SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Robotický gepard z MIT sa naučil behať úplne sám. Jeho prvé kroky sú úsmevné, no zároveň podčiarkujú schopnosť AI

Malý robotický gepard má na konte už niekoľko úspechov. Tentokrát však za jeho trénovaním nestáli ľudia, ale čisto umelá inteligencia.

Behajúce robotické psy, skákajúce humanoidné roboty či šikovní mobilní pomocníci do veľkých skladov nie sú pre svet robotiky ničím výnimočným. Podobne je na tom aj mini robotický gepard od výskumníkov z MIT, ktorí na jeho schopnostiach pracujú už niekoľko rokov. Už v minulosti ukázal niekoľko husárskych kúskov, ktoré možno považovať za výnimočné. Najnovší úspech sa však do kuloárov robotiky zapíše zrejme najvýznamnejšie. Jeho vývojárom sa totižto podarilo vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá naučila robotického geparda nie len chodiť, ale zároveň aj behať a adaptovať sa na rôzne typy povrchov.

Flexibilnejšia adaptácia pohybov

Prvé kroky miniatúrneho robotického geparda z MIT môžete sami vidieť v nedávno zverejnenom videu. Ako informuje portál Futurism.com, robotický pes však tentokrát využíva úplne iný spôsob učenia sa. V minulosti bol robot naprogramovaný svojimi vývojármi, takže jeho schopnosti pochádzali čisto z ich „mysle“ a schopností. Využitie umelej inteligencie a pokročilých simulácií síce v praxi vyzerá tak, že robot je stále vo svojom rannom veku, no jeho rýchla adaptácia na rôzne druhy terénov je omnoho flexibilnejšia a rýchlejšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento nový prístup založený na učení sa umožňuje robotovi naučiť sa bežať v simulátore pomocou jednoduchej neurónovej siete, ktorá funguje ako ovládač,“ vysvetľujú novú technológiu jeho vývojári.

Využitie neurónovej siete umožňuje učenie sa obrovskou rýchlosťou

Síce vás jeho chôdza, či vtipne vyzerajúci beh, možno nepresvedčia o tejto pokročilej technike učenia sa. Z pohľadu robotiky však ide o skutočne významný krok vpred. Rýchla adaptácia na terén ako štrk, ľad či nabúranie do prekážok a obrubníky sú výsledkom obrovského množstva simulácií, ktoré môže robot „vyskúšať“ v priebehu niekoľkých minút, či hodín.

Vďaka jednoduchej neurónovej sieti dokáže robotický gepard v priebehu 3 hodín simulovať a spracovať až 100 dní virtuálnych simulácii. V praxi sa tak môže učiť naozaj rekordne rýchlym tempom. Posun vpred tak možno očakávať v naozaj krátkych časových horizontoch. Pochopiteľne, pri pohľade na video vyššie je však každému jasné, že nejaké tie hodiny učenia by mu určite ešte prospeli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close