RecenzieSponzorovaný obsahSpravodajstvo

RECENZIA: Vyskúšali sme Ortur Laser Master 2 Pro. Zariadenie, ktoré slúži na gravírovanie a využiť ho môžete aj doma!

Prečítajte si recenziu na zariadenia Ortur Laser Master 2 Pro, ktoré slúži na domáce gravírovanie do rôznych materiálov.

Nie tak dávno nám prišla do redakcia technologická hračka, Ortur Laser Master 2 Pro. Ide o zariadenie, prostredníctvom ktorého je možné gravírovať obrazy do rôznych predmetov, od dreva, cez kov, až po sklo.

Samotné balenie so zariadením váži necelých 5 kilogramov (samotné gravírovacie zariadenie váži necelé 3,5 kilogramu). Po jeho vybalení zo škatule vás prekvapí počet častí, z ktorých sa skladá zariadenia. Je toho skutočne dosť, ale vo finále to stojí za to. Dôvodom je, že plocha gravírovanie je veľkou 40 x 40 centimetrov. V praxi to znamená, že si môžete doslova vygravírovať obraz, ktorý si môžete následne zavesiť do obývačky, spálne a podobne.

Samotná konštrukcia je pevnou a je viac menej celokovová. Kde sa však s vysokou pravdepodobnosťou zaseknete na niekoľko hodín, je zloženie zariadenia. Samotné poskladanie nie je jednoduchým a kľudne vám môže zabrať aj niekoľko hodín. Dôvodom je, že dodávaný návod, ako skonštruovať zariadenie, je jednoducho nedostačujúci. Už po pár úvodných krokoch, ho môžete odložiť na bok, nepomôže vám totiž. Našťastie, dostupné sú rôzne video návody, a to dokonca aj od výrobcu. Nižšie vám prikladáme video návod, vďaka ktorému sa nám vo finále podarilo úspešne zložiť zariadenie.

Rovnako by sme vám nižšie chceli sprostredkovať fotografie káblov, ako majú byť zapojené. My sme sa na tomto bode na dlho zasekli.

Čo sa týka dizajnu zariadenia, tak musíme výrobcu pochváliť. Všetko má logické rozmiestnenie vrátane ovládacieho panelu, ktorý neobsahuje žiadne „zbytočné“ tlačidlá. Viac menej obsahuje len tlačidlo zapnutia, resp. vypnutia, reštartovania a núdzové tlačidlo zastavenia gravírovania. Všetko ostatné sa robí prostredníctvom softwaru, ktorý je silnou stránkou tohto výrobku.

Recenzia Ortur Laser Master 2 Pro_prvky ovladania
Zdroj: Vosveteit

Pomôžu automatické nastavenia pred gravírovaním

Softvér pre ovládanie gravírovačky na zariadeniach s operačným systémom Windows nesie názov LaserGRBL a už pri prvotnom zapnutí nám bolo jasné, že ide o intuitívny a prehľadný nástroj na prácu s gravírovačkou. Keďže sme gravírovačku používali po prvýkrát, obávali sme sa práve zložitého ovládania a nastavovania laserového gravírovania. 

Do gravírovania sa môže človek pustiť takmer okamžite po zapnutí gravírovačky a zapojení do počítača. Po zapojení stačí v rámci softvéru gravírovačku pripojiť a následne nahrať požadovaný obrázok. Aplikácia LaserGRBL je natoľko prepracovaná, že viac-menej zhltne akúkoľvek fotografiu / obrázok a následne ju upraví podľa potrieb samotnej gravírovačky. Príprava na gravírovanie je naozaj nenáročná a ide o pár kliknutí a následné vycentrovanie objektu, na ktorý idete gravírovať. Tento krok je o čosi zložitejší, no ak chcete mať váš obrázok vycentrovaný, odporúčame to neodfláknuť, keďže výsledok stojí naozaj za to.

lasergrbl aplikacia 4
Zdroj: Vosveteit.sk

Softvér umožňuje širokú škálu aj „inteligentných“ nastavení

K dispozícii je šikovná sada funkcií, ktorá centrovanie výrazne uľahčuje. Samotnú laserovú hlavu je možné pomocou tlačidiel v softvéri presunúť na vami požadované miesto, odkiaľ môžete začať s gravírovaním. Využiť je však možné aj priložené funkcie ako umiestnenie hlavy na stred, aby ste mohli dať váš podklad presne na potrebné miesto. Za nás je však najlepšou funkciou „nasvietenie“ obrysu celého obrázku. Tento spôsob centrovania sa v našom prípade osvedčil ako najpresnejší a najrýchlejší. 

ortur laser master 2 pro gravirovanie 2
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci prípravy na gravírovanie sú k dispozícii viaceré režimy, intenzita laseru, či možnosť zmeny štýlu gravírovania a úpravy obrázku. Zmenu intenzity a dynamický režim laseru sme vyskúšali aj na vlastných pokusných výtvoroch, ktoré ako sami vidíte, nie sú úplne dokonalé. Dokonalé nastavenie sa pred vytváraním projektu bez dostatočnej praxe jednoducho nedá odhadnúť a treba počítať s tým, že si gravírovanie vyžaduje dávku trpezlivosti. Nie všetko jednoducho vyjde na prvýkrát a treba s tým vopred počítať. Pri prípadnej kúpe gravírovačky tak určite odporúčame siahnuť po väčších podkladoch na gravírovanie, poprípade si doma nájsť adekvátne plochy, ktoré možno využiť ako pokusné miesta na gravírovanie. 

ortur laser master 2 pro projekty
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo nás pri procese gravírovania milo prekvapilo, bolo zobrazovanie aktuálneho priebehu pri gravírovaní v rámci softvéru LaserGRBL, ako aj pomerne svižná rýchlosť gravírovania. V našom prípade sme využívali vopred nastavenú rýchlosť 5 000 mm / min, ktorá bola v našom prípade úplne postačujúca. V rámci nastavení sa však môžete dostať až na 10 000 mm / min, čo možno príde vhod pri väčších a náročnejších projektoch. Z našich výtvorov si najviac času vyžadovali emotikony, ktorých gravírovanie trvalo zhruba 12 minút pri prvom, respektíve 10 minút pri druhom pokuse s vyššou intenzitou laseru. Len pre porovnanie, taký Elon Musk si vyžiadal iba zhruba 7 minút, naše logo iba cca 2 minútky

Pri gravírovaní nezabudnite na bezpečnosť

Z našej stále malej skúsenosti s gravírovačkou však môžeme už vopred upozorniť na to, že počas gravírovania treba počítať s viacerými neduhmi tejto zábavy. Ako prvý určite spomenieme zápach, ktorý ide ruka v ruke s vypaľovaním pomocou laseru do dreveného podkladu. Výskyt mierneho dymu spoločne so zápachom je tak samozrejmosťou a treba s tým počítať. V našom prípade sme gravírovačku umiestnili do tesnej blízkosti s otvoreným oknom a zároveň zapnutým ventilátorom v pozadí. Druhým čiastočným obmedzením je prípadná zvýšená citlivosť na samotný laser, ktorý gravíruje priamo do vybraného podkladu. Pri gravírovaní je určite nutné dobre nastaviť štít proti škodlivému UV žiareniu ktorý je priamo na tlačovej hlave, ako aj siahnuť po ochranných okuliaroch. Aj pri použití týchto ochranných pomôcok však treba počítať s možnosťou bolestí oči alebo hlavy. Laserový lúč rozhodne nie je neškodný a treba sa pred ním adekvátne chrániť a ideálne sa počas vytvárania projektu čo najmenej pozerať priamo na lúč. 

Prečo siahnuť práve po gravírovačke Ortur Laser Master 2 Pro?

Laserová gravírovačka Ortur Laser Master 2 Pro je oproti svojim predchodcom, ale i konkurencii omnoho presnejšia. Optimalizovaná laserová hlava má vďaka ohnisku s rozmerom iba 0,08 x 0,15 mm omnoho vyššiu presnosť a zároveň výkon. Bez problémov tak môžete vytvárať detailné fotografie, prípadne rezať preglejku s hrúbkou až 9 mm. 

Ako sme už spomínali vyššie, jej silnou stránkou je aj vysoká rýchlosť gravírovania. Možnosť nastavenia rýchlosti na úrovni až 10 000 mm / min určite využijete pri väčších projektoch, na ktoré je gravírovačka Ortur Laser Master 2 Pro ako stvorená.

recenzia ortur laser master 2 pro gravirovanie 2
Zdroj: Vosveteit.sk

Gravírovačka Ortur Laser Master 2 Pro však nevyniká iba po stránke rýchlosti a presnosti laseru. Jej prednosťou je totižto odolnosť, ktorú výrobca garantuje. Modulárna kovová konštrukcia pôsobí už pri skladaní naozaj mohutne a odolne. Odolná však nie je len konštrukcia, ale aj hlavná kabeláž umiestnená v pohyblivom „tuneli“. Ten by mal podľa výrobcu prežiť viac ako 5 000 000 zohnutí, ku čomu sa zrejme bežný používateľ ani z ďaleka nepriblíži. 

Povinnou výbavou každej kvalitnej gravírovačky sú bezpečnostné funkcie a prvky, ktoré zabezpečujú stály chod gravírovania, no zároveň vás ochraňujú pred možným rizikom. V rámci softvéru tak nájdete funkcie ako možnosť zastavenia gravírovania, či aktívna ochrana pri naklonení alebo zastavení hlavy. Gravírovačka v takom prípade ihneď vypne laser aby nedošlo ku poškodeniu podložky, či iných objektov. Samozrejmosťou je prítomnosť ochranného štítu, núdzové tlačidlo, či aktívny snímač upozorňujúci na požiar. 

Záver

Gravírovačka Ortur Laser Master 2 Pro nás úprimne zaujala, no jej zloženie nám trvalo o čosi dlhšie, ako sme počítali. Nejedná sa o 10 minútovú záležitosť, ako to je v prípade niektorých 3D tlačiarní a treba si na to vyhradiť aspoň niekoľko desiatok minút. Pri prípadnom skladaní určite odporúčame držať sa video návodu, keďže papierový návod, najmä pripájanie kabeláže, vám príliš nepomôže. Samotnému gravírovaniu nemáme čo vytknúť, no treba počítať s tým, že pri gravírovaní musí človek nabrať ako také skúsenosti, poprípade vyhľadávať na internete optimálne nastavenia a rady od skúsenejších používateľov. Výsledok však podľa nás stojí naozaj za to a ak patríte medzi domácich kutilov alebo vlastníte napríklad 3D tlačiareň a chcete skúsiť niečo ďalšie, smelo do toho. 

ortur laser master 2 pro projekty 2
Zdroj: Vosveteit.sk

Cena a dostupnosť

Ak vás gravírovačka Ortur Laser Master 2 Pro zaujala a rozmýšľate nad jej kúpou, rozhodne odporúčame využiť priamo stránky výrobcu Ortur. Oficiálny predaj tejto gravírovačky bol totižto spustený iba doslova pred pár mesiacmi a dnes máte stále možnosť získať ju za zvýhodnenú cenu 449,99 dolárov pri využití zľavového kupónu „ORTURPRO“. Cena je v tomto prípade konečná a za dopravu prostredníctvom DHL neplatíte ani cent navyše. Podobne je to aj v prípade DPH alebo cla, ktorému sa vyhnete úplne, keďže produkt je dodávaný z Belgicka. Pri objednávke však nezabudnite zvoliť model s „európskou“ zástrčkou. 

Ortur Laser Master 2 Pro nájdete priamo na oficiálnych stránkach výrobcu

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close