Rusko obmedzuje prístup občanov k informáciám. K týmto sociálnym sieťam sa už z územia Ruska nie je možné pripojiť

Roskomnadzor, ruský štátny regulátor médií, začal obmedzovať prístup občanov k medzinárodným sociálnym sieťam.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Začiatkom mesiaca Roskomnadzor, štátny regulátor pre média a komunikáciu v Rusku, označil viacero ruských médií, že šíria falošné správy. Išlo o média ako Echo Moskvy, InoSMI, Mediazona, New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym. Realii a ďalšie, ktoré označili „mierovú operáciu“ na Ukrajine, ako akt vojny, či inváziu. Viacero týchto médií v dôsledku tohto kroku, muselo odstrániť správy, ktoré sú podľa regulátora zavádzajúcimi.

Okrem iného, štátny regulátor vydal ohľadne situácie na Ukrajine opatrenie, že média môžu publikovať len správy, ktoré pochádzajú z oficiálnych informačných zdrojov krajiny. Ak tak nebudú robiť, tak pôjde o porušenie zákona.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusku sa nepáči, čo sa na sociálnych sieťach píše o vojne na Ukrajine

Najnovšie, ruský štátny regulátor pre média, opäť pritlačuje. Na stránkach Roskomnadzor, rkn.gov.ru¸ úrad oznamuje, že začal blokovať prístup občanov k sociálnej sieti Facebook.

„4. marca 2022 bolo prijaté rozhodnutie o zablokovaní prístupu do siete Facebook (vlastnenej Meta Platforms, Inc.) v Ruskej federácii.“

Štátny regulátor tento krok vysvetľuje tým, že Facebook diskriminuje viacero ruských médií, aby riadne pôsobili na sociálnej sieti. Konkrétne spomína, že zo strany Facebooku došlo k obmedzeniu niekoľkých spravodajských kanálov, ako sú napríklad televízny kanál Zvezda, tlačová agentúra RIA Novosti, Sputnik, Russia Today a ďalších médií. Úrad ďalej vysvetľuje, že takéto obmedzenia sú v rozpore s federálnymi zákonmi v dôsledku čoho dochádza k porušovaniu slobôd občanov Ruskej federácie.

Pre objektívnosť treba uviesť, že k obmedzeniu ruských médií skutočne na sociálnej sieti Facebook došlo. Stalo sa tak koncom minulého mesiaca. Nick Clegg, prezident spoločnosti Meta pre globálne záležitosti k vzniknutej situácii uviedol, že vytvorili špeciálny tím, ktorého náplňou práce je overovanie faktov v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine, aby boli schopní odstraňovať v reálnom čase nepravdivý obsah, či obsah podnecujúci násilie.

Rovnako treba uviesť, že podľa všetkého, Rusko začalo blokovať aj ďalšie sociálne média vrátane Twitteru, či platformy YouTube.

Nielen Facebook, ale aj ďalšie platformy vystavili dezinformáciám stopku

Záverom treba uviesť, že medzičasom aj ďalšie platformy vystavili dezinformačným kanálom stopku. Spomenúť môžeme napríklad videoserver YouTube, ktorý obmedzil dostupnosť kanálov RT News, Sputnik a Russia24. Rovnako, ako v prípade platformy Facebook, tak aj v tomto prípade, došlo k obmedzeniu médií z dôvodu šírenia falošných správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre