RECENZIA Samsung Galaxy Tab S8: Ide o jeden z najlepších tabletov, aký som držal v ruke

Samsung Galaxy Tab S8 ma oslovil hneď pri prvom dotyku. Až na tú cenu, ide o takmer dokonalé zariadenie.

Samsung Galaxy Tab 8_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Samsung 9. februára predstavila nielen novú radu vlajkových smartfónov Galaxy S22, ale aj nové tablety Galaxy Tab S8, S8+ a S8 Ultra. Nám sa jednej z týchto tabletov dostal krátko na to do redakcie, konkrétne najmenší z trojice predstavených tabletov. So samotným tabletom som sa mal možnosť zoznámiť po dobu jedného týždňa. Aké sú moje dojmy z tohto tabletu?

Tablet mi prišiel zabalený spolu aj s dotykovým perom S Pen, ktoré nájdete v balení. Nechýba samozrejme ani USB C kábel, prostredníctvom ktorého ho môžete nabiť. Nabíjačku v balení však nehľadajte. Čo sa týka konštrukcie tabletu, tak ide o prémiové materiály, najmä kov, ktorý pôsobí luxusným dojmom. Na druhej strane, tablet je o niečo ťažší, konkrétne hovorím o 503 gramoch. Čo to znamená? S tabletom sa ideálne pracuje, ak si ho opretie o kolená, prípadne by som odporučil k nemu dokúpiť hneď aj klávesnicu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy TAB 8_displej_predna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých prvkov, tak vo vrchnej časti tabletu nájdete tlačidlo uzamykania zariadenia (v ktorom je umiestnený skener odtlačkov prstov) spolu s tlačidlami ovládania hlasitosti a slotom pre SIM kartu.

Po stranách nájdete USB C výstup (vo verzii 3.2) spolu s dvomi reproduktormi na každej strane. V spodnej časti tabletu nájdete magnety, prostredníctvom ktorých môžete k telu zariadenia pripevniť klávesnicu. Tú som bohužiaľ na testovanie nedostal.

V prípade zadnej strany tela, okrem loga Samsungu a AKG, vo vrchnej časti nájdete čierny pásik spolu s dvomi kamerovými modulmi.

Samsung Galaxy TAB 8_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Samsung Galaxy Tab S8: Špičkový displej

Zariadenie ponúka 11“ displej typu LTPS TFT (ide o LCD panel) s podporou zobrazovacej frekvencie pri 120Hz a rozlíšení 2560 x 1600 bodov. Pre tých, ktorí nevedia, tak LTPS displeje poskytujú rýchlejšie a integrovanejšie zobrazenie v porovnaní so štandardným LCD. Vo všeobecnosti tento typ displeja ponúka lepšiu kvalitu ako bežné LCD displeje pri nižšej spotrebe energie.

Samsung Galaxy TAB 8_Displej_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej na prvý pohľad je jednou z hlavných zbraní tabletu. Ponúka špičkové zobrazenie farieb, ktoré sa mi však na prvý pohľad zdalo byť o dačo živšie, ako býva zvykom. Musím však povedať, že sa mi to páčilo.  Samozrejme, v rámci nastavení tabletu si môžete nastaviť sýtosť farieb a ďalšie vlastnosti obrazovky. Tiež musím spomenúť aj zobrazenie čiernej farby, ktoré je špičkové. Vo všeobecnosti môžem konštatovať, že pravdepodobne, ak dáte tento displej po boku iného AMOLED displeja, na prvý a možno ani na druhý pohľad nerozoznáte rozdiel. Rovnako musím uviesť, že displej je dostatočne svetlý a obraz je čistým. Samsung uvádza svietivosť 500 nitov. Len pre porovnanie, ide približne o 50% svietivosti displejov vlajkových smartfónov. Displej je zároveň dobre viditeľným, a to aj keď na neho priamo dopadá svetlo. Je tak vhodný aj na prácu počas cestovania pričom sa vám nestane, že nebudete môcť pracovať napríklad počas toho, ako vám bude svietiť slnko na obrazovku.

Mimochodom, displej je pokrytý krycím sklíčkom Gorilla Glass 5. generácie. Rovnako treba spomenúť, že pomer displeja k prednej časti zariadenia je 83,6%. Inými slovami, viditeľné sú aj rámčeky, ako môžete vidieť na fotografiách. Musím však povedať, že za mňa ide o ideálnu veľkosť rámčekov, aby bolo za čo tablet chytiť.

Samsung Galaxy Tab 8_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Práca sa dotykovým perom S Pen

Ako som v úvode písal, tak tablet prichádza s perom S Pen, ktoré je prítomné v balení. Samsung hovorí, že ide o novú generáciu dotykových pier s prediktívnym algoritmom, ktorý skracuje odozvu dotyku. Môžem potvrdiť, že písanie prostredníctvom dotykového pera je rýchle a kľudne sa nebojím povedať, že sa približuje k bežnému písaniu perom na papier. Čo sa mi na pere nesmierne páči je, že dotyková časť je veľmi úzka, vďaka čomu je písanie s perom pohodlné a prirodzené. Keď ho porovnám s originálnym perom, ktoré používam pri tablete MatePad 11 od spoločnosti Huawei, tak je to rozdiel triedy.

Samsung Galaxy TAB 8_Dotykove pero S Pen_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej musím spomenúť dedikované tlačidlo umiestnené na tele pera. Keď ho stlačíte v blízkosti tabletu, tak vyvoláte ponuku s ďalšími možnosťami interakcií. Budete môcť napríklad otvoriť aplikáciu na zapisovanie poznámok, budete môcť urobiť snímku obrazovky a následne písať poznámky priamo do obrázku a podobne. Skutočne ide o skvelé funkcie, ktoré sa mi nesmierne páčia.

samsung galaxy tab 8_S Pen_pisanie na snimke obrazovky
Zdroj: Vosveteit.sk

Spomenul by som ešte, že ako máte pero približne 1 až 2 centimetre nad obrazovkou, tak vidíte aj malú bodku, ktorá kopíruje pohyb pera. Ide o skvelú funkciu, vďaka ktorej neminiete to, čo chcete stlačiť. Nedovolí mi ešte nespomenúť, že s podporou digitalizačnej technológie Wacom, pero je schopné rozpoznať tlak a naklonenie. Túto funkciu využijete napríklad pri kreslení. Samozrejme, pero môžete potom, ako s ním skončíte pracovať, prilepiť prostredníctvom magnetu k telu tabletu.

Na druhej strane musím však povedať, že mi chýbala jedna základná funkcia. Ako som vyššie spomínal, tak používam originálne dotykové pero k tabletu MatePad 11. Jedna z funkcií, ktorú S Pen nemá je, že keď začnete písať s perom napríklad do adresného riadku prehliadača, tak sa vám otvorí len klávesnica, prostredníctvom ktorej treba zadať text. Uvítal by som, ak by som mohol napríklad priamo písať perom adresu webovej stránky. Škoda. Na druhej strane, možno tento nedostatok Samsung neskôr vyrieši. Ide totiž o softvérový nedostatok.

Samsung Galaxy Tab S8: Výkon a softvér

Tablet ponúka Android 12 spolu s nadstavbou One UI 4.1. Inými slovami, ponúka ten najnovší softvér, aký ponúkajú zariadenia spoločnosti Samsung. Ťažko by som hľadal z pohľadu softvéru nejaké chyby. Všetko funguje ako má a tablet reaguje bleskovo. Môžem s čistým svedomím povedať, že Samsung optimalizoval chod tabletu na jednotku. Nestretnete sa so žiadnym trhaním, sekaním, či zamŕzaním. Vo veľkej miere za to môžeme poďakovať špičkovému procesor Snapdragon 8 Gen 1 (4nm), či grafickému čipu Adreno 730. Rovnako treba spomenúť, že tablet disponuje 8GB RAM a 128GB úložným priestorom. Samozrejme, tablet som prebehol aj platformou Geekbench. Ako môžete vidieť nižšie, tak tablet predbehol výkonnostne aj minuloročný vlajkový smartfón Galaxy S21 Ultra 5G. Inými slovami, tabletu výkon chýbať nebude a to ani pri tých najnáročnejších hrách a úlohach.

Samsung Galaxy TAB 8_vykon_geekbench
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde má však tablet neoslovil, je prehrievanie sa. Tablet pri hraní náročnejších hier a pri vyššom podsvietení displeja, je o niečo viac horúci, ako je príjemné. V dôsledku toho sa mi napríklad o niečo viac potili ruky. Samozrejme, teplota tabletu nebola tak vysokou, že by som musel tablet z ruky pustiť, ale bolo cítiť, že je výrazne teplejší ako v bežnom stave. Kapacita batérie je mimochodom 8 000 mAh a možno ju nabiť prostredníctvom rýchleho nabíjania pri výkone 45W. Batériu z 0% na 100% nabijete približne za jeden a pol hodiny. Čo sa týka výdrže ako takej, tak so zariadením pohodlne zvládnete fungovať 7 až 9 hodín v závislosti od toho, čo s ním robíte. Treba však uviesť, že bezdrôtové nabíjania v tablete nehľadajte. Čo musím v súvislosti s nabíjaním zariadenia ešte uviesť je, že neviem z akého dôvodu, ale tablet mi nebral niekoľko rôznych nabíjačiek a celkom som sa zapotil, kým som našiel adaptér, ktorý fungoval.

Rovnako treba spomenúť, že Galaxy Tab S8 ponúka podporu Nano SIM kariet vrátane 5G, najnovší štandard Wi-Fi 6E, či Bluetooth vo verzii 5.2. Tabletu dokonca nechýba ani podpora Samsung Dex. Ide o špeciálny režim, ktorý umožňuje rozhranie tabletu premeniť na rozhranie pripomínajúce klasické operačné systémy, ktoré nájdeme v počítačoch. Funkciu oceníte najmä v situácii, keď ho pripojíte k externej obrazovke. Môžeme tak konštatovať, že z pohľadu konektivity je vybavený najnovšími technológiami.

Samsung Galaxy Tab 8_Samsung Dex rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, pri využívaní režimu Samsung Dex môžete pracovať s dostupnými Android aplikáciami vrátane populárnych kancelárskych balíčkov. Rovnako môžete hrať aj hry na veľkej obrazovke a podobne.

Kamera, mikrofón a reproduktory

Čo sa týka kamerového modulu, tak hlavná kamera ponúka dva snímače. 13 MP hlavný snímač a 6 MP Ultra-širokouhlú kameru. Od kamery toho veľa nečakajte, robí priemerné fotky. Na druhej strane, asi len málokto fotografuje s tabletom. Pár fotografií, si môžete pozrieť nižšie. V prípade prednej kamery, Samsung ponúka 12 MP rozlíšenie a ide o ultra-širokouhlý snímač. Z pohľadu kvality ho možno len ťažko rovnať so selfie kamerou v porovnaní so smartfónom S22, ale svoj účel plní dobre.

Čo musím vyzdvihnúť, je prítomnosť až 3 mikrofónov, či kvalitné reproduktory. Zvuk zachytený mikrofónmi je kryštálovo čistý a rovnako musím pochváliť aj stereo reproduktory. Tie oceníte najmä pri sledovaní filmov, či pri počúvaní hudby pričom tablet ich ponúka celkovo až 4, čo nie je štandard. Sú dostatočne hlučné a zároveň aj kvalita zvuku je na vysokej úrovni. Musím však povedať, že pri vysokých úrovniach hlasitosti možno bádať mierne skreslenie zvuku, avšak hrajú tak hlasno, že v praxi budete túto úroveň využívať len minimálne, ak vôbec.

Galaxy Tab S8: Verdikt

Prejdime však k celkovému zhodnoteniu tabletu. Galaxy Tab S8 ponúka špičkový displej, prémiové materiály a v balení nájdete aj dotykové pero, ktoré ak raz použijete, tak s ním budete pracovať stále. Rovnako musím pochváliť aj výkon, či 5G konektivitu a možnosť využívania tabletu spolu s aktívnou SIM kartou. Inými slovami, ide o špičkový tablet. Ako som už však spomínal pri recenzii tabletu MatePad 11, pre mňa je dôležitá aj klávesnica a bez nej, si tablet vychutnáte iba na 50%. Cena tabletu Galaxy Tab S8 začína na úrovni 749€, čo nie je málo a keď zvážim, že treba k nemu ešte dokúpiť klávesnicu, tak nejde o najlacnejšie zariadenia. Pri tejto cenovke si môžete kúpiť už aj kvalitný ultrabook, ktorý vám rovnako vydrží niekoľko rokov.

Nechcem tým povedať, že Galaxy Tab S8 je predražený, to určite nie. Za svoje peniaze dostanete adekvátnu hodnotu. Otázkou pre mňa však zostáva, či ho využijete naplno. Ak by ste totiž tablet neboli schopný využiť na 100%, tak by išlo o drahú hračku. Preto určite zvážte, čo od tabletu očakávate. V každom prípade, Galaxy Tab S8 ponúka všetko, čo môže náročný používateľ od tabletu chcieť a ak máte vo vrecku voľných 750€, tak neváhajte a choďte do neho. Nebudete ľutovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre