APLIKÁCIE A HRYNávody

Robíte tieto kroky pred inštaláciou aplikácií? Zaberú vám pár sekúnd a pomôžu vám predísť nainštalovaniu vírusu!

Predtým, než do svojho smartfónu nainštalujete akékoľvek aplikácie, mali by ste sa sústrediť na niekoľko krokov.

Aj keď prevažná väčšina aplikácií v Obchode Play ponúka garanciu ochrany používateľov a teda aj záruku bezpečnosti, niektoré z nich nie sú úplne bezpečné. Dnešní útočníci sú totiž natoľko prefíkaní, že dokážu oklamať kontrolu spoločnosti Google a do oficiálneho obchodu s aplikáciami dostať aj také, ktoré môžu spôsobovať problémy. Ako však takéto aplikácie rozpoznať? Sústrediť by sme sa mali na niekoľko krokov, ktoré nám dokážu prezradiť, ako na tom konkrétna aplikácia je. Tipy pre kontrolu aplikácií nám priniesol portál thesun.ie spolu s expertom na kyberbezpečnosť Adrianom Warmenhovenom a my sa na ne teraz pozrieme spoločne. Takým spôsobom dokážete ochrániť nielen svoje údaje, ale aj svoje zariadenie.

Všetko začína našou obozretnosťou

Pri inštalácii akejkoľvek aplikácie do nášho smartfónu by sme sa najskôr mali pozrieť na hodnotenie a komentáre v spodnej časti Obchodu Play. V týchto hodnoteniach sa častokrát môžu nájsť užitočné informácie aj pre nás. A čo je najlepšie, zdieľajú ich s nami rovnako používatelia, ktorí sa k aplikácii dostali ako my. V prípade, že v aplikácii nájdu nejaký problém, neváhajú sa oň podeliť práve v tejto sekcii. Takýmto spôsobom dokážeme odhaliť aplikáciu, ktorá sa správa podozrivo, prípadne nefunguje tak, ako sľubuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Play_obchod s aplikaciami
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister)

Pozrieť by sme sa mali aj na počet stiahnutí danej aplikácie. V prípade, že aplikácia uvádza veľký počet stiahnutí, no pritom je v Obchode Play nová, môže ísť o podvod. Nebol by to prvý raz, kedy vývojári podozrivej aplikácie manipulovali s týmito číslami, aby pôsobila dôveryhodne. Mali by sme teda uvažovať aj kriticky a dať si pozor na čísla pri aplikácii. Výnimkou však môžu byť veľké a známe appky, ako tomu bolo napríklad pri sociálnej sieti Clubhouse. Tá v minulosti vyvolala veľký rozruch akonáhle sa objavila v Obchode Play a čísla stiahnutí sa jej len navyšovali a to tempom, aké nevidno často.

Odhalenie podozrivej aplikácie môže byť jednoduché

Aj keď si niekedy nemusíme byť istí, je lepšie danú aplikáciu preskúmať viac a vyhnúť sa tak problémom. Výkričníkom by pre nás mali byť aj povolenia v smartfóne, ktoré si aplikácia vyžaduje. Ako Warmenhoven uvádza, žiadna aplikácia pre baterku nepotrebuje prístup k vašej polohe. Absurdné požiadavky na povolenia aplikácie môžu byť pre nás upozornením, že niečo nie je v poriadku. Môžu symbolizovať to, že daná aplikácia bude neskôr zhromažďovať naše údaje a posielať ich ďalej.

Google Play_obchod s aplikaciami
Zdroj: flickr.com (Yuri Samoilov)

V neposlednom rade by ste si však mali spraviť komplexný prieskum. Zameriame sa na názov aplikácie, jej vývojára, teda či nejde o známe názvy. S najväčšou pravdepodobnosťou ak ide o aplikáciu od známych spoločností ako napríklad Meta, nemusíme očakávať problémy. Pozor by sme si však mali dať na menej známe spoločnosti. Prieskum o nich si rovnako môžeme spraviť aj v našom vyhľadávači.

Kontrolujete všetky tieto informácie pri inštalácii novej aplikácie? A pridali by ste ešte nejaký tip? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close