RecenzieXiaomi

RECENZIA Poco M4 Pro 5G: Veľká batéria, 33W nabíjanie a 90Hz displej. Aký je tento smartfón v praxi?

Xiaomi opäť raz ukazuje, že aj za malý peniaz možno získať dobrý a kvalitný smartfón.

Poco M4 Pro 5G bol predstavený v novembri minulého roka pričom telefón sa medzičasom dostal nielen do zahraničných, ale aj do našich obchodov. Nám sa tento model telefónu dostal do redakcie približne 2 týždne dozadu, pričom za posledných 10 dní sme sa s ním mali možnosť intenzívne zoznámiť. Aký je tento smartfón, ktorý sa radí medzi najdostupnejšie 5G telefóny na trhu? Tak to sa vám pokúsim sprostredkovať nižšie.

Zariadenie sme si objednali z e-shopu gshopper.com z českého skladu, pričom telefón nám prišiel na tretí deň od objednania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poco M4 Pro 5G Global môžete kúpiť so zľavou vďaka kupónu „B94B1170CB“

Poco M4 Pro: Konštrukcia a balenie telefónu

Samotné balenie smartfónu, ako sme u Xiaomi zvyknutí, obsahovalo okrem telefónu aj obal pre telefón, USB kábel a rýchlo nabíjačku. Ak sa pýtate na výkon, tak vás potešíme, v balení je nabíjačka s výkonom 33W.

XIaomi Poco M4 Pro 5G_balenie_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka konštrukcie telefónu, tak telo zriadenia vrátane bočných hrán je vyhotovené z plastu. Treba však uviesť, že telefónu, hoci to nie sú prémiové materiály, to svedčí. Na kvalitu konštrukcie nemôžem povedať jedno krivé slovo, ba naopak. Čo musím vyzdvihnúť, je zadná stena, ktorá v prípade modrej verzie skutočne vyčnieva. Matný povrch zaujme hneď na prvý pohľad a rovnako treba uviesť, že sa na neho nezachytávajú žiadne otlačky. Čo sa týka kamerového modulu, tak treba uviesť, že matný povrch naokolo je vyrobený z rovnakého materiálu ako chrbát telefónu, hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá. Samotný kamerový modul (kde sú snímače) mierne vyčnieva, nie však moc.

Samozrejme, nemôžem nespomenúť ani veľký 6,6“ IPS LCD displej s rozlíšením 2400 x 1080 bodov. Samotné rozlíšenie je pri tejto veľkosti displeja štandardné. Ďalej treba uviesť, že okolo displeja sú viditeľné rámčeky. Na druhej strane musím povedať, že mi to vôbec nevadilo a pri niektorých úkonoch, ako bolo napríklad hranie hier, som to ocenil, lebo som sa vyhol chybným kliknutiam. Pomer displeja k zvyšku prednej steny je približne 85%. Mimochodom, vo vrchnej časti obrazovky nájdete prednú selfie kameru.

V prípade rozmiestnenia jednotlivých prvkov, v pravej hrane zariadenia nájdeme ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapínania, resp. vypínania smartfónu. Rovnako treba spomenúť, že v tomto tlačidle je umiestnený aj skener odtlačkov prstov, ktorý musím pochváliť, funguje bravúrne! Okrem toho, že málokedy sa stalo, že by zlyhal, tak reagoval expresne rýchlo. Tak isto musím povedať, že je umiestnený v ideálnej vzdialenosti, aby ste ho jednoducho nahmatali pri používaní zariadenia jednou rukou. V spodnej časti zariadenia nájdeme výstup pre USB Type – C a 3.5 jack pre slúchadlá. Rovnako nechýba ani reproduktor. Vo vrchnej časti smartfónu okrem infračerveného portu, ktorý slúži na ovládanie chytrých spotrebičov, nájdeme druhý reproduktor. Mimochodom, ide o stereo reproduktory, ktoré možno v cenovke smartfónu považovať za nadštandardnú výbavu.

Aby som nezabudol, tak telefón z pohľadu konštrukcie sa môže pochváliť aj certifikáciou IP53. Čo to znamená? Určite nejde o telefón, s ktorým môžete fotiť pod vodou, avšak nejaké to postriekanie vodou hravo zvládne. Tiež musím uviesť, že zariadenia, hoci sa mi držalo v ruke pohodlne, tak nie je malé. Jeho rozmery sú 163.6 x 75.8 x 8.8 mm. Váha zariadenia je 195 gramov.

Jednou z hlavných zbraní zariadenia je displej

Hoci ide o typ displeja IPS LCD, tak musím povedať, že na svoju cenovú kategóriu mu nemôžem nič vyčítať. Ako som vyššie písal, tak ide o 6,6“ panel s rozlíšením 2400 x 1080 bodov. Okrem iného poteší 90Hz zobrazovacia frekvencia, či až 240Hz vzorkovacia frekvencia. Pre tých, ktorí nevedia, tak vzorkovacia frekvencia displeja hovorí o odozve. Len pre porovnanie, rovnakú vzorkovaciu frekvenciu majú aj vlajkové telefóny Galaxy S22 od spoločnosti Samsung. Musím tak isto uviesť, že zobrazenie farieb je verné a farby sú vyvážené. Čo sa týka úrovne podsvietenia displeja, tak ten dosahuje 450 nitov. Nie je to veľa, ale ani málo. Nemalo by sa vám však stať, že na displeji neuvidíte obsah, keď bude priamo na neho dopadať svetlo. Na druhej strane, na dokonalú viditeľnosť vlajkových lodí zabudnite, ide totiž približne o polovicu svietivosti displeja vlajkových lodí.

Poco M4 Pro 5G_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, treba uviesť, že telefón potom, ako vyberiete z balenia tak má prednastavených 60Hz. Preto, ak chcete využívať displej pri 90Hz, tak je potrebné navštíviť nastavenia smartfónu a zmeniť predvolenú hodnotu. Tak isto treba podotknúť, že displej je pokrytý ochranným krycím sklíčkom Gorilla Glass 3.

Poco M4 Pro 5G_90Hz nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Poco M4 Pro 5G: Výkon a batéria

Keď príde reč na výkon telefónu, tak treba spomenúť, že telefón je poháňaný procesorom MediaTek Dimensity 810, ktorý je vyrobený 6nm technologickým postupom. Telefón som mal k dispozícii vo variante 6GB/128GB. Samozrejme, ako som sa začal hrať s telefónom, tak som ho prehnal aj platformou AnTuTu. Výsledok ma veru nenadchol, ale na druhej strane, nebol ani zlý. Výsledok v AnTuTu bol cez 350 tisíc bodov.

Poco M4 Pro 5G_vykon_AnTuTu
Zdroj: Vosveteit.sk

Našťastie moje obavy, že telefón by nestíhal alebo by nezvládol hranie o niečo náročnejších hier, sa nenaplnili. Výkon zariadenia plnohodnotne stačí na hranie hier ako sú PUBG, Critical Strike a podobne. Inými slovami, s telefónom si zahráte aj novšie a náročnejšie hry. Treba však uviesť, že pri tých najnáročnejších hrách, budete musieť upustiť od najvyšších detailov. Rovnako, ak sú pre vás dôležité hry, tak by som vám odporučil ísť do verzie 6GB/128GB (pozn. redakcie: 4GB/64GB verzia je približne o 10% menej výkonnou podľa AnTuTu). Nedovolí mi rovnako nespomenúť, že telefón disponuje i technológiou virtuálnej RAM pamäte. Znamená to, že ak by telefónu chýbala RAM pamäť, tak na úkor úložného priestoru je schopný pridať zariadeniu ďalšie 2GB RAM.

Poco M4 Pro 5G_vykon_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka batérie smartfónu, tak tu musím povedať, Poco M4 Pro 5G exceluje. Zariadenie okrem toho, že disponuje veľkou 5 000 mAh batériou a podporou rýchleho nabíjania pri 33W, tak výdrž je až neuveriteľne dlhou. Batériu na úroveň 50% z 0% nabijete za menej ako 30 minút pričom nabitie na 100% trvá približne 70 minút. V prípade výdrže ako takej, náročný používateľ hravo zvládne 1 deň fungovania bez toho, aby sa nejako obmedzoval. Dovolím si povedať, že ak patríte medzi priemerných používateľov, tak budete atakovať hranicu dvoch dní.

Poco M4 Pro 5G_bateria_nabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Poco M4 Pro: Softvér

Smartfón prichádza s predinštalovaným Androidom 11, nad ktorým nájdeme nadstavbu MIUI 12.5. Zariadenie do budúcnosti dostane i aktualizáciu s Androidom 12 a MIUI 13 vrátane ďalšej veľkej aktualizácie softvéru. Telefónu v tomto ohľade nemám čo veľmi vyčítať. Šľape ako hodinky. Počas jeho používania som nezaznamenal, že by telefón zamŕzal, alebo že by zle reagoval. Vo všeobecnosti môžem pochváliť optimalizáciu systému a chod zariadenia, nesklame vás. Mimochodom, systém z 128GB úložiska zaberá približne 13GB a preto, ak uvažujete o 64GB verzii smartfónu, tak berte na vedomie, že veľa priestoru si odkusne samotný systém.

Poco M4 Pro_softver
Zdroj: Vosveteit.sk

Poco M4 Pro: Kamera telefónu

Pri pohľade na kamerový modul telefónu by sa mohlo zdať, že disponuje tromi snímačmi. Nie je tomu tak, dizajn kamerového modulu klame. Xiaomi sa rozhodlo pre dva snímače a musím povedať, že urobilo dobre. Dôvodom je, že častokrát sa výrobcovia pri dostupnejších modeloch rozhodnú pre implementáciu troch, či štyroch snímačov, ktoré vo finálne nie sú kvalitné. Xiaomi v prípade M4 Pro smartfón vybavilo 50MP hlavným snímačom (pozn. redakcie: rovnakým, aký nájdeme i v Redmi 10) a 8MP ultraširokým snímačom.

XIaomi Poco M4 Pro 5G_kamerovy modul_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera ako taká robí na svoju cenovú kategóriu priemerné snímky. Fotografie vo všeobecnosti nenadchnú, ale ani nesklamú. Ide o šedý priemer. Pri fotení pri dobrom svetle možno vyhodnotiť fotografie ako kvalitné, to sa však nedá povedať, keď je svetla menej. Vtedy možno bádať na fotografiách šum. Rovnako to platí aj pri funkcii využitia priblíženia. Dôvodom je, že pri priblížení objektu algoritmus vyrezáva z pôvodnej fotografie obraz, ktorý približije. Ak by som mal však porovnať kvalitu fotografií s jeho predchodcom, tak fotografie sú o niečo kvalitnejšie. Spomenúť ešte musím, že kamera ma sklamala pri zaostrovaní pri slabšom svetle. Zaostrenie na objekt totiž trvalo niekoľko sekúnd. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko fotografií, aby ste si urobili názor na kvalitu fotografií sami (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. V plnej kvalite si ich môžete pozrieť tu).

Mimochodom, pri fotení pri plnom rozlíšení 50MP, jedna fotografia je schopná zabrať aj 15MB, čo nie je málo. Nižšie na fotografiách si môžete pozrieť rozdiel medzi fotografiou vyhotovenou z hlavného snímača a potom prostredníctvom ultraširokého snímača.

Keď príde reč na kvalitu videa, tak na 4K zabudnite. Poco M4 Pro podporuje natáčanie videí vo FULL HD rozlíšení pri 60fps. Rovnako treba povedať, že kamere chýba optická stabilizácia, čo však v tejto cenovej kategórie nie je nič výnimočné. Nižšie si môžete pozrieť vzorku videa.

Záver

Poco M4 Pro je smartfónom, ktorý si nájde medzi zákazníkmi svoju cieľovú skupinu používateľov. Za mňa ide o solídneho zástupcu strednej triedy, ktorý ponúka 5G, 6nm procesor, skvelý displej s podporou 90Hz a nehovor viac o výdrži na jedno nabitie, či rýchlom nabíjaní pri výkone 33W. Rovnako aj výkon smartfónu je dostatočný na všetku bežnú prácu, pričom hravo postačuje aj na hranie hier. Na druhej strane, kamera smartfónu je šedým priemerom obzvlášť pri fotení pri horších svetelných podmienkach. Netreba však zabúdať na to, že telefón sa aktuálne dá zakúpiť za približne 200€ vo verzii 6GB/128GB v zahraničných e-shopoch. Preto telefón môžem smelo odporučiť, ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s dostatkom výkonu a skvelou výdržou batérie.

Poco M4 Pro 5G Global môžete kúpiť so zľavou vďaka kupónu „B94B1170CB“

Ak bola pre vás recenzia užitočná a radi by ste nás podporili pri našej práci, tak vám dávame do pozornosti smartfón v e-shope Gshoper.com, kde môžete využiť zľavový kupón „B94B1170CB“, s ktorým cenu stlačíte na úroveň 200€ (6GB/128GB), resp. na 189€ v prípade 4GB/64GB  a zároveň tým podporíte i našu prácu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close