Recept na katastrofu? Vedci plánujú otvoriť 830-miliónov starú vzorku, kde sa môžu nachádzať živé organizmy

Minulý týždeň vedci informovali o objave kryštálu kamennej soli, v ktorom sa ukrývajú prastaré mikróby.

Vedci plánujú otvoriť prastarú vzorku, v ktorej sa môžu nachádzať živé organizmy
Zdroj: YouTube (Great Salt Lake Institute)

Minulý týždeň vedci informovali o objave 830-miliónov rokov starého života v kamennej soli. Možno fascinujúcejšou novinkou bol ale fakt, že mikroorganizmy môžu byť stále nažive.

Autori štúdie viedli dlhú diskusiu o tom, ako v prípade vzácneho objavu postupovať, informuje portál IFL Science. Rozhodnutie padlo a v najbližších dňoch sa pokúsia kryštál otvoriť, aby sa naozaj presvedčili o tom, či sú organizmy nažive. Mikroorganizmy objavili vo vzorke prostredníctvom niekoľkých pozorovacích metód a už v predchádzajúcej štúdii usúdili, že sa podobajú na druh mikroorganizmov, ktoré nazývame prokaryoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Organizmy sa nachádzajú v malej bubline s vodou, pretože kamenná soľ sama o sebe nedokáže udržať organizmy nažive tak dlhú dobu. Pri formovaní kryštálu môžu vzniknúť malé ložiská vody, kde sa nachádzajú aj živiny potrebné pre život mikroorganizmov. Už predchádzajúce štúdie naznačovali, že v týchto ložiskách môžu mikroorganizmy prežiť niekoľko stoviek miliónov rokov a už čoskoro vedci zistia, či je toto tvrdenie správne.

Vzorku kamennej soli alebo aj halitu, odobrali vedci z Austrálie z regiónu Brown Formation. Ten sa datuje do obdobia neoproterozoika, čo je najmladšia éra starohôr. V oblasti Brown Formation sa nachádzajú početné ložiská kamennej soli čo naznačuje, že kedysi dávno išlo o morské prostredie. Počas predchádzajúcej štúdie vzorku analyzovali pomocou neinvazívnych metód. To znamená, že vedci nenarušili štruktúru kamennej soli a to, čo ostalo uväznené vo vnútri, tam bolo už od vzniku kryštálu. Už čoskoro ale vedci vzorku otvoria a pozrú sa, čo sa v nej ukrýva.

Scenár ako z hororu?

Autorka štúdie Kathy Benison vtipne poznamenáva, že otvorenie 830-miliónov starej vzorky s potenciálne živými organizmami znie ako scenár klišé hororu, no ona a jej vedecký tím budú vzorky analyzovať s najvyššou opatrnosťou.

„Už celé roky sa pokúšame prísť na spôsob, ako analyzovať prastaré formy života čo najbezpečnejším spôsobom.“, vysvetľuje Benison.

Vedci zároveň vysvetľujú, že sa niet čoho báť. Prastaré organizmy totiž nie sú prispôsobené na moderný život a tak je veľmi nepravdepodobné, že by dokázali infikovať ľudí. Ako hovoria autori štúdie, organizmus, ktorý v živote nevidel človeka nebude mať schopnosť uškodiť nám. Analýza mikroorganizmov uväznených v kamennej soli však môže posunúť nielen chápanie života na Zemi, ale aj vo vesmíre.

Na Marse astronómovia objavili podobné ložiská ako u nás na Zemi, kde vzorku kamennej soli objavili. Ak sa na červenej planéte niekedy v minulosti nachádzal život, je možné že stopy o jeho existencii nájdu práve tam. Na to, aby dokázal mikroorganizmus prežiť stovky miliónov rokov musí podstúpiť niekoľko metabolických zmien. Ak sa v ložisku vody nachádzajú aj ďalšie odumreté bunky, tie poslúžia ako zdroj potravy pre živé organizmy.

To, ako dokážu mikróby prežiť tak dlhú dobu ostáva vedeckou záhadou. Autori štúdie dúfajú, že otvorenie vzorky a ďalšia štúdia potenciálne živých organizmov prinesie odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre