APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Rozšírený balík Microsoft Office príde o jednu kľúčovú súčasť: Medzi aplikáciami ju už nenájdete!

Microsoft Teams už nemá byť ďalej súčasťou balíka Microsoft Office. Dôvodom má byť obmedzenie zo strany Európskej únie.

Balík programov Microsoft Office je jedným z najrozšírenejších balíkov pre kancelárske služby. Textový editor Word alebo tabuľkový editor Excel už natoľko zľudovel, že používatelia si bez neho len ťažko vedia predstaviť používanie počítača a vytváranie rôznych dokumentov. Tento balík programov sa však delí na niekoľko verzií, pričom jednou z nich je aj známy Office 365. V rámci Office 365 nájdeme niekoľko programov ako už spomínaný Word, Excel, no aj Powerpoint, cloudové úložisko OneDrive či službu Teams pre komunikáciu online. Ako však informuje Financial Times, práve Teams má tento balík produktov opustiť. Stáť za tým má Európska únia, ktorá by ho z tohto balíka vyradila.

Microsoft Office má prísť o službu Teams

Microsoft Teams získal veľkú popularitu len pred pár rokmi, keď sa pre prechod do online priestoru v pracovnom aj školskom sektore začali rozširovať služby pre videohovory. Po boku Teams tak prišiel do popredia napríklad aj Zoom či Slack ako platforma pre zvýšenie produktivity a pracovnú organizáciu. A práve Slack bude mať aktuálne podiel na tom, že Teams pravdepodobne odíde z balíka Microsoft Office. Podľa Slacku totiž Microsoft používateľom balíka s kancelárskymi aplikáciami prináša alternatívu pre videohovory a prácu ako jedinú možnosť a propaguje si primárne svoj vlastný produkt.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Microsoft Office_uvodny
Zdroj: TS

Toto môže byť problémom vo chvíli, kedy v Európskej únii prichádza do platnosti Digital Markets Act. Práve táto regulácia má za cieľ poskytnúť aj menším vývojárom možnosť ponúkať svoj softvér pre používateľov za rovnakých podmienok, ako to robia veľké spoločnosti. Platforma Teams by teda nemala byť súčasťou Microsoft Office balíka, no používatelia by mali mať možnosť si nainštalovať akúkoľvek platformu, ktorú budú preferovať. K situácii sa stihol už vyjadriť aj Microsoft, ktorý prehlásil, že Teams sa z balíka s kancelárskymi aplikáciami odstráni.

Podobná situácia nastala už v roku 2008

Microsoft so svojimi produktami dokázal vytvoriť veľkú sieť softvéru na trhu. Jeho spojenie tak vytvorilo skvelý ekosystém v rámci systému Windows pre počítače. Operačný systém Windows ponúka množstvo softvéru od Microsoftu a v roku 2008 nastal problém s propagovaním internetového prehliadača Internet Explorer. Tento spor s Európskou úniou sa ťahal až do roku 2013, kedy Microsoft získal pokutu a musel pripustiť, že používatelia budú mať na výber v rámci ich hlavného prehliadača. Spoločnosť sa pravdepodobne z tohto incidentu poučila a Microsoft Office balík teda pravdepodobne v blízkej dobe služba Teams opustí.

Využívanie služby Teams bude však aj naďalej možné. Pravdepodobne už ale nebude súčasťou balíka Office 365 či ďalších balíkov od Microsoftu. Budeme si ju však môcť nainštalovať separátne, teda mimo balík Microsoft Office.

Využívate platformu Teams pre komunikáciu aj vy? A myslíte si, že ide o správny krok zo strany EÚ? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close