Rusko-nemecký teleskop vytvoril najhlbšiu röntgenovú mapu vesmíru. Výsledkom je dychberúca fotografia

Výsledkom je dychberúca fotografia s Mliečnou dráhou v strede

mapa vesmíru
Zdroj: pixabay.com (geralt)

Rusko-nemecký teleskop dokončil svoje prvé mapovanie oblohy a výsledkom je pár dychberúcich záberov. Nová mapa je približne 4-krát detailnejšia ako jej predchodca a zachytáva vesmír, akoby sme ho videli v röntgenovom spektre.

Röntgenový teleskop eROSITA sa nachádza na vesmírnom observatóriu Spektr-RG, ktoré vyštartovalo do vesmíru minulý júl. Nedávno sa dostal na svoju konečnú pozíciu, 1,5 milióna km od Zeme a potom strávil 182 dní zachytávaním tajomnej temnej energie, pomocou siedmich kamier. Tím výskumníkov z inštitútu Maxa Plancka tvrdia, že ide o najhlbší röntgenový pohľad oblohy, aký doteraz vznikol. Píše o tom portál CBS News. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mapa vesmíru
Zdroj: eROSITA/SRG

„Tento pohľad na oblohu kompletne mení spôsob, akým sa dívame na energetický vesmír. Vidíme ho v detaile a kráse, ktorá je jednoducho zarážajúca,“ hovorí Peter Predehl, ktorý je vedúcim vyšetrovateľom projektu eROSITA.

Nová mapa horúceho, energetického vesmíru ukrýva v sebe viac ako milión objektov, ktoré vyžarujú röntgenové lúče. Zároveň je to 10-násobok toho, čo sme objavili pred 30 rokmi. Aby sme mohli vidieť finálnu fotografiu, vedci museli vytriediť až 165 GB dát.

Mapa vesmíru
Zdroj: eROSITA/SRG

Aby vytvorili výslednú fotografiu, využili takzvanú projekciu Aitoff, ktorá vloží celú oblohu do elipsy, s Mliečnou dráhou v strede. Následne priradí farbu fotónom na základe ich energie. Možno teda vidieť galaxie nakopené na sebe, hviezdne pohrebiská, ktoré tvoria pozostatky supernov a plyn tak horúci, že na obrázku takmer žiari. Takmer 80% obrázku tvoria aktívne galaktické jadrá. Sú to supermasívne čierne diery, ktoré neustále požierajú materiál uprostred galaxií.

Projekt bude trvať štyri roky a pokúsi sa zmapovať pozíciu miliónov galaxií. Vedci chcú zistiť, ako je vesmír štruktúrovaný. Zároveň sa tento projekt posnaží objasniť záhadu temnej energie, ktorá je protipól gravitácie a tlačí hmotu ďalej od seba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre