SpravodajstvoVeda a výskum

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos prezrádza rok, kedy bude raketa Amur pripravená pre komerčné účely

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos oznámila svoje plány na vývoj rakety Amur. Vstúpi na trh až príliš neskoro?

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos oznámila svoje plány na vývoj rakety Amur, ktorá by sa mala skladať z opakovane použiteľných častí. Toto oznámenie vyvolalo rozruch, pretože návrhy ruskej vesmírnej agentúry sa podobali na raketu Falcon 9, od spoločnosti SpaceX, píše portál Thomasnet.

Rakety s opakovaným použitím sú podľa Elona Muska budúcnosťou. V súčasnosti operujú rakety, ktoré sa po misii rozložia a pre potreby nasledujúcej misie sa musí postaviť kompletne nová raketa. Náklady sú astronomické a väčšina vesmírnych agentúr si začína uvedomovať, že budúcnosť sa ukrýva v raketách, ktoré budú môcť letieť opakovane.

Neskorý príchod

Čo sa týka ruskej rakety Amur, tá by mala vstúpiť na trh okolo roku 2026. K samotnému uvedeniu na trh sa však vyjadril aj sám Musk, ktorý to nevidel veľmi optimisticky. Tvrdil, že Rusko vstupuje na tento trh pomerne neskoro a nie je si istý, či bude agentúra Roscosmos schopná čeliť konkurencií. Zároveň dodal, že Roscosmos by sa mal zamerať na vývoj rakety, ktorej všetky časti by mohli byť použiteľné opakovane.

Inými slovami, ak sa Roscosmosu podarí vývoj rakety Amur tak, ako plánujú teraz, vstúpia na trh s veľkou nevýhodou. V roku 2026 by totiž mohli byť výrazne pozadu oproti spoločnosti SpaceX a rakete Falcon 9.

Raketa Amur sa veľmi podobá na raketu Falcon 9, no existuje niekoľko výrazných rozdielov. Raketa Amur je menšia a tým pádom odnesie na obežnú dráhu Zeme menej nákladu. Zároveň má aj menej motorov. Ďalšou výhodou rakety Amur je jej cenová dostupnosť. Roscosmos oznámil, že vývoj rakety nepresiahne čiastku 900-miliónov dolárov. Nakoniec bude príprava na štart stáť len 22-miliónov dolárov. Pre porovnanie, štart rakety Falcon 9 stojí 50-miliónov dolárov.

Viacerí analytici poukazujú na to, že Musk očakáva, že v roku 2026 bude mať k dispozícii raketu, ktorej všetky časti sa budú dať použiť opakovane. S príchodom rakety Amur v tom istom roku by Rusko mohlo byť len na začiatku svojej púte.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close