RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Motorola Moto G 5G – dostupný čistý Android s miernymi nedostatkami. Pomôže vrátiť sa Motorole späť na výslnie?

Motorola Moto G 5G ponúka čistý Android a kvalitnú výdrž batérie, no stačí to na to, aby dokázal bojovať s konkurenciou?

Spoločnosť Motorola určite netreba predstavovať žiadnemu technologickému fanúšikovi. Notoricky známe modely ako Motorola Razr, či prvé smartfóny s operačným systémom Android sa vryli veľkej časti fanúšikov natrvalo do pamäti. Postupom času sa však spoločnosť uberala do úzadia trhu, pričom do popredia išli najmä už aktuálni prémioví výrobcovia ako Samsung, Apple, Huawei, či momentálne aj iní menší výrobcovia, ktorí atakujú popredné priečky na trhu so smartfónmi. V posledných mesiacoch sa však spoločnosť Motorola snaží vymaniť z pomerne zložitej situácie čo sa postavenia na trhu týka, čoho výsledkom sú aj stále viac obľúbené modelové rady Motorola Moto G, či Motorola Moto One.

Moderná Motorola – dokáže si merať sily s konkurenciou?

Po niekoľkých rokoch úplnej neinformovanosti o spoločnosti Motorola sa mi však konečne dostal do rúk zaujímavý predstaviteľ modelového radu Moto G, presnejšie, model Motorola Moto G 5G, ktorý prináša najmodernejšie technológie za prívetivú cenu. S aktuálnou cenovkou 268,90 eur ide o zaujímavú alternatívu ku smartfónom Honor, Galaxy A, či Xiaomi a Redmi, no stojí vôbec moderná Motorola za povšimnutie? Všetky moje postrehy, výhrady a kvalitné aspekty, na ktoré som pri recenzii narazil, sa pokúsim zhrnúť v dnešnej recenzii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Motorola Moto G 5G a jeho balenie

Smartfón Motorola Moto G 5G prichádza na svoju cenovú kategóriu s tradičnou výbavou, ktorá zrejme poteší niektorých záujemcov. V balení smartfónu sa totižto nachádza aj akýsi štandardný obal, ktorý som osobne uvítal a v balení som ho popravde neočakával. Obal bol príjemný na dotyk, no určite nepatrí do kategórie extra odolných. Prípadní majitelia, ktorí majú tendenciu rozbíjať displej smartfónu, by tak mali určite automaticky siahnuť minimálne po tvrdenom ochrannom skle, alebo po odolnejšom obale s lepšou ochranou hrán.

motorola g 5g balenie (2)
Zdroj: vlastný

V balení sa ďalej nachádza kompaktný nabíjací adaptér s výkonom 20W, ako aj 1 meter dlhý nabíjací kábel USB na USB Type-C. Teší ma, že výrobca sa rozhodol nepribaliť ku smartfónu podľa mňa nepotrené lacné slúchadlá, ktoré väčšina z nás aj tak hádže do šuflíka. Niektorí konkurenti by si od spoločnosti Motorola mohli v tomto prípade brať príklad.

Dizajnom neohromí

I keď smartfón Motorola Moto G 5G patrí do kategórie dostupných 5G zariadení, po stránke dizajnu by som od výrobcu očakával o čosi viac. Tmavé vyhotovenie s jemnou štruktúrou je síce príjemné na dotyk a nezostávajú na ňom čmuhy od prstov v prípade, že nepoužívate obal, no oku zrejme úplne neulahodí. Osobne mi síce takéto plastové vyhotovenie neprekáža a som rád, že dizajn spĺňa požadovanú funkčnosť, no mnohých zákazníkov môže odradiť práve nevýrazné farebné vyhotovenie, či použitie plastu.

motorola g 5g ilustracny 2 (2)
Zdroj: vlastný

Smartfón sa pomerne dobre drží v jednej ruke, no obrovský 6,7-palcový displej z neho robí čiastočne nemotorné zariadenie, ktoré budete ťažko ovládať spomínanou jednou rukou. Samotný IPS panel s rozlíšením 2400 x 1080 pixelov dizajnovo nijako neškodí, práve naopak, no z hľadiska funkčnosti už ide za mňa o nemotorné zariadenie, ktoré človek nemôže pohodlne ovládať počas cestovania, či v prípadnom zhone. Sám som zástanca kompaktnejších zariadení a podobné zariadenia mi proste nie sú po chuti a myslím si, že sa so mnou zhodne veľká časť z vás.

motorola g 5g
Zdroj: vlastný

Keďže som pri vyššie pri dizajne spomenul aj samotný displej, musím priblížiť aj jeho bližšie špecifikácie, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Rozlíšenie FHD+ a podpora technológie HDR10 dokáže zo zariadenia vytvoriť pomerne kompaktné multimediálne centrum, čo je aj jedna z predností, ktoré samotná Motorola vyzdvihuje. Displej sa pýši výborným kontrastom a živými farbami, no osobne mi veľmi chýbala podpora Always on technológie. Túto špecialitku osobne využívam už roky pri smartfónoch Google Pixel a už som na ňu značne navyknutý.

Ovládacie prvky a fotoaparáty dizajnu vôbec neškodia, práve naopak

motorola g 5g spodna hrana (2)
Zdroj: vlastný

Čo sa ďalších dizajnových prvkov týka, výrobca siahol po klasickom riešení snímaču odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na zadnom paneli zariadenia. Ide o funkčné a praktické riešenie a som rád, že Motorola neexperimentovala v oblasti snímača v displeji. Ďalej by som spomenul, že tlačidlo napájania je umiestnené pod ovládaním hlasitosti, aby naň človek pohodlne dočiahol, keďže rozmery zariadenia sú značné. Oproti tlačidlu napájania sa nachádza dedikované tlačidlo pre hlasového asistenta, ktorého význam je otázny. Nad týmto dedikovaným tlačidlom sa nachádza hybridný Dual SIM slot s možnosťou vloženia microSD karty s maximálnou kapacitou až 1000 GB.

motorola g 5g fotoaparat
Zdroj: vlastný

Spomeniem aj kompaktný selfie fotoaparát, ktorý nijako neruší pri používaní zariadenia, ako aj dizajnovo dobre zvládnutý zadný fotoaparát, ktorý nijako nenarúša celkový dizajn. Čo sa týka rámčekov okolo displeja, výrobca nešiel cestou úplného bezrámčekového dizajnu, no myslím si, že riešenie s menšou „bradou“ a „čelom“ má aj svoje výhody. Na záver by som priblížil spodnú hranu zariadenia, kde sa nachádza klasické kombo USB Type-C a AUX jack, ktorý určite poteší možných fanúšikov.

Výkonu má na rozdávanie

Z výzoru a na prvý pohľad viditeľných aspektov smartfónu by som rád prešiel ku hardvéru, ktorý sa nachádza v útrobách smartfónu Motorola Moto G 5G. Výrobca v tomto prípade siahol po procesore Snapdragon 750 5G od spoločnosti Qualcomm s 8 jadrami. Sekunduje mu až 6 GB RAM, čo sú skvelé predpoklady na to, aby si smartfón poradil aj s tými najnáročnejšími aplikáciami.

Silnou zbraňou je čistý Android

V aplikáciách, hrách a benchmarkových testoch zariadenie potvrdilo svoj vysoký výkon a pri hraní moderných hier som ani raz nezaznamenal náznaky sekania. Veľkú úlohu v tom podľa môjho názoru zohráva aj fakt, že smartfón je vybavený úplne čistým Androidom 10 bez akýchkoľvek zásahov OEM výrobcu. Kompatibilita a výkon v aplikáciách, ako aj v samotnom softvérovom prostredí je tak garantované aj po dobu niekoľkých rokov, teda v prípade, ak Motorola nezanedbá aktualizácie.

motorola g 5g benchmark (2)
Zdroj: vlastný

Po stránke hardvéru môžem spomenúť aj prítomnosť 128 GB interného úložiska, či 5G konektivitu, ktorej využitie v našich podmienkach je momentálne výrazne obmedzené. Ak však človek uvažuje nad kúpou dostupného smartfónu s dobrými vyhliadkami do budúcna, Motorola Moto G 5G môže byť určite dobrou voľbou práve kvôli čistému Androidu, ako aj kvôli prítomnosti 5G pripojenia.

Dvojdňová výdrž bez nutnosti dlhého nabíjania

Za zmienku určite stojí aj prítomnosť obrovskej 5 000 mAh batérie, ktorá ma naozaj potešila. Pri plnom nasadení to batéria zvládala bravúrne a odvážim sa povedať, že pri bežnom použití jej bezproblémovo bude stačiť nabíjačka raz za dva dni. Aj napriek tomu, že batéria má pomerne veľkú kapacitu, na spomínanej nabíjačke nemusí smartfón stráviť veky. V praxi stačí smartfón dať na hodinku na nabíjačku a z pôvodných 10/15% tam za tento čas bude viac ako 90% dostupnej kapacity. Osobne mi chýbalo bezdrôtové nabíjanie, no ak tento spôsob nabíjania nepoužívate, zrejme by som v tom nevidel žiadny problém.

Fotoaparát má byť ťahákom

motorola g 5g panorama
Zdroj: vlastný

Motorola Moto G 5G, podobne ako väčšina jej konkurentov, láka prípadných záujemcov najmä na fotografickú výbavu, ktorá by mala ponúkať najmodernejšie technológie. Výsledkom snaženia spoločnosti Motorola je v tomto prípade trojitý zadný fotoaparát so zabudovaným bleskom.

motorola g 5g foto (2)
Zdroj: vlastný

Smartfón primárne využíva hlavný 48 Mpx snímač so svetelnosťou f/1.7, ktorý vo väčšine prípadov neohúri, no ani nesklame. K dispozícii je aj 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2.2, ako aj 2 Mpx makro fotoaparát so svetelnosťou f/2.4. Táto trojica si dokáže poradiť v štandardných situáciách, pričom ma príjemne prekvapila kvalita širokouhlého fotoaparátu.

motorola g 5g foto 2 (2)
Zdroj: vlastný

Bohužiaľ, v čase testu a výletu do prírody mi počasie príliš neprialo, no svoju kvalitu fotoaparát rozhodne ako celok má. Výrazne ma však sklamal makro fotoaparát a jeho farby. Väčšina fotiek by si rozhodne zaslúžila dodatočnú úpravu, no fotografie vytvorené makro snímačom si to priamo pýtali. Čo sa týka selfie fotoaparátu, moje nároky sú pomerne nízke, takže ho hodnotím ako štandardný a myslím si že tu sa človek nemá ako popáliť.

Záver

Ako by som teda zhodnotil smartfón Motorola Moto G 5G ako celok a či sa kúpa takéhoto smartfónu vôbec oplatí? Keďže som fanúšikom čistého Androidu a osobne ma všemožné nadstavby od OEM výrobcov vyslovene otravujú, Motorola Moto G 5G je skvelou voľbou ak hľadáte práve takýto smartfón, keďže alternatív na trhu príliš veľa nenájdete. Smartfón je však vo viacerých oblastiach čiastočne nevýrazný a nezaujme ani dizajnom, ani nejakou dychberúcou kvalitou fotoaparátu. Výhodou však môže byť prítomnosť moderného 5G pripojenia, ako aj batéria s kapacitou až 5 000 mAh, ktorá môže zaujať nejedného čitateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close