BezpečnosťSpravodajstvo

Rusko chce pozbaviť hackerov zodpovednosti za hackovanie. Samozrejme, len tých, ktorí hackujú v záujme Moskvy

Rusko plánuje dať zelenú hackerom, ktorí útočia na vlastnú päsť v záujme Ruskej federácie. Zbaví ich trestnej zodpovednosti za svoje skutky.

Ruskí hackeri nám už viackrát ukázali, že nám vedia znepríjemniť život. Obeťami útokov sa v nedávnej minulosti stáli aj viaceré slovenské webové stránky, ktoré dočasne znefunkčnili. Zväčša išlo ale o typ útoku DDOS. Pre tých, ktorí nevedia, tak modus operandi tohto útoku je zahltiť server tak veľkým množstvom požiadaviek, že ľudovo povedané server kľakne a spolu s ním aj stránky a online služby, ktoré na ňom bežia.

No stretnúť sa môžeme aj so sofistikovanejšími útokmi. Nedávno napríklad ESET odhalil niekoľko útokov ruských hackerov, ktorých cieľom bolo zašifrovanie zariadení obetí, či vymazania dát z počítačov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ čo niektoré útoky hackerov sa zdajú byť koordinované štátom, tak veľká časť hackerov ich koná aj na vlastnú päsť. Hackovanie, ktorého cieľom je uškodiť niekomu, sa pokladá za nelegálnu činnosť a to prakticky všade vo svete vrátane Ruska. Kremeľ v minulosti viackrát deklaroval, že hackerské útoky sú nelegálne a to bez ohľadu na to, na koho sú cielené. No zdá sa, že zmenil názor. Minimálne na hackerov, ktorí útočia proti nepriateľom Moskvy.

„Bieli hackeri“ budú oslobodení od zodpovednosti

Miesta tlačová agentúra informovala verejnosť, že takzvaný bieli hackeri, ktorí útočia na nepriateľov Moskvy, budú pozbavení zodpovednosti za útoky. Ide o hackerov, ktorí konajú v záujme Ruskej federácie na jej území a v zahraničí. Novinárom to v piatok oznámil šéf výboru Štátnej dumy pre informačnú politiku Alexander Khinshtein.

„Hovoríme vo všeobecnosti o vypracovaní výnimky zo zodpovednosti pre tie osoby, ktoré konajú v záujme Ruskej federácie v oblasti počítačových informácií na území našej krajiny aj v zahraničí. Budeme ale o tom hovoriť podrobnejšie, keď dostaneme jasné znenie,“ povedal novinárom.“

Na situáciu upozornili hackeri z skupiny Killnet, ktorí sympatizujú s krokom Moskvy.

„Naozaj sa to stalo! Hoci sa tento problém stále rieši, už sa začalo a to je dobré. Rozviažte nám ruky, aby sme mohli konať ešte odvážnejšie, pre dobro našej vlasti.“, uviedli hackeri na sociálnej sieti Telegram.

rusko zbavi hackerov zodpovednosti ak utocia v mene ruskej federacie proti nepriatelom
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Killnet

Hackeri sú stále aktívnejší

Rovnako treba uviesť, že ruskí hackeri zvyšujú v posledných týždňoch na obrátkach. Najnovšie útočia na krajiny, ktoré patria do NATO a webové stránky organizácie. V priebehu posledných hodín na sociálnej sieti Telegram publikovali viacero príspevkov, v ktorých informovali verejnosť, aké stránky a online služby sa im podarilo znefunkčniť. Obzvlášť aktívni sú hackeri zo skupín Killnet a Anonymous Russia.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close