Spravodajstvo

Ruskému cenzorskému úradu sa nepáči už ani Wikipedia. Trestá ju za šírenie zakázaných informácií o vojne na Ukrajine

Ruský cenzorský úrad vystavil stopku ruskej Wikipedii. Má šíriť zakázaný obsah o vojne na Ukrajine.

Aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý vyvolalo Rusko, ukázal, že vojna sa nevedie už len po zemi, ale aj v kybernetickom priestore. Potom, ako Kremeľ napadol nášho východného suseda, tak zakročil aj proti viacerým médiám, ktoré obmedzil natoľko, že nemôžu voľne písať o vojne. Miestne média musia nielen označovať vojnu ako „špeciálna vojenská operácia“, ale zároveň môžu publikovať len správy, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. To je aj dôvod, prečo krátko po začatí invázie muselo viacero miestnych spravodajských kanálov skončiť.

Rusku ale nestačilo, že ovládlo mediálny priestor, ľuďom neskôr zablokovalo prístup k sociálnym sieťam ako sú Facebook, Instagram a ďalšie. Miestny cenzorský úrad dokonca zablokoval aj populárne VPN služby, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalší ostrovček slobody dostal stopku

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva platforma Wikipedia, ktorá sa dostala do hľadáčiku ruského cenzorského úradu. Roskomandzor prostredníctvom svojich stránok ohlasuje sankcie namierené voči neziskovej organizácii Wikimedia Foundation, Inc., ktorá prevádzkuje sieť webov Wikipedia.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Wikipedia má viac ako 300 jazykových mutácií a ide o sieť webov encyklopedického charakteru, kde zároveň nájdete aj články o aktuálnych udalostiach. A hoci sú články upravované dobrovoľníkmi, tak Wikipedia si udržuje vysokú redakčnú kvalitu. Dokazuje to i viac ako 13 miliárd zobrazení stránok mesačne.

Miestny úrad tvrdí, že nezisková organizácia šíri zakázaný obsah týkajúci sa špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny, v dôsledku čoho bola organizácia viackrát pokutovanou.

„Na internetovom zdroji Wikipedia (vo vlastníctve Wikimedia Foundation, Inc.) zostáva nevymazaných množstvo materiálov, ktoré boli uznané ako zakázané, vrátane falzifikátov o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny. Voči neziskovej organizácii Wikimedia Foundation bola opakovane vyvodená administratívna zodpovednosť za nevymazanie nezákonných informácií. Celková výška pokút organizácii uložených súdom je 5 miliónov rubľov.“, píše úrad v publikovanej správe.

Okrem iného stránka bola medzičasom aj zablokovaná. Potom, ako si otvoríte ruskú verziu Wikipedie, tak uvidíte na nej oznam, ktorý hovorí, že stránka bola zakázaná v dôsledku administratívnych opatrení.

„Žiadosť (pozn. redakcie: na otvorenie stránky) je zakázaná v dôsledku administratívnych naradení.“, píše na ruskej mutácii Wikipedie.

Obmedzenia zostanú podľa vyhlásenia Roskomandzor v platnosti do doby, kým nebude odstránený zakázaný obsah.

Mimochodom, Rusi niekoľko dní taktiež pokutovali spoločnosť Google. Sankcie sa v tomto prípade vyšplhali do výšky 21 miliárd rubľov. Aj v tomto prípade problémom je „zakázaný obsah“, ktorý je dostupný prostredníctvom vyhľadávača Google a videoservera YouTube.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close