SpravodajstvoVesmír

Rover Perseverance zlyhal. Prvý pokus o zozbieranie vzoriek hornín na Marse bol neúspešný. Čo sa stalo?

Prvý pokus o odber vzoriek hornín na Marse v rámci misie Perseverance dopadol neúspešne.

NASA ešte v druhej polovice minulého mesiaca začala s prípravou rovera Perseverance, aby zozbieral prvé vzorky hornín na Marse. Aj keď sa zdá, že ide o jednoduchú úlohu, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že rover za týmto účelom musel vytvoriť najprv snímky miesta, ktoré by bolo potenciálne vhodné na odber vzoriek a následne vedci museli vybrať konkrétne miesto vrtu na základe fotografií, aby sa pustil do práce.

Samozrejme, ovládanie rovera prebieha na diaľku a to s niekoľko minútovým oneskorením a to pri každom jednom pohybe rovera. Rovnako treba dodať, že vedci z NASA nemajú dostatok informácií o zložení geológie v mieste vrtu z čoho plynie viacero rizík. Okrem iného rover musí vzorky ako také ešte na mieste spracovať a konzervovať. Najnovšie správy, na ktoré poukazuje samotná NASA ukazujú, že zozbieranie vzoriek nemusí byť tak jednoduché, ako si mnohí z nás predstavujú. Dôvodom je, že prvý pokus rovera Perseverance o získanie vzoriek, bol neúspešným.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA píše, že aj keď všetko prebiehalo podľa plánu a rover vŕtal do krátera Jezero, aby následne zozbieral vzorky, tak zistili, že sondážna trubica žiadne horniny v skutočnosti nezozbierala.

Čo sa pokazilo?

Aktuálne ešte presne nevieme, čo sa pokazilo. Jedna z hypotéz, s ktorou NASA prišla je, že problém sa nachádzal v samotnej skale.

„Zatiaľ si myslíme, že prázdna trubica je pravdepodobne dôsledkom toho, že skalný cieľ nereagoval tak, ako sme očakávali počas odoberania vzoriek, a menej pravdepodobný je scenár hardwarovej poruchy v súvislosti so systémom odoberania a ukladania vzoriek,“ uviedla v tlačovej správe Jennifer Trosper, projektová manažérka misie Perseverance z JPL.

Trosperová ďalej dodala, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní bude prebiehať podrobná analýza, aby pochopili, čo sa presne stalo. Rovnako treba dodať, že s obdobnými problémami pri odoberaní vzoriek, sa NASA stretla už aj v minulosti. V roku 2008 v rámci misie Phoenix pri odbere vzoriek vedci narazili na pôdu, ktorá bola „lepkavá“ a mali problém dostať ju do nástrojov na ďalšie spracovanie. Neskôr, v rámci misie Curiosity, vedci zas narazili na skaly, ktoré boli tvrdšie a krehkejšie, ako očakávali.

Perseverance v súčasnosti skúma dve geologické jednotky, ktoré obsahujú najhlbšie a najstaršie vrstvy odkrytého podložia krátera Jezero a ďalšie zaujímavé geologické prvky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close