SpravodajstvoVeda a výskum

Rok 2020 zaháji novú éru vesmírneho prieskumu. Pozrite sa na 4 najzaujímavejšie misie, ktoré nás čakajú

Rok 2020 bude znamenať novú éru v objavovaní vesmíru. Všetky vesmírne agentúry sa zameriavajú na Mars, no čakajú nás aj iné, fascinujúce misie.

Posledné desaťročie začalo novú éru vesmírneho prieskumu. Niekoľko krajín preskúmalo Mesiac, vznikli súkromné vesmírne agentúry a ľudstvo obrátilo svoju pozornosť na Mars. Rok 2020 sa teda bude niesť v duchu vesmírnych objavov. Tu sú 4 najzaujímavejšie misie, na ktoré sa môžeme v priebehu budúceho roka tešiť.

Mars

Momentálne sú naplánované 4 misie na červenú planétu. Za posledné roky prebehlo veľa diskusií o kolonizovaní tejto planéty. Vďaka tomu sa jej dostalo veľké množstvo pozornosti od vedcov, ktorí sa snažia nájsť odpovede na otázku, či na Marse existuje nejaká forma života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia Mars 2020 je naplánovaná na júl. Pojazdné vozidlo bude skúmať podmienky na planéte ešte predtým, než NASA pošle na planétu prvých astronautov. Okrem toho bude zbierať vzorky kameňov a pôdy.

Júl je tiež mesiacom, kedy sa na Mars dostane misia Európskej vesmírnej agentúry a Ruska. ExoMars bude naopak skúmať minulosť planéty, čiže stopy života, ktoré mohli existovať v jej skorých rokoch. Taktiež sa zapojí aj Čína, ktorá bude hľadať známky života a Spojené arabské emiráty budú počas svojej prvej medziplanetárnej misie analyzovať podnebie Marsu a zistia, kedy stratila planéta svoju atmosféru

Asteroidy

Ľudstvo donedávna považovalo asteroidy ako nástroj skazy a znak konca sveta. Bližší pohľad na tieto „vesmírne kamene“ nám odhalil množstvo zdrojov, ktoré by mohli byť pre nás cenné. Preto v roku 2020 sonda OSIRIS-REx odoberie vzorku asteroidu Bennu, ktorú následne prinesie ku nám na Zem. Medzičasom sa v decembri 2020 vráti do Japonska sonda Hayabusa 2, ktorá bude na palube niesť vzorku z asteroidu Ryugu.

Súkromné vesmírne spoločnosti

Rok 2020 by mohol byť začiatkom súkromných spoločností, ktoré budú prevážať astronautov NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Jedná sa o spoločnosti SpaceX, s modelom Crew Dragon a Boeing so Starlinerom. Obe spoločnosti dokončujú testy svojich plavidiel, vďaka ktorým by sa americký vesmírny program nemusel naďalej spoliehať na ruské modely Soyuz.

Slnko

Tento rok sa môžeme dostať k Slnku bližšie, než kedykoľvek predtým. Americká a európska vesmírna agentúra vyšlú svoj spoločný projekt s názvom Solar Orbiter vo februári 2020. Ten sa dostane nebezpečne blízko k našej domovskej hviezde a preskúma jej heliosféru, čo je obal častíc obklopujúcich Slnko. Taktiež sa bude snažiť vyriešiť záhady, týkajúce sa solárneho vetra a slnečného magnetického poľa.

Svoju misiu taktiež spustí aj India, ktorá bude modulom Aditya-1 skúmať najvrchnejšiu, najhorúcejšiu vrstvu Slnka, korónu. Misia pomôže vedcom pochopiť, ako je možné, že koróna dosahuje vyššie teploty, ako spodnejšie vrstvy, obklopujúce Slnko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close