Rover Perseverance je späť v hre. Vedcom sa po „vynútenom voľne“ opäť ozýva. Pozrite sa na fotografie, ktoré poslal!

NASA ohlasuje, že Rover Perseverance, ktorý je na Marse, po približne dvojtýždňovej prestávke z dôvodu solárnej konjukcie, je späť online.

Rover Perseverance je spat online
Zdroj: NASA, úprava Vosveteit.sk

Mars je aktuálne v hľadáčiku mnohých vesmírnych agentúr na čele s americkou NASA. Jednou z vôbec najambicióznejších misií na planéte, je Rover Perseverance. Misia nedávno potvrdila domnienky vedcov, že na planéte v kráteri Jezero, bola skutočne voda. Netreba zabúdať ani na to, že rover, hoci až na druhý pokus, ale predsa len, úspešne odobral vzorky hornín.

Rover Perseverance je opäť online

Posledné dni boli pre vedcov z americkej NASA nielen dovolenkovými, ale i napätými. Dôvodom bola solárna konjukcia, počas ktorej stratili kontakt s roverom a ďalšími vedeckými nástrojmi. Dôvodom je, že medzi Zem a Mars sa dostalo Slnko, čo spôsobilo stratu signálu. Rover tak zostal bez možnosti priameho ovládania zo strany vedcov. Táto situácia trvala približne 2 týždne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie, Rover Perseverance sa hlási, že je opäť online. Informuje o tom samotná NASA prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Ako môžete vidieť nižšie, tak NASA píše:

„Som späť v práci, zaparkovaný medzi týmito dvoma nádhernými krásnymi výbežkami. Robil som nejaké snímky, štúdie počasia, chemické experimenty a tiež som získal aktualizáciu softvéru.“

Misia, ktorá je riadená z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii, sa môže tak znova naštartovať. Jedným z cieľov tejto misie je, nájsť odpoveď na otázku, či bol na Marse v minulosti prítomný život, prípadne, či tam ešte stále nie je v jednoduchej podobe. K vyriešeniu tejto otázky, by mali dopomôcť odobraté horniny a ich neskoršia podrobná analýza na Zemi. Celkovo NASA plánuje odobrať približne 30 vzoriek hornín a prvý pokus, ktorý dopadol neúspešne, sa odohral ešte začiatkom augusta.

Okrem iného v rámci tejto misie sa podarilo po prvýkrát v histórii vykonať kontrolovaný let v atmosfére iného telesa, ako je Zem. Vedcom k tomu dopomohol dron Ingenuity. Na prvý pohľad ide o jednoduchú úlohu, ale netreba zabúdať na to, že atmosféra Marsu, má len ~1% hustoty zemskej atmosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre