Ruský kozmonaut zdieľal fotografiu kométy C/2020 F3 zachytenej z ISS, ktorá je najjasnejšou kométou za posledné roky

Vidieť ju je možné aj voľný okom

kometa c2020 F3
Zdroj: Twitter (Ivan Vagner)

Ruský kozmonaut Ivan Vagner, ktorý sa aktuálne nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zdieľal prostredníctvom sociálnej siete Twitter fotografiu kométy C/2020 F3.

Najjasnejšia kométa za posledných niekoľko rokov

Ide o kométu, ktorá bola pôvodne objavená vesmírnym teleskopom NEOWISE v marci tohto roka, kedy sa pohybovala vo vzdialenosti približne 312 miliónov kilometrov od Slnka. Zároveň sa považuje za najjasnejšiu pozorovanú kométu za uplynulých 7 rokov. K Zemi by mala byť najbližšie už koncom tohto mesiaca, konkrétne 23. júla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fotografia nižšie, ktorú Vagner zdieľal bola zachytená z ISS a ukazuje chvost, ktorý je jasne viditeľným. Okrem iného v statuse nižšie píše:

„..pokúsil som sa zachytiť trochu bližšie kométu C / 2020 F3 (NEOWISE), ktorá je najjasnejšiu za posledných 7 rokov. Jej chvost je z vesmírnej stanice celkom dobre viditeľný!“

Ako sme vyššie spomínali, tak sa očakáva, že 23. júla bude v najbližšej vzdialenosti ku Zemi. Vzdialená by od Zeme mala byť „len“ 103-miliónov kilometrov. Hoci je to relatívne blízko, tak ide o vzdialenosť približne 400-krát väčšiu, ako sme vzdialení od Mesiaca.

Kométa je aktuálne viditeľná pred východom a západom Slnka zo stredných a severných zemepisných šírok. Facebooková stránka Slovenské planetáriá, ktorá vcelku monitoruje aktivitu nad „našimi hlavami“, zdieľala fotografiu, ktorá zachytáva spomínaný kométu aj z nášho územia. Pozrieť si ju môžete nižšie.

Kométa C/2020 F3 NEOWISE – foto: Tomáš SlovinskýTretia kometárna nádej roku 2020 prichádza! Po veľkom sklamaní z komét…

Zveřejnil(a) Slovenské planetáriá dne Neděle 5. července 2020

Via  spn

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre