Rover americkej NASA pravdepodobne spravil významný objav v pátraní po živote na Marse

Ide o vodítko, ktoré môže dopomôcť k objavu života mimo Zeme.

NASA Rover_pohlad na cestu ktoru presiel rover Curiosity
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS; Pohľad na cestu, ktorú prešiel rover Curiosity

Misia Rover Perseverance, ktorá aktuálne prebieha na Marse, môže byť misou, ktorá zmení náš pohľad na život mimo Zeme. Jej hlavným cieľom je totiž hľadať známky po živote.  Nie tak v dávnej minulosti, vedci prišli so zisteniami, ktoré naznačujú prítomnosť života na planéte. Konkrétne hovorili o objektoch, ktoré pripomínajú správanie húb. V závere publikovanej štúdii však píšu, že musia vykonať ďalšie testy, aby mohli tvrdiť, že tomu tak v skutočnosti je. Netreba však zabúdať ani na misiu Rover Curiosity, ktorá do dnešných dní prináša nové poznatky o planéte.

Rover Curiosity možno spravil prelomový objav

Portál Futurism najnovšie upozorňuje na objavy amerického roveru Curiosity, ktoré naznačujú, že Mars mohol v minulosti podporovať život. Konkrétne poukazuje na to, že vedcom sa podarilo nájsť stopy organických solí na povrchu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovanej štúdie v magazíne Journal of Geophysical Research: Planets ide o pozostatky organických zlúčenín, ktoré by za určitých okolností, mali byť schopné udržiavať mikrobiálne organizmy. Toto zistenie robí z  nálezu preto zaujímavý bod v ceste po hľadaní života, alebo ich známok, mimo Zeme.

Aktuálne však vedci nevedie dať ruku do ohňa za objavy, s ktorými prišli. Dôvodom je, že na planéte majú obmedzené nástroje, a preto zatiaľ nevedia ich zistenie 100% verifikovať.

Druhým dychom však dodávajú, že na planéte majú dnes prístroje, ktoré by boli schopné pomocou iných nie štandardných techník a postupov, ich objav teoreticky potvrdiť, ak by našli lokalitu, kde sú organické zlúčeniny prítomné v dostatočnom množstvo.

„Ak zistíme, že kdekoľvek na Marse sú koncentrované organické soli, budeme chcieť tieto oblasti preskúmať ďalej a ideálne vŕtať hlbšie pod povrchom, kde by bolo možné lepšie uchovať organické látky,“ uviedol James MT Lewis, organický geochemik, ktorý viedol výskum publikovaný 30. marca v časopise Journal of Geophysical Research: Planets.

NASA ďalej dodáva, že vo všeobecnosti ide o náročnú úlohu a to aj v prípade, ak by mali na planéte vhodnejšie nástroje. Dôvodom je prítomnosť žiarenia, ktoré miliardy rokov maže z povrchu planéty známky po organických latkách.

„Nájdenie organických molekúl alebo ich zvyškov organických solí je nevyhnutné pri hľadaní života na iných svetoch. Toto je ale náročná úloha na povrchu Marsu, kde miliardy rokov žiarenia vymazali alebo rozbili organickú hmotu.“

Americká vesmírna agentúra dodáva, že dnes aktívne analyzujú dáta, ktoré odosiela rover Curiosity. Tieto „rozbité údaje“ o obsahu molekúl pôdy, ktoré dostávajú, sa snažia priradiť k akému typu väčších molekúl kedysi patrili a čo by tieto molekuly mohli prezradiť o starodávnom prostredí a potenciálnej biológii na Marse.

Okrem iného za spomenutie určite stojí pripomenúť rok 2018, kedy astrobiologička NASA, Goddard Jennifer L. Eigenbrode a medzinárodný tím vedcov misií Curiosity, objavil prítomnosť molekúl uhlíka. Ide o látku, ktorú dnes identifikujeme vo väčšine organických molekúl.

Zdroj: jpl.nasa.gov

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre