Rosettská doska nám odomkla význam egyptských hieroglyfov. V čom zohrala kľúčovú úlohu?

Objavená koncom 18. storočia, táto doska má za sebou komplikovanú históriu.

Rosettská doska nám pomohla rozlúštiť staroegpytské hieroglyfy
Zdroj: British Museum

Rosettská doska je čierna trojjazyčná kamenná tabuľa, ktorá bola vytvorená približne v roku 196 pred Kristom. Vďaka nej vedci dokázali urobiť významný posun v chápaní egyptského hieroglyfického písma. Doska zachytáva rovnaký text napísaný v egyptskom, gréckom a démotickom písme.

Démotické písmo bolo druhom staroegyptského písma, ktoré sa označovalo aj ako ľudové písmo. Vyvinulo sa z formy hieratického písma, ktoré sa používalo na území nílskej delty. Dosku objavili francúzski vojaci v roku 1799 počas Napoleonovej invázie v Egypte. Našli ju v meste Rosetta, modernom meste el Rashid, vysvetľuje Americké výskumné centrum v Egypte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dosku objavil veliteľ Pierre Francois Xavier Bouchard, ktorý okamžite rozpoznal jej obrovský význam. Všimol si, že grécky a egyptský text je identický a správne predpokladal, že ide o preklad.

„Tento dekrét bude vpísaný na kamennú stélu v svätom (hieroglyfickom), ľudovom (démotickom) a gréckom jazyku,“ píše sa v prvej časti Rosettskej dosky.

Mnoho významov Rosettskej dosky

V súčasnosti sa doska nachádza v Britskom múzeu a je akýmsi odkazom na koloniálnu históriu ako Anglicka, tak aj Francúzska. Komplikovanú históriu plnú konfliktov zachytávajú aj nápisy na stranách dosky.

„Zadržané v Egypte britskou armádou v roku 1801,“ píše sa na bokoch Rosettskej dosky.

História dosky sa spája s komplikovanou históriou Egypta v 18. a 19. storočí. Ako už bolo spomenuté, dosku po prvýkrát objavilo francúzske vojsko koncom 18. storočia. Následne však Napoleon utrpel v Egypte porážku zo strany Britov a Osmanskej ríše v roku 1801. V tom roku sa doska dostala do britského múzea, kde ostala do dnešného dňa.

Mnoho Egypťanov vnímalo dosku ako symbol zdieľaného kultúrneho a národného dedičstva, no pre Britov a Francúzov znamenala doska symbol politickej nadvlády a vedeckých objavov. Niektorí preto vnímali export dosky do Anglicka ako krádež.

Nesmieme však zabúdať, že Rosettská doska hrala kľúčovú úlohu v dešifrovaní hieroglyfického jazyka. Tento termín sa používa dodnes a stal sa synonymom pre všetko, čo dokáže dešifrovať text alebo odhaliť prastaré záhady. Dosku si spájame s hieroglyfmi, no spočiatku vedci dešifrovali ľudové démotické písmo. Dvojica vedcov, Antoine Isaac Silvestre de Sacy a Johan David Akerblad, identifikovali fonetiku mnohých znakov a na základe toho dokázali čítať mená. Začiatkom boli grécke pomenovania egyptských kráľov a kráľovien, ktoré sa pokúsili dosadiť k egyptským verziám textu.

Rosettská doska nám pomohla rozlúštiť staroegpytské hieroglyfy
Zdroj: British Museum

Prelom však prišiel až vďaka práci archeológa menom Jean-Francois Champollion, ktorý sa sám označil ako otec egyptológie, v tej dobe novej disciplíny. Jeho práca definitívne potvrdila, že Rosettská doska zachytáva ten istý text v troch jazykoch. Ide o dekrét, v ktorom faraón Ptolemaios Piaty sľubuje obnovu finančnej podpory pre chrámy, zvýšiť dotácie pre kňazov, zníženie daní a amnestiu pre väzňov. Na oplátku chcel svoj status umocniť vybudovaním sôch, na ktorých by bol označovaný ako ochranca Egypta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre