Rusko upadá do kybernetického stredoveku. Uvažuje, že IT špecialistov budú hľadať už aj medzi väzňami

Rusko by mohlo hľadať IT expertov medzi väzňami, navrhuje Alexander Chabarov, ktorý je zástupca vedúceho Federálnej väzenskej služby.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Potom, ako Putinov režim začal nevyprovokovanú vojnu u nášho východného suseda, tak Rusko sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete, ukázal nedávny prieskum. V súvislosti s inváziou na Ukrajine mnoho nadnárodných spoločností dalo od krajiny ruky preč a to z dôvodu, že sa nechcú svojimi daňami podieľať na vojne. Naprieč Ruskom aktuálne nezoženiete oficiálnou cestou viacero produktov, ktoré sú vo svete bežnými. Môže ísť napríklad o telefóny od výrobcov, ako sú Apple, či Samsung. Rovnaká situácia je aj v prípade medzinárodných služieb, ktoré sú v krajine v dôsledku vojny nedostupné.

Rusko na tieto sankcie zareagovalo po svojom. Napríklad predstavilo „ruský iPhone“. Ide konkrétne o model telefónu AYYA T1, ktorý zaspal dobu. Ďalej prišlo s plánom, že začne vyrábať vlastné čipy. Dôvodom je, že ich viacero technologických gigantov odmietlo do krajiny dodávať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výroba vlastných čipov znie ako logický krok a dobrý plán. Háčik je ale v tom, že Rusko chce do roku 2030 vyrábať 28 nm čipy, píše cnews.ru. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o čipy, ktoré boli hitom v roku 2003. Mimochodom, najväčší výrobca čipov na svete, TSMC, má v pláne do roku 2026 vyrábať 2 nm čipy. V súčasnosti sa vyrábajú najmä 4 nm čipy v prípade mobilných procesorov a v prípade počítačových, sú to 7 nm čipy. Nehovor viac o ďalších západných produktoch, ktoré začali Rusi postupne nahrádzať svojimi alternatívami. Spomenúť môžeme napríklad kópiu Instagramu, Rossgram, či Strýka Vaňu, čo je McDonald’s.

Rusko zvažuje, že bude hľadať IT špecialistov medzi väzňami

Najnovšie správy z Ruska ukazujú, že krajina má akútny nedostatok IT špecialistov. Tlačová agentúra TASS upozorňuje na slová Alexandra Chabarova, ktorý je zástupca vedúceho Federálnej väzenskej služby, ktorý hovorí, že IT špecialistov by mohli hľadať medzi väzňami. Údajne týmto krokom chcú reagovať na dopyt po IT špecialistoch, ktorý prichádza od podnikateľov.

„Podnikatelia, ktorí v tejto oblasti pracujú, k nám prichádzajú s touto iniciatívou…“ hovorí Chabarov.

Ďalej vysvetľuje:

„Nápravné strediská znamenajú, že ide o formu trestu cez nápravné práce. Povinnosť pracovať je bodom číslo jeden. Môžu sa uplatniť v akejkoľvek oblasti vrátane IT,“ , doplnil.

V súčasnosti podľa aktuálnych dát naprieč krajinou je 95 tisíc voľných pracovných miest v IT.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre