Rusko chce od miestnych taxislužieb, aby zdieľali v reálnom čase dáta o zákazníkoch so spravodajskou službou

Rusko vláda predložila zákon, ktorý núti miestne taxislužby, aby zdieľali dáta o zákazníkoch v reálnom čase so spravodajskou službou FSB.

Sledovanie taxisluzieb rusko
Zdroj: flickr.com (Dianne Yee a Antonio Marín Segovia)

Nie je žiadnym tajomstvom, že naprieč Ruskom vládne „pevná ruka“, ktorá chce mať všetko pod kontrolou. Vidieť to je najmä pri médiách, ktoré sú pod kontrolou štátneho cenzorského úradu, Roskomnadzor. Ide o úrad, ktorý nielenže aktívne monitoruje nálady ľudí v spoločnosti, ale aj ovplyvňuje obsah správ, ktorý súvisí s politikou a spoločenským dianím v krajine.

No zdá sa, že Rusko chce zájsť ešte ďalej. Spravodajský portál securityweek.com upozorňuje na nový zákon, ktorý bol predložený vládou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko chce mať informácie o zákazníkoch taxislužieb

Ide o zákon, ktorý núti prevádzkovateľov taxislužieb, aby poskytli prístup k objednávkam v reálnom čase FSB, čo je Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie. Mnohí ju tiež poznajú aj ako spravodajskú službu.

„Dokument stanovuje povinnosť objednávacej služby taxislužieb poskytnúť FSB automatizovaný vzdialený prístup k informačným systémom a databázam používaným na prijímanie, uchovávanie, spracovanie a prenos objednávok taxislužieb,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnila dolná komora Štátnej dumy.

„Niekedy potrebujeme reagovať na nebezpečenstvo ihneď“, hovoria tvorcovia legislatívy

Adalbi Shkhagoshev, člen bezpečnostného výboru parlamentu, pre tlačovú agentúru RIA novosti uviedol, že ide o opatrenie, ktoré je technicky náročné zrealizovať, ale to neznamená, že nie je potrebné.

„Toto je veľmi náročné opatrenie na implementáciu, ale to neznamená, že nie je potrebné“.

Samozrejme, s týmto opatrením mnohí nesúhlasia na čele s Irinou Zaripovou, ktorá je predsedníčkou národnej rady pre rozvoj taxislužieb. Zaripová vzniesla obavu, že údaje o pasažieroch by mohli byť potenciálne zneužité. Na druhej strane tvorcovia legislatívy hovoria, že bezpečnostná služba na to, aby odvrátila nebezpečenstvo, tak potrebuje v niektorých situáciách reagovať okamžite. To ale nie je dnes možné a to z dôvodu, že v súčasnosti môžu úrady získať údaje o pasažieroch len na základe žiadosti, čo je zdĺhavý proces, ktorý môže trvať až do 30 dní.

Len pre pripomenutie, potom ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak krajina prijala sériu zákonov, ktoré posilňujú kompetencie úradov. Jedným z najkontroverznejších zákonov, ktorý vyčnieva je, že média nemôžu voľne písať o vojne. Prinášať môžu len správy, ktoré pochádzajú z ruských oficiálnych zdrojov.

Okrem iného úrady zablokovali prístup k sociálnym sieťam, ako sú Facebook, Twitter, či Instagram a k ďalším kanálom, prostredníctvom ktorého dochádza k šíreniu informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre