APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Rusko pridáva viacero populárnych aplikácií na „čiernu listinu“. Tieto západné aplikácie dostávajú stopku!

Na čiernu listinu sa dostali najmä západné aplikácie. Viacero organizácií ich má zakázané používať.

Nie je žiadnym tajomstvom, že aplikácie v našich telefónoch sú doslova hltačmi dát. Mnohé aplikácie sledujú nielen našu online aktivitu, ale aj to, čo práve robíme a kde sa nachádzame. Vedia to aj štáty. No potom, ako vypukla vojna u nášho východná suseda, táto problematika je oveľa viac na pretrase ako inokedy. Dôvodom sú obavy z možné zneužitia informácií, ktoré by mohli uniknúť prostredníctvom aplikácií.

Nedávno šéf známej platformy WhatsApp prišiel s tvrdeniami, že Telegram nie je tak bezpečný, ako sa tvári. Argumentoval hneď viacerými dôvodmi. Za prvé, funkcia end-to-end šifrovania je predvolene vypnutou. A za druhé, nikto vlastne riadne nevie, ako funguje šifrovanie správ v službe Telegram. Zároveň sme mohli byť v minulosti svedkami, ako bola zneužitá ruskými orgánmi komunikácia z Telegramu ako zbraň proti aktivistom, ktorí poukazovali na nedostatky vládneho aparátu. Preto otázka, či je šifrovanie správ v Telegrame skutočne šifrované, je na mieste.

Rusko vydalo zákaz na používanie viacerých aplikácií

No zdá sa, že podobné obavy, že by aplikácie mohli špehovať obyvateľov a organizácie v Rusku, má aj Kremeľ. Dôvodom je, že miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, zakázal používanie viacerých komunikačných aplikácií naprieč krajinou. Opatrenie sa dotýka ale organizácií, ktoré plnia vládnu úlohu alebo poskytujú verejné služby, štátne spoločnosti a spoločnosti, v ktorých je 50% (alebo viac %) vlastníkom štát. Znamená to, že obmedzenia sa nedotýkajú bežných Rusov.

„Zákon stanovuje zákaz pre niekoľko ruských organizácií na používanie zahraničných poslov (informačné systémy a počítačové programy vo vlastníctve zahraničných osôb, ktoré sú navrhnuté a (alebo) používané na výmenu správ,..“, uvádza v tlačovej správe Roskomnadzor.

O ktoré aplikácie ide, ktoré cenzorský úrad zakázal?

Ako asi tušíte, tak medzi aplikáciami nájdeme hlavne západné aplikácie, ako je napríklad WhatsApp, Viber, Microsoft Team a ďalšie. Na zoznam zakázaných aplikácií sa dostal prekvapivo aj Telegram. Nižšie si môžete pozrieť zoznam aplikácií, ktoré časť organizácií pôsobiacich v Rusku nemôže používať. Je ich celkovo 9.

  1. Discord;
  2. Microsoft Teams;
  3. Skype for Business;
  4. Snapchat;
  5. Telegram;
  6. Threema;
  7. Viber;
  8. WhatsApp;
  9. WeChat.

Novelizácia zákona o informáciách, informačných technológiách a ochrane informácií je platná od včerajšieho dňa, teda 1. marca 2023.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close