Ruský cenzorský úrad sa znova „vyznamenal“. Núti Apple stiahnuť z obchodu aplikácie, ktoré umožňujú obchádzať cenzúru

Spoločnosť Apple stiahla z ruskej verzie App Store desiatky VPN aplikácií, ktoré Rusi mohli použiť na prelomenie prísnej cenzúry.

Z ruského App Store zmizli desiatky VPN služieb
Zdroj: Unsplash (Sumudu Mohottige, engin akyurt, Markus Spiske), Pixabay (IO-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Apple pred pár dňami odstránila až 25 VPN aplikácií z ruskej verzie App Store. Apple tak učiniula na základe požiadavky Roskomnadzoru, ruského úradu pre kontrolu telekomunikačných technológií a médií, informuje portál BleepingComputer.  

Ruský úrad potvrdil, že vydal rozkaz na stiahnutie viac ako dvoch desiatok VPN sietí, medzi ktorými sa nachádzali NordVPN, Proton VPN, Red Shield VPN, Planet VPN a ďalšie. Úrad tvrdí, že tieto siete boli používané na prístup k obsahu, ktorý sa považuje v Rusku za nelegálny.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

VPN služby sa používajú na to, aby užívateľ získal väčšie súkromie na internete. Bránia monitorovaniu vašich online aktivít zo strany poskytovateľa internetových služieb. Zároveň VPN služby menia vašu IP adresu, vďaka čomu sa sťažuje a v niektorých prípadoch je prakticky nemožné odhaliť vašu identitu, teda ak nie si prihlásený k nejakej službe pod tvojim skutočným menom či e-mailovou adresou. 

V prípade Ruska a zákazu VPN sietí je dôležité to, že použitím VPN siete a zmenou IP adresy vieš obísť prípadnú cenzúru internetu alebo iné obmedzenia obsahu. Od začiatku konfliktu na Ukrajine Ruská Federácia výrazne sprísnila to, čo môžu ich občania vidieť. Obyvatelia nemajú prakticky žiaden prístup k alternatívnym zdrojom informácií, no platia aj ďalšie prísne obmedzenia toho, čo sa ku nim spoza ruských hraníc dostáva.  

VPN boli obľúbeným spôsobom, ako prísnu cenzúru obísť a ich zakázanie v obchodoch s aplikáciami ešte viac podporí kontrolu Kremľa.  

Zablokované aplikácie sa ozývajú 

Red Shield VPN a LeVPN sú spoločnosti, ktoré mali taktiež aplikácie stiahnuté z ruskej verzie App Store. Spoločnosť Apple ich kontaktovala a poradila im, aby kontaktovali Roskomnadzor pre viac informácií.  

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

“Píšeme vám, aby sme vás oboznámili s tým, že na požiadavku Roskomnadzoru bude vaša aplikácia stiahnutá z ruského App Store. Dôvodom je, že má obsah, ktorý je na území Ruska nelegálny, čo je v rozpore s našimi podmienkami. Ak chcete viac informácií, odporúčame vám kontaktovať priamo Roskomnadzor,” píše sa v e-maili, ktorý Apple rozoslala poškodeným spoločnostiam.  

Zasiahnuté VPN aplikácie sú dostupné na ostatných trhoch mimo Ruskej Federácie.  

Cenzúra prebieha už dlhšie 

Red Shield VPN v príspevku na platforme X priznala, že ruské úrady sa pokúšajú ich VPN aplikáciu zablokovať už od roku 2018. Spoločnosť napadla uznesenia úradov a súdila sa, pričom prehrali vo všetkých prípadoch. Red Shield VPN ale poznamenáva, že táto prehra “sa dala čakať”.  

Od roku 2018 ruské úrady postupne zablokovali tisíce uzlov Red Shield VPN služby. Napriek tomu nedokázali zabrániť tomu, aby obyvatelia Ruska k týmto službám pristupovali. 

“Apple spravil prácu za nich oveľa efektívnejšie,” píše Red Shield VPN. 

Z ruského App Store zmizli desiatky VPN služieb
Zdroj: Screenshot Red Shield VPN

Konflikt na Ukrajine sa začal vo Februári 2022 a odvtedy Roskomnadzor zvýšil svoje úsilie o blokovanie VPN aplikácií. Už v minulosti však Rusko chcelo obmedziť svojim občanom prístup k informáciám.  

Monitorovanie VPN služieb 

V roku 2017 Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý zakázal VPN, proxy a Tor. Ruské úrady sa ale tento zákon nepokúšali vymáhať až do roku 2019. V tomto roku ruský Roskomnadzor upozornil desať VPN služieb o tom, že musia prepojiť svoje aplikácie s ruským informačným systémom FGIS. To by znamenalo, že aj použitím VPN služieb by občan v Rusku nemal prístup k zakázaným stránkam.  

Z desiatich služieb bola VPN sieť Kaspersky jedinou, ktorá sa pripojila na ruský informačný systém. Začiatkom roka 2020 Roskomnadzor zablokoval aj ProtonVPN a ProtonMail. Úrad tvrdil, že sa cez tieto služby posielali teroristické vyhrážky. Najnovšie rozhodnutie Roskomnadzoru je ďalším krokom k obmedzeniu informačnej slobody ruských obyvateľov.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre