RecenzieSpravodajstvoXiaomi

RECENZIA: Tyčový vysávač Youpin Trouver Power 12 láka nízkou cenou a vysokým výkonom. Aký je však v praxi?

Novinka v podobe tyčového vysávača Youpin Trouver Power 12 plánuje "odstaviť" konkurenciu. Stále má však niekoľko nedostatkov.

Recenzovanie tyčových vysávačov máme v redakcii už viac menej v krvi. Našimi rukami prešli za posledné roky viaceré modeli od rozličných značiek, vo veľkej väčšine sa však jednalo o modely zo širšieho portfólia spoločnosti Xiaomi. Najnovšie sa nám dostal do rúk aj na prvý pohľad úplne neznámy výrobca Trouver a jeho úplná novinka Trouver Power 12. Pri bližšom skúmaní jeho „pôvodu“ je však jasné, že sa jedná o ďalší produkt od spoločnosti Xiaomi, ktorý tentokrát prichádza pod záštitou dcérskej značky Youpin. Novinka, ktorá prichádza na trh práve v týchto dňoch, láka na atraktívnu cenovku ako aj netradične vysoký výkon. Už na úvod uvedieme, že má hneď niekoľko chybičiek, ktoré mu na atraktivite určite nepridávajú. Stojí však aj napriek miernym nedokonalostiam, ktoré sú v tejto cenovke aj očakávané, naozaj za to?

Youpin Trouver Power 12 s kupónom „POWER12VAC43“ už za 164,42 eur z DE skladu

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Obyčajný“ dizajn a kompaktné balenie

Balenie vysávača Youpin Trouver Power 12 možno považovať za kompaktné čo sa veľkosti ako aj dodaného príslušenstva týka. Trojica nadstavcov a predlžovacia tyč sú však v tomto prípade pre bežné použitie v domácnosti úplne postačujúce a som rád, že sa výrobca nevydal cestou dodávania zbytočnej kopy doma nevyužiteľného príslušenstva

youpin trouver power 12 nadstavce
Zdroj: Vosveteit.sk

Sada nadstavcov v tomto prípade obsahuje už klasickú motorizovanú kefu, ktorá je určená na všetky typy podláh a kobercov v domácnosti. Motorizovaná kefa je v tomto prípade mimoriadne jemná a ku podlahám je mimoriadne šetrná, no zároveň si poradí aj s naozaj špinavými rohožami napríklad pri vstupe do bytu. V prípade tohto príslušenstva, ktoré najviac využijete práve s predlžovacou tyčou, ma však sklamali hneď dve veci. Prvou z nich je prítomnosť iba pevnej tyče v balení bez pohyblivého kĺbu v strede. Vysávanie pod posteľou a nábytkami je stále možné, no treba počítať s tým, že pri vysávaní pod posteľou pôjdete na kolená. Druhým sklamaním bol absolútne nepodporený „kĺb“ samotnej hlavice. Napríklad pri vysávaní schodov sa treba ručne trápiť s tým, aby hlavica sadla na schod spodnou plochou a nie „nosom“ napred. Ak by ste tak nespravili, v prípade dreveného schodiska sa vystavujete riziku možného poškodenia podlahy napríklad rohmi hlavice. 

youpin trouver power 12 vysavanie pod postelou
Zdroj: Youpin

Dvojica ďalších nadstavcov však splnila, respektíve v prípade hlavice na matrace predčila moje očakávania. Hlavica na matrace si dokáže aj pri strednom výkonnostnom režime poradiť aj s neviditeľnou špinou. Pri testovaní ma prekvapilo množstvo nečistôt, ktoré sa môže objaviť aj v pomerne novom matraci. Spomeniem aj možnosť využitia napríklad na sedačky, hladké koberce, poprípade interiér auta. Dodám aj dve vety ku klasickej predĺženej hlavici s vykrojením a štetinami. Tá je už tradične primárne určená na menej dostupné priestory alebo závesy. Osobne by som sa ju nebál použiť ani vo vozidle, no v tomto prípade si treba dávať pozor na neznáme väčšie predmety. Výrobca totižto vopred upozorňuje, že tvrdé a veľké predmety môžu poškodiť vysávač. 

youpin trouver power 12 balenie
Zdroj: Youpin

Čiastočne by som rád zabrdol aj do dizajnu samotného tela vysávača, ktoré je mimoriadne kompaktné. Pomerne kompaktná je aj vysúvateľná batéria, ktorá sa nabíja cez klasický nabíjací port. V tomto prípade je škoda, že výrobca nezvolil o čosi krajšie riešenie s nabíjacou stanicou. Dizajn hlavného tela vysávača ako celku je oku prívetivý, no pri bližšom pohľade je jasné, že sa výrazne šetrilo. Plasty dominujú celému vysávaču, čo nevyvažuje ani veľký LED displej zobrazujúci stav batérie a aktuálny výkonnostný režim.  

Batéria a výkon

Keďže som vyššie spomínal kompaktnosť batérie, chcel by som zabrdnúť aj do oblasti výkonu a výdrže vysávača. Vysávač Trouver Power 12 možno považovať za plnohodnotný vysávač do celej domácnosti a to nie len do bytu. Síce s miernymi kompromismi, no pri dobrom časovom manažmente si s ním postačíte aj pri nárazovom vysávaní veľkého rodinného domu. Sací výkon 150AW a otáčky na úrovni až 125 000 otáčok za minútu pri najvýkonnejšom režime viac než len postačujúce. V mojom prípade si vysávač poradil s chlpmi od huskyho v rohoži, neviditeľným prachom v matraci, či všetkými nečistotami na tvrdých podlahách aj koberčekoch. 

youpin trouver power 12 nabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka výdrže batérie, pri režime s maximálnym výkonom však treba počítať s výdržou zhruba 10 minút a pomerne výrazným prenikavým hlukom, ktorý vysávanie znepríjemňuje. Osobne som však tento režim nevyužil pri bežnom väčšom vysávaní a vyskúšal som ho iba pri vysávaní matracov a sedadiel. Za mňa je najideálnejším stredný „strong“ režim, ktorý je dobre vyvážený v pomere výkon/hluk/výdrž batérie. Hluk pri vysávaní je omnoho nižší ako pri bežnom klasickom vysávači, výkonnostne postačuje aj na vysávanie kobercov a zároveň predlžuje výdrž nad 20 minút. Na udávaných 26 minút sa v praxi určite nedostanete, no s tým pri tyčových vysávačoch treba už vopred rátať. 

youpin trouver power 12 vyuzitie
Zdroj: Youpin

Pri vysávaní dvojposchodového domu je tak pri pomalšom štýle vysávania nutná pauza, čo je pri tyčových vysávačoch už očakávané. V tomto prípade však treba počítať s tým, že úplné vybitie znamená viac než len pauzu na kávičku a malé občerstvenie. Nabitie batérie totižto zaberie pár hodín. V prípade úplného vybitia a nabíjania na 100% výrobca udáva hodnotu až 3,5 hodiny. Takmer určite tak nemôžeme hovoriť o rýchlom nabíjaní.  

Pokročilá filtrácia a nádoba s miernym nedostatkom 

Som rád, že sa Xiaomi aj pri tak lacnom tyčovom vysávači rozhodlo pre pokročilý cyklónový motor a 5 stupňový filtračný systém s HEPA filtrom. Pri vysávaní sa tak nedostávajú do vzduchu ďalšie mikročastice prachu, čo je pri porovnaní s klasickým vysávačom ihneď cítiť. Najväčší rozdiel určite pocítia alergici, ktorí pri vysávaní s menej kvalitnými vysávačmi často doslova trpia.  

youpin trouver power 12 filtracny system
Zdroj: Youpin

Všetky zozbierané nečistoty ešte pred prefiltrovaním vzduchu zachytáva priehľadná nádoba s objemom 0,4 litra. Priehľadné vyhotovenie síce v prípade vysávania veľkých nečistôt a chlpov s domácich miláčikov rozhodne nepridáva na atraktivite. Za mňa je odhadnutie „naplnenia“ výrazne jednoduchšie, ak človek nemusí hľadať často neviditeľnú mierku na zatmavených nádobách. 

youpin trouver power 12 hlava na matrace
Zdroj: Vosveteit.sk

Odnímanie nádoby je v tomto prípade jednoduché, čo sa dá povedať aj o vysypávaní, no má to jeden háčik. Výrobca zrejme nemyslel úplne na majiteľov domácich zvierat s dlhšou srsťou, prípadne s vlasmi. Tie sa totižto dostanú aj cez gumený prstenec v nádobe a následne sa omotávajú okolo cyklónového motora. Pri vyprázdňovaní nádoby je tak nutné úplne nádobu rozobrať a takéto „dlhšie“ nečistoty odstrániť z nádoby a nerezového „predfiltra“.  

Záverečné zhodnotenie a cenovka

Ako by som teda osobne zhodnotil vysávač Youpin Trouver Power 12? Novinka z portfólia Xiaomi zaujme vysokým výkonom, ktorý by mu mohli závidieť aj viaceré výrazne drahšie modely. Vysávanie matracov alebo sedačiek je pri pohľade na cenovú kategóriu veľkým plusom. Viaceré nedostatky ako vyhotovenie čisto z nie oku lahodiacich plastov, či nedomyslená zmäkčená motorizovaná kefa alebo pevná predlžovacia tyč by som však pri kúpe vysávača poriadne vzal do úvahy. 

Youpin Trouver Power 12 s kupónom „POWER12VAC43“ už za 164,42 eur z DE skladu

Samozrejme, pri pohľade na aktuálnu cenu 164,42 eur s kupónom „POWER12VAC43“ na Aliexpresse. S dopravou z nemeckého skladu však môže ísť o mimoriadne atraktívny model, vhodný najmä do bytu. V prípade, že by ste sa rozhodli práve pre tento model, určite odporúčame využiť spomínanú oficiálnu akciu. Výrobca zabezpečuje aj 2 ročnú záruku a zároveň sa pri objednaní do 19. augusta zapojíte aj do losovania o atraktívne doplnky do domácnosti od Xiaomi.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close