šírenia dezinformácií, tak aktivita miestnych médií sa presunula vo veľkej miere na iné platformy, jednou z nich je napríklad RuTube.ru, čo je ruská kópia YouTube.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruský YouTube nefunguje

Hackerský kolektív PuckArks, ktorý sa hlási ku hodnotám Anonymous na sociálnej sieti Twitter upozorňuje, že hackeri odstránili kód platformy zo serverov spoločnosti. Okrem iného spomína, že hackerom sa podarilo získať viacero citlivých dát, ktoré budú neskôr zverejnené.

Zdá sa, že nejde len o hocijaký útok, dôvodom je, že stránka RuTube.ru je nefunkčnou už viac ako jeden deň. Platforma potom, ako si otvoríte stránku videoservera informuje, že na stránke prebiehajú technické práce z dôvodu, že boli hacknutí. Zároveň ubezpečuje používateľov, že ich dáta sú v bezpečí.

„Pozor! Na stránke prebiehajú technické práce. Stránka bola napadnutá. Momentálne je situácia pod kontrolou. Údaje používateľa boli uložené.“

Rutube je nefunkcny
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Niektoré zdroje hovoria, že kybernetický útok bol oveľa väčšieho razu, ako sa na prvý pohľad zdá. V každom prípade, bude zaujímavé sledovať, či sa podarí spoločnosti obnoviť zálohy a hlavne kedy.

V súvislosti s kybernetickým útokom vyššie treba uviesť, že nejde o ojedinelý útok tohto razu. Hackeri sa zvládli napríklad nabúrať aj do živého vysielania televíznych kanálov, ktorým zmenili názvy. V rámci upravených popisov napísali niekoľko štipľavých komentárov, aby si Rusi uvedomili, aké zverstvá vykonáva Putinov režim na Ukrajine. Napríklad boli pozmenené popisy kanálov na „Na vašich rukách je krv tisícov Ukrajincov a ich stoviek zavraždených detí. Televízia a úrady klamú. Nie vojne“.

Pre tých, ktorí nevedia, tak naprieč Ruskom aktuálne panuje cenzúra, ktorá bráni médiám slobodne informovať o vojne. Záverom treba uviesť, že po boku útokov vyššie, hackeri nepovaľujú ani pri „bežných“ útokoch na firmy a štátne inštitúcie. Len niekoľko hodín dozadu napríklad oznámili, že získali dáta zo serverov spoločnosti McLanahan Russia, ktorá sa zaoberá banskými zariadeniami a službami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close