Rusko plánuje postaviť na Mesaci základňu. Domov pre astronautov chce postaviť pomocou 3D tlačiarene

Rusko plánuje na Mesiaci do roku 2040 vybudovať observatórium spolu so základňou. Prvým krokom však je umiestnenie teleskopov.

supermesiac skomprimovaný Xiaomi 12 Pro
Vzorka snímky mesiaca, 20x priblíženie, režim supermesiac Zdroj: Vosveteit.sk

Ruská štátna vesmírna korporácia Roscosmos plánuje umiestniť teleskopy, pre potreby budúcej mesačnej základne, na povrchu Mesiaca. Monitorovať bude nebezpečné asteroidy a  kométy. Tieto teleskopy, spolu so satelitmi mimo našej planéty, nám dajú možnosť monitorovať akékoľvek objekty na kolíznom kurze s  našou Zemou.

„Na tomto lunárnom základe sa plánuje inštalácia zariadenia na štúdium vesmíru a špeciálne teleskopy na sledovanie asteroidov a komét, ktoré predstavujú nebezpečenstvo ich kolízie so Zemou,“

Riaditeľ projektu, Alexander Bloshenko povedal pre tass.com, že na začiatku novembra zachytili ruské satelity nový asteroid. Veľkosťou bol porovnateľný s  meteoritom, ktorý v roku 2013 vstúpil do zemskej atmosféry pri meste Čeľabinsk. Nový vesmírny objekt prešiel popri našej planéte relatívne blízko, vo vzdialenosti okolo 140-tisíc kilometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V  roku 2016 Rusko zaviedlo automatizovaný systém, varujúci pred nebezpečnými situáciami vo vesmírnom priestore. Združil pod sebou opticko-elektronické stanice aj mimo Ruska, konkrétne v Brazílii a Arménsku. V dnešných dňoch systém monitoruje vesmírny priestor blízko zeme a  sleduje bezpečnosť satelitov.

Ruská základňa na Mesiaci?

Okrem teleskopov Rusko plánuje na povrchu Mesiaca vybudovať observatórium, spolu s 3D-tlačenou základňou. Materiálom na jej stavbu by mali byť suroviny, ktoré sa nachádzajú priamo na povrchu, napríklad lunárny regolit, ktorý pokrýva celý mesačný povrch.

„Ruský mesačný program bude v  sebe zahŕňať konštrukciu veľkých stavieb za pomoci pridaných technológií a lokálnych zdrojov,“ vyjadril sa hovorca programu Roscosmos.

Nebudú stavať len príbytky pre astronautov, ale aj vedecké a pracovné objekty spolu s vybavením. Kolóniu na mesiaci by chceli založiť do roku 2040. O možnosť 3D-tlačených stavieb sa nezaujíma len Rusko, ale aj americká NASA.  Tá rozbehla súťaž ešte v roku 2015, kde vyzvala tými o navrhnutie, skonštruovanie a otestovanie ich modelov na prieskum hlbokého vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre