SpravodajstvoVeda a výskum

Ruská vesmírna agentúra, Roscosmos, prekvapila svojou ambicióznou misiou: Plánuje výlet po Slnečnej sústave

Raketa Zeus, poháňaná jadrovým reaktorom, urobí niekoľko zastávok a to v rekordnom čase.

Ruská vesmírna agentúra, Roscosmos, nedávno oznámila svoje, naozaj ambiciózne, plány. Agentúra plánuje misiu k Jupiteru, ktorá by sa mala odohrať v roku 2030, píše portál IFL Science.

Ambicióznou časťou tejto misie je systém pohonu, aký sa krajina rozhodla použiť. K plynnému obrovi by sa chceli dostať pomocou rakety, poháňanej jadrovým pohonom. Misia by mala podľa plánov trvať niečo cez 4 roky a raketa by sa ešte pred cestou k Jupiteru zastavila pri Mesiaci a Venuši. Raketa by sa mala nazývať Zeus a pri svojej zastávke pri Mesiaci by na obežnej dráhe nechala jednu raketu a ďalšiu by vypustila pri Venuši, okolo ktorej by robila gravitačný manéver.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spolu s ruskou akadémiou vied momentálne robíme výpočty okolo balistickej dráhy misie a jej náklade,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ dlhodobých programov, Alexander Bloshenko.

Väčšina tradičných rakiet používa solárne panely, ktoré dokážu premeniť slnečnú energiu na elektrinu. Problém s týmto systémom je, že čím ďalej sa raketa od Slnka dostane, tým menej energie má k dispozícii. Batérie v tomto prípade môžu poslúžiť ako záložný zdroj energie. Sondy Cassini a Voyager sú vybavené zariadením RTG (pozn. Radioisotope Thermoelectric Generator), ktorý dokáž vytvárať energiu z tepla, ktoré vzniká rozkladom rádioaktívnych izotopov. Nejde však o jadrový reaktor, pretože neprebiehajú reťazové reakcie.

Raketa, poháňaná štiepnou reakciou

Raketa Zeus však je jadrovým reaktorom. V ňom bude prebiehať štiepna reakcia, ktorá bude poháňať motory vesmírnej rakety. Podľa ruských médií išlo o tajný projekt, ktorý bol vo vývoji od roku 2010. Ide o 500-kilowattový jadrový reaktor, ktorý by mal vážiť okolo 22 ton.

Jadrovo poháňaná raketa má oproti solárne poháňanej rakete niekoľko výhod. V prvom rade ide o lacnú metódu cestovania. Ďalšou veľkou výhodou je spoľahlivosť a veľké množstvo energie, ktoré môže reaktor vyprodukovať. S jadrovými reaktormi experimentoval aj bývalý Sovietsky zväz počas studenej vojny. Tieto experimenty boli súčasťou projektu RORSAT, čo bolo niekoľko sovietskych špionážnych satelitov, vypustených do vesmíru medzi rokmi 1967 a 1988.

S jadrovými reaktormi experimentovali aj Spojené štáty. V roku 1965 vypustili do vesmíru satelit SNAP-10A, inak prezývaný aj SNAPSHOT. Záujem USA o systémy jadrového pohonu v poslednej dobe rastie. Americká DARPA poverila tri súkromné spoločnosti s tým, aby vyvinuli rakety, poháňané štiepnou reakciou. Tento druh pohonu by sa využíval prevažne pri misiách na obežnej dráhe Mesiaca. Rakety, poháňané štiepnou reakciou chcú Spojené štáty demonštrovať okolo roku 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close