Rozmýšľaš nad novým Wi-Fi routerom? Pozri sa, aké sú rozdiely medzi Wi-Fi štandardmi
Wi-Fi štandard je dôležitý parameter, ktorý určuje ďalšie vlastnosti Wi-Fi routera. Toto by si mal vedieť, keď kupuješ nové zariadenie.
Wi-Fi sieť sa už nachádza vo väčšine domácností. Bežný človek pri zavádzaní internetu do bytu alebo domu spravidla len pozerá ponuky operátorov, cenu a základné parametre, ako rýchlosť sťahovania a iné. Keď sa ale povie Wi-Fi štandard, tam už menej ľudí vie, o čo skutočne ide. Prečo je ale tak dôležitý?
Určite si už zachytil pojmy ako Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 alebo Wi-Fi 7, ak sa pohybuješ v technických sférach, pravdepodobne si už videl aj niečo ako “802.11ac”. Ide o takzvané Wi-Fi štandardy, ktoré udávajú vlastnosti tvojho Wi-Fi routera. Ak si teda človek, ktorý si potrpí na najlepšie nastavenie aj tvojej bezdrôtovej siete, je dobré poznať, čo Wi-Fi štandardy znamenajú. Nižšie sa pozrieme na to, aký je rozdiel medzi používanými štandardmi.
Wi-Fi štandardy v praxi
Ak nie si veľmi technický typ, pravdepodobne ťa najviac zaujíma, ako pocítiš rozdielne Wi-Fi štandardy v praxi. Ako sme už spomenuli, momentálne sa používa Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7 štandard. Technológie sa neustále vyvíjajú smerom vpred a novší Wi-Fi štandard prináša nielen vyššie rýchlosti prenosu dát, no zároveň aj väčšie zabezpečenie.
Wi-Fi 5 používa zabezpečenie WPA2, no novšie štandardy, Wi-Fi 6(E) a Wi-Fi 7 už prešli na lepšie WPA3 zabezpečenie. WPA2 zabezpečenie je dané heslom ku Wi-Fi. Kým sa ešte nedal použiť výkon grafickej karty na prelomenie hesiel, tak bol tento štandard zabezpečenia dostatočný. Ďalšou nevýhodou je, že ak niekto pozná heslo k Wi-Fi a zachytí nadviazanie spojenia, potom je možné celú konverzáciu zachytiť a dešifrovať.
WPA3 tieto nedostatky odstraňuje. Ako prvé už naďalej nemôže nikto použiť offline metódu pre získanie hesla, čo sa dalo použiť pri WPA2 štandarde. Hacker sa môže skúšať opakovane prihlasovať, no v rámci bezpečnostného WPA3 štandardu sa to dá ľahko ošetriť tým, že z jednej MAC adresy dovolí len niekoľko pokusov o prihlásenie. Poslednou výhodou novšieho WPA3 je možnosť generovať šifrovacie kľúče pre každú reláciu. WPA2 štandard používa 128 bitový kľúč, pričom WPA3 192 bitový.
Neprehliadni
Ďalším faktorom je rýchlosť. Novšie štandardy dokážu lepšie pracovať s posielanými dátami a pásmom, pričom dokážu rovnako efektívne pracovať aj pri pripojení väčšieho množstva zariadení. Pokiaľ Wi-Fi 5 pracuje na maximálnom vyťažení, dokáže poskytnúť rýchlosť prenosu dát 867 Mb/s. Ak má router štyri antény, rýchlosť sa zvyšuje na 3,5 Gb/s,
Pri Wi-Fi 6 sa táto rýchlosť zvyšuje pri základnom routery na 2400 Mb/s a pri štyroch anténach zas na 9,6 Gb/s. Wi-Fi 7 dvíha rýchlosť ešte viac, na 5,8 Gb/s. Ak by mal štyri antény, rýchlosť dosahuje 23 Gb/s a pri ôsmich anténach až 46 Gb/s.
Kedy kupovať nový router?
Samozrejme, že financie sú najdôležitejším faktorom. Kedy ale zvažovať kúpu nového routera a ako ho vybrať? Dôležité je zistiť, či naše zariadenia, napríklad smartfóny alebo počítače, podporujú nový Wi-Fi štandard. Ak áno, potom sa nový router oplatí už len z hľadiska bezpečnosti. Upozorňujeme že podpora niektorých technológii Wi-Fi 7 príde do Windows 11 až s aktualizáciou 24H2. Windows 10 podporu Wi-Fi 7 nemá.
To, aký štandard Wi-Fi router podporuje by si mal nájsť v popise produktu. Niekedy sa štandard nachádza v označení routeru. Napríklad zariadenie RT-AX58U má v názve “ax”, čo odkazuje na Wi-Fi 6 štandard.
Nový štandard môže zvýšiť prenosové rýchlosti, no nezvýši dosah tvojho routeru. Prakticky každý nový štandard Wi-Fi buď prinesie novinku, alebo vylepšuje už existujúcu funkciu. Šírku pásma si vieme predstaviť ako pruhy na diaľnici. Viac pruhov znamená, že sa dáta prenesú nielen plynulejšie, no prenesie sa ich viac. Nové pásmo znamená, že menej zariadení operuje na tejto frekvencii a to znamená nižšie rušenie. Menšie rušenie naopak predstavuje stabilnejšie pripojenie, ktoré nebudú rušiť iné routery svojim signálom.
Komentáre