Režim inkognito môže mať viacero praktických využití: V týchto prípadoch by ste ho mali použiť!

Režim inkognito nám síce nezabezpečí úplnú anonymitu, no aj napriek tomu ponúka veľa výhod. Pozrite sa, aké sú tie najhlavnejšie.

Rezim Inkognito
Zdroj: Vosveteit.sk

Režim inkognito bezpochyby pozná väčšina z vás. Ak používate internetový prehliadač vo svojom smartfóne alebo počítači, určite ste naň už niekedy narazili. Mnohí používatelia internetu si však myslia, že tento režim v smartfónoch nám zaručuje anonymitu prehliadania, čo nie je úplne pravda. Na túto tému sme sa totiž pozreli už v našom staršom článku a dospeli sme k záveru, že pre utajenie našej aktivity na internete nám inkognito prehliadanie neposlúži. Napriek tomu má však tento anonymný režim svoje využitie pri viacerých prípadoch. Ak vás zaujíma, o aké prípady ide, ste na správnom mieste. Na túto tému sa totiž pozrel aj portál usatoday.com.

Ako režim inkognito vlastne funguje?

Ako sme už v úvode spomenuli, režim inkognito nám nezaručuje anonymitu prehliadania. Keď však prechádzame internetom v tomto anonymnom režime, náš prehliadač si neukladá históriu prehliadania, cookies, informácie o stránkach alebo informácie, ktoré vkladáme do formulárov. Ide o skvelý nástroj, ktorého hlavné výhody si však mnohý vôbec neuvedomujú, pričom často mu pripisujú iné vlastnosti, aké v skutočnosti má. Nižšie sa teda pozrieme na to, k čomu režim inkognito skutočne slúži a prečo by ste ho mali vo svojom prehliadači využívať aj vy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Režim inkognito má viacero praktických využití

Ak si prechádzate e-mailové schránky vo vašom počítači pomocou webového prehliadača, určite vám dobre poslúži aj režim inkognito. Napríklad taký Gmail podporuje aktiváciu len desiatich profilov naraz v jednom prehliadači, ak by ste si chceli teda dočasne prihlásiť ďalší e-mail, musíte všetky odhlásiť a pridať si tam ďalší. V každom prípade ide o prácu navyše a mnohí používatelia toto obchádzajú pomocou druhého prehliadača, čo taktiež nie je praktické. Pre dočasné prihlásenie sa do e-mailu v prehliadači môžete teda využiť anonymný režim prehliadača, pričom sa tento e-mail po použití automaticky odhlási. Takto si viete teda oddeliť napríklad svoj pracovný e-mail v klasickom prehliadači zatiaľ čo svoj osobný využijete v okne inkognito.

Rovnako nám prehliadač a jeho režim inkognito vedia dobre poslúžiť pre nákup darčekov. Či už nakupujete darčeky cez zdieľaný počítač v domácnosti alebo len nechcete, aby vám váš smartfón ukazoval návrhy na podobné darčeky, môžete využiť režim inkognito. Nielen že sa neuloží vaše prehliadanie do histórie vášho prehliadača. K tomu sa však nebudú vo vašom zariadení ukazovať návrhy na podobné produkty, čím sa vaše prekvapenie určite neprezradí. Ak by teda niekto využil váš prehliadač, nezačnú sa mu ukazovať reklamy na produkty, ktoré ste si prehliadali a nezačne vás podozrievať, aký darček ste si pre neho pripravili k narodeninám či Vianociam.

myty o rezime inkognito
Zdroj: Vosveteit.sk

S anonymným režimom sa vyhnete aj automatickému dopĺňaniu

Mimo tieto výhody sa vďaka režimu inkognito nebudú ukladať vaše údaje pri objednávaní a nabudúce sa nepokúsia v kolónkach sami vyplniť. Autodopĺňanie textu v režime inkognito nefunguje tak, ako v klasickom režime, preto je naše prehliadanie v tomto režime o niečo viac súkromné. Rovnako sa vieme spoľahnúť aj na dopĺňanie textu na rôznych stránkach.

Určite si viete predstaviť situáciu, kedy na internete vyhľadávate napríklad informácie o tom, ako vymeniť autobatériu vo svojom aute. Túto frázu vám však váš prehliadač bude následne navrhovať v návrhoch na vyhľadávanie ešte dlho a aj vaše návrhy v správach Google či na YouTube sa budú orientovať okolo tohto vyhľadávania. S režimom inkognito sa vám to však nestane a váš prehliadač si vôbec nezapamätá, že ste podobný výsledok vyhľadávali.

Google Mapy inkognito rezim
Zdoj: Vosveteit.sk

Ďalším dôvodom, prečo by sme mali využiť režim inkognito v našom prehliadači je, že niektorí predajcovia nám upravujú ceny podľa toho, aké tovary si prezeráme a zvažujeme ich nákup. Ceny sa tak môžu posúvať podľa nášho prehliadania a tiež tomu, aký tovar si prezeráme, čomu sa vďaka anonymnému prehliadaniu môžeme vyhnúť. V prípade, že si pozeráme nejakú položku, no zo stránky odídeme, pri najbližšej návšteve sa jej cena môže totiž zvýšiť. Výhod pre režim inkognito je viac než dosť a aj keď nám nezabezpečuje úplnú anonymitu, tak svoj význam reálne má.

Vďaka súkromnému prehliadaniu sa vyhnite svojej bubline

O informačných bublinách ste určite už počuli. V týchto bublinách sa nachádza každý z nás, keďže nám prehliadače navrhujú výsledky podľa toho, aké preferencie máme. Vzhľadom k tomu sa nám môžu zobrazovať výsledky prispôsobené nášmu prehliadaniu, ktoré síce môžu korešpondovať s našou predstavou a názorom, no nemusia sa nám zobraziť výsledky „z druhého brehu“. Z tohto dôvodu nemusíme mať objektívny prehľad o danej problematike. A na toto je dobrý režim inkognito, ktorý nezobrazuje personalizované výsledky a žiadne informačné bubliny si nevytvára.

Medzi naše bubliny môže patriť aj naša história sledovania seriálov či filmov a rovnako aj počúvanie hudby na YouTube. Náš prehliadač nám tak vie automaticky navrhovať veci, ktoré by sa nám mohli páčiť na základe našej minulosti. Ak by sme si však chceli občas vyjsť z našej komfortnej zóny a skúsiť niečo iné, režim inkognito je tu práve pre nás.

Našou poslednou výhodou pre režim inkognito je to, že môžeme sledovať naše stránky ako nezainteresovaná osoba. Ak vlastníte vlastný web, prostredníctvom prehliadača sa naň môžete pozrieť zvyčajne ako majiteľ a správca. V prípade, že využijete režim inkognito sa na tento web však môžete pozrieť ako bežný návštevník.

Používate vo svojom prehliadači režim inkognito? A vedeli ste, že nám nezabezpečuje úplnú anonymitu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre