Veda a výskumVesmír

Rover NASA urobil fotografie starých „vodných vĺn“ vytesaných do Marsu

Miliardy rokov dozadu sa Mars od Zeme až tak nelíšil, mal magnetosféru, atmosféru a pravdepodobne aj vodu.

Mars bol krátko po vzniku úplne inou planétou, než je dnes. Vyznačoval sa hustejšou atmosférou, prijateľnejšími podmienkami a čoraz viac dôkazov poukazuje na to, že kedysi dávno tiekla na povrchu dnes už červenej planéty aj voda. Mars nemal len riečne a jazerné systémy, ale mohol mať dokonca aj svoj vlastný oceán.

Lenže kde sa všetka voda podela a prečo je dnes tak vyprahnutou, mrazivou a všeobecne nehostinnou planétou pre život? Na túto otázku zatiaľ neexistuje jasná odpoveď. Vedúca teória hovorí, že kritický zlom v histórii planéty prišiel v momente, keď Mars prišiel o magnetické pole. Bez ochrany proti škodlivému solárnemu vetru nabité častice doslova obrúsili atmosféru planéty a postupne ju „odfúkli“ do vesmíru. Bez atmosféry sa už voda nedokázala v tekutom skupenstve udržať na povrchu planéty, to však neznamená, že úplne zmizla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes môžeme na planéte nájsť ako H2O, tak aj ľad v podobe oxidu uhličitého, hoci suchý ľad výrazne dominuje na planéte. To však neznamená, že výskumníci prestali hľadať stopy vody na planéte. Misia Curiosity je jednou z niekoľkých, ktoré sa pokúšajú odhaliť vlhkú minulosť planéty a v najlepšom prípade aj stopy dávneho života. Ak totiž mal pred miliardami rokov Mars podobné podmienky ako Zem, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa na planéte vyvinul aj život, hoci len v mikroskopickej forme. Vedci pochybujú, že by mal čas na to, aby sa vyvinul do komplexnejších organizmov, hoci otázka života na tejto planéte zatiaľ ostáva otvorená a bez jasnej odpovede.

Ako sme už písali, rover Curiosity momentálne pátra na červenej planéte po stopách vody a tento mesiac sa mu podarilo nájsť zatiaľ najlepší dôkaz o tom, že kedysi dávno na Marse tiekla. O novom náleze informuje portál NASA.

Stopy vody na Marse

Roveru sa podarilo nájsť vlnitú textúru na území, ktoré mohlo byť pred miliardami rokov dnom jazera. Pohyby vody rozvírili usadeniny na dne a tie vytvorili túto pestrú štruktúru.

vlny na marse vytesane do povrchu marsu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS, Pred miliardami rokov vlny na hladine plytkého jazera rozvírili sediment na dne jazera.

„Tento objav považujeme za zatiaľ najjasnejší dôkaz o existencii vody na červenej planéte a najlepší dôkaz, aký sme objavili od počiatkov misie Curiosity,“ vyjadril sa Ashwin Vasavada, podieľajúci sa na misii.

NASA na sociálnej sieti Twitter okrem iného zdieľala aj príspevok, v ktorom píše:

„Vtipy bokom, nedávno som v tejto oblasti zbadal niekoľko veľkých prekvapení: vlnky, ktoré sa vytvorili v starovekých jazerách!“

Okrem toho však objavili aj ďalšie dôkazy v údolí Gediz Valis. Toto údolie vzniklo vplyvom marťanského vetra, no nachádza sa v ňom kanál, ktorý začína na hore Mount Sharp, po ktorej Curiosity stúpa už od roku 2014. Vedci predpokladajú, že údolím kedysi dávno tiekla menšia rieka. Zároveň sa predpokladá, že kedysi dávno sa na Mount Sharp odohrali aj zosuvy pôdy súdiac podľa obrovských balvanov na dne údolia.

„Ako stúpam na horu Mt. Sharp, skúmam vrstvy časovej osi Marsu. Momentálne som v skupine Marker Band. Vpredu vidím niečo ako zosuv pôdy, takže dúfam, že sa ešte tento rok pozriem bližšie na nejaký „mladší“ materiál.“, píše NASA v druhom príspevku vyššie.

O vlhkej minulosti planéty viac hovorí aj fascinujúca formácia, ktorú vedci nazvali „Marker Band“. Ide o mimoriadne tvrdú horninu, ktorú sa roveru nepodarilo prevŕtať. Táto hornina sa vyznačuje neobvyklou textúrou poukazujúcou na akýsi pravidelný cyklus počasia. Vedci predpokladajú, že hornina mohla byť pravidelne vystavovaná napríklad púštnym búrkam.

Všetky tieto dôkazy naznačujú, že naše teórie o minulosti Marsu môžu byť správne. Vedci na záver konštatujú, že podnebie dávneho Marsu mohlo byť neuveriteľne komplexné rovnako ako počasie na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close