SpravodajstvoTechnológie

Ruský superpočítačový gigant končí: Spoločnosť mala pozdvihnúť miestny priemysel, ide ale ku dnu

Spoločnosť kedysi pracovala na svetových projektoch, dnes sa topí v problémoch.

Ruská superpočítačová spoločnosť T-Platforms končí. Po množstve rôznych problémov už čoskoro plánuje podať na súd návrh na bankrot, informuje portál C News.ru.

Problémy spoločnosti zhoršila aj žaloba od ministerstva priemyslu a obchodu. Zakladateľom problémovej spoločnosti bol Vsevolod Opanasenko, ktorý bol zatknutý ešte v roku 2019 a momentálne sa pokúša podať žalobu na vlastný bankrot. Žaloba zatiaľ nebola oficiálne prijatá na posúdenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť T-Platforms vznikla v roku 2002 v Moskve, no mala svoje pobočky aj v Hanoveri, Nemecku, Hong Kongu, Číne a Taiwane. Za svoju kariéru spoločnosť pracovala na viac ako 300 projektoch, pričom šesť sa dostalo na zoznam 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta. Vlastní niekoľko patentov a jej technológie sa využívajú vo fyzikálnych, chemických a matematických odboroch. V tom čase bol zakladateľ, Vsevolod Opanasenko dvanástym najznámejším a najrešpektovanejším človekom v globálnej HPC komunite.

Ruská vláda plánovala so spoločnosťou spolupracovať aj naďalej a do roku 2020 upriamiť svoje snahy na výrobu ešte väčších a výkonnejších superpočítačov.

Zatknutie Opasenka prebehlo vo veci problematickej dodávky počítačov za 357-miliónov rubľov ruskému ministerstvu vnútra. Hrozí mu až 10 rokov za mrežami. Spoločnosť T-Platforms však do roku 2019 prakticky zastavila svoju oficiálnu činnosť. Rok na to sa však opäť rozbehla a podľa všetkého začala prijímať nových zamestnancov. Generálnym riaditeľom sa stal Kirill Alifanov.

Ministerstvo priemyslu a obchodu si na spoločnosť dostupilo kvôli najmenej trom miliardám rubľov, ktoré T-Platforms dlhovali ministerstvu. Tieto peniaze boli vydané vo forme šiestich dotácií na elektronické projekty. Pod týmito projektmi sa rozumie hlavne výroba serverov pre vysokovýkonné výpočtové a dátové centrá. Spoločnosť však mala dodať aj niekoľko pracovných staníc a serverov.

Všetky objednané projekty dostali dotácie v miliónoch rubľoch. Dodané mali byť do 30. novembra minulého roka, no nestalo sa tak.

Ako sa žaloba vyvinie?

Aj napriek mnohým problémom spoločnosť T-Platforms zaznamenala aj nejaké úspechy. V roku 2011 vyvinuli superpočítač Lomonosov, ktorý mal približne 33-tisíc procesorov. Išlo o 18. najrýchlejší superpočítač na svete 3. v Europe a najrýchlejší v Rusku. O rok na to spoločnosť dodala svoj prvý superpočítač univerzite v americkom štáte New York.

V apríli 2013 sa spoločnosť dostala na čiernu listinu amerického Ministerstva obchodu ako spoločnosť, ktorá koná v rozpore s národnou bezpečnosťou alebo politickými záujmami Spojených štátov. T-Platforms už nemohli nakupovať počítačové čipy, ak sa vyrábali prostredníctvom americkej technológie. Americká vláda sa túto spoločnosť rozhodla obmedziť preto, lebo mala podozrenie, že vyvíja počítačové systémy pre vojenské účely a jadrový výskum.

Spoločnosť T-Platforms je na trhu veľmi známe meno a uvidíme, či sa z tohto problému dokáže vymotať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close