Rusko práve nasadilo najrýchlejšiu jadrovú raketu na Zemi. Americké spravodajské úrady zistili, či ju plánujú použiť

Rusko práve nasadilo do služby najrýchlejšiu jadrovú raketu na Zemi, R-37M. Jej použitie môže spôsobiť obrovské škody.

nuklerana vojna rusko
Zdroj: geralt z pixabay.com, koláž Vosveteit.sk

Rusko momentálne rozširuje svoj jadrový arzenál. Ako informuje portál Interesting Engineering, nedávno nasadilo nové jadrové rakety vzduch-vzduch a popritom pracuje aj na ďalších strategických zbraniach.  

O novom type rakety informuje americká Obranná spravodajská agentúra, DIA. Podľa DIA má momentálne Rusko v prevádzke približne 1 550 strategických nukleárnych hlavíc, čo je v súlade so Zmluvou o znížení strategických zbraní. Popri tom má v prevádzke približne 2 000 taktických jadrových hlavíc.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Taktické zbrane sú navrhnuté pre použitie v boji a Rusko ich momentálne integruje do vojenskej infraštruktúry Bieloruska, kľúčového regionálneho spojenca. Správa DIA hovorí, že Rusko cvičí bieloruský personál, aby dokázal manipulovať a použiť taktické jadrové zbrane.  

raketa strela
Zdroj: aapsky / depositphotos.com

Rusko investuje do vývoja jadrových taktických zbraní

Analytici veria, že okrem vyzbrojovania Bieloruska Rusko pracuje na novom variante rakety R-37M. Ide o raketu dlhého doletu typu vzduch-vzduch. Momentálne nie je známa presná konfigurácia jadrovej rakety, no vie sa, že 60 kg hlavica poskytuje dostatočný objem na vloženie miniatúrneho jadrového nákladu.  

R-37M sa považuje za najrýchlejšiu raketu vzduch-vzduch, s rýchlosťami až do Mach 6, teda šesťnásobnej rýchlosti zvuku. Keď raketu odpália stíhačky lietajúce vo veľkých výškach, napríklad MiG-31BM, raketa dokáže dostreliť až na vzdialenosť 400 kilometrov. Raketa je podľa všetkého navrhnutá tak, aby dokázala zneškodniť cenné nepriateľské ciele, napríklad AWACS systémy, palivové lietadlá, či systémy na elektronický boj.  

Raketa R-37M má viacvrstvový navádzací systém, ktorý poskytuje mimoriadnu presnosť aj na veľké vzdialenosti. Len jedna stíhačka, vybavená štyrmi jadrovými R-37M raketami by dokázala zničiť celé nepriateľské letky.  

Americká Obranná spravodajská agentúra zhodnotila vo svojej správe aj postoj Ruska k chemickým alebo biologickým zbraniam. Rusko opakovane používalo rôzne chemikálie a toxické látky, napríklad chloropicrín počas konfliktu na Ukrajine. Nepoužila však nervovoparalytické látky, hoci takéto látky použila krajina v údajných vraždách dôležitých cieľov v rokoch 2018 a 2020.  

Moskva ale zvažovala rozšírenie vývojovej kapacity pre rôzne chemické a biologické zbrane.  

DIA upokojuje, že aj napriek agresívnej rétorike Ruska je nepravdepodobné, že by krajina použila jadrové zbrane na Ukrajine. Je tu ale jedno veľké ale. Rusko by mohlo použiť jadrové zbrane, ak by verilo, že režim čelí existenčnej hrozbe. Spravodajský úrad postrehol aj to, že Čína je ďalšou krajinou, ktorá výrazne podporila výrobu jadrových zbraní. Momentálne má v operácii 600 jadrových hlavíc a do roku 2030 by mohla prekonať 1 000 jadrových hlavíc.  

jadrova bomba vybuch
Zdroj: Elena Schweitzer / Shutterstock.com

Rusko sa oháňa jadrovými zbraňami 

Nedávno sa objavili správy aj o tom, že Rusko otestuje interkontinentálnu balistickú raketu RS-24 Yars. Podľa dostupných informácií, ktoré pochádzajú z ukrajinskej rozvednej služby, Rusko plánuje vykonať testovanie pomocou  “cvičnej” nejadrovej hlavice. Objavujú sa aj názory, že cvičenie má byť v skutočnosti odstrašujúcou taktikou pre Ukrajinu a jej západných spojencov.   

Informácie ďalej hovoria, že raketu má Rusko vystreliť z oblasti Sverdlovsk, presnejšie z dediny Svobodny. Tá sa nachádza približne 100 kilometrov od Jekaterinburgu. RS-24 Yars je raketový systém, ktorý vstúpil do služby ruskej armády v roku 2009. Táto interkontinentálna raketa dokáže v sebe niesť niekoľko menších rakiet, ktoré môžu cieliť na odlišné ciele. Zároveň sa hovorí, že raketa má mať dolet 11-tisíc kilometrov.   

Test má podľa analytikov signalizovať, že je Ruská federácia ochotná použiť aj jadrové zbrane, ak by ich potrebovala. Experti podotýkajú, že testovanie interkontinentálnej balistickej rakety by mohlo ovplyvniť tón nadchádzajúcich mierových jednaní. Zároveň ale treba spomenúť, že spravodajské agentúry nedokázali potvrdiť tvrdenia ukrajinských rozvedných služieb. Ruské média taktiež neinformovali o plánovanom teste rakety. Celkovo je však test v súlade s doterajšou rétorikou krajiny. Neostáva nám nič iné len sledovať, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať.    

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre