Rover Curiosity zachytil najdetailnejšiu panoramatickú fotografiu Marsu, akú sa nám kedy podarilo zachytiť

Snímka má cez 2 GB a rozlíšenie, ktoré vám vyrazí dych

curiosity
Zdroj: NASA

Minulý rok sa rover americkej NASA, rover Curiosity  pozastavil, aby preskúmal pustý terén Marsu. Výsledok je naozaj úchvatný, stroju sa totiž podarilo zachytiť panorámu, s rozlíšením až 1.8 miliardy pixelov. Záber je skonštruovaný z viac ako tisícky jednotlivých fotografií. Roveru to zabralo 6 a pol hodiny, ktoré si rozložil naprieč štyrmi dňami.

Panorámy musia byť zachytené v určitú hodinu, aby mali fotografie rovnaké množstvo svetla. Ide o úlohu, na ktorú väčšinou nemá výskumný robot čas, no sviatky v Amerike boli preňho dokonalou príležitosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Toto je prvýkrát, čo sme vyčlenili čas na zhotovenie 360-stupňovej panorámy,“ vysvetľuje vedec Ashwin Vasavada z NASA.

Mars
Zdroj: NASA

Na obrázku môžete vidieť región s názvom Glen Torridon, pomenovaný podľa miesta v Škótsku. Lokalita bola skúmaná roverom po tom, ako zišiel v roku 2019 z Vera Rubin Ridge. Glen Torridon je oblasť ktorá je v hľadáčiku mnohých planetárnych geológov. Postupom času odhaľovala mnohé cenné informácie, týkajúce sa meniacej sa marťanskej klímy.

Geologické zmeny

Tento región tiež pomohol vedcom pochopiť dramatické zmeny v kráteri Gale, ktorý obklopuje horu Mount Sharp. Dôkazy naznačujú, že sa tu kedysi dávno nachádzalo slané jazero, ktoré z neznámych príčin vyschlo. Zmeny textúry pôdy hovoria o zmene, ktorá nastala v určitom období. Podľa návrhov nastala zmena prostredia, ktorá premenila hlboké jazero na niečo iné.

O tomto fenoméne bolo napísaných veľa prác, no Mesačná a planetárna vedecká konferencia, na ktorej mali byť výsledky mnohých prác prezentované, bola kvôli vírusu COVID-19 zrušená. Avšak vedci dúfajú, že budú výsledky čím skôr prezentované.

Momentálne sa rover Curiosity pripravuje na ambiciózny výstup na úpätie hory Mount Sharp. Táto oblasť by mala priniesť ešte detailnejšie výsledky o geologickej a klimatickej histórii tohto marťanského regiónu.

Ak by ste si chceli pozrieť snímku v plnom rozlíšení, kliknite sem. Na stránke NASA si môžete prezrieť zväčšený obrázok, ako aj stiahnuť snímku v originálnom rozlíšení, avšak ide o poriadne veľkú fotografiu. Súbor má cez 2 GB.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre