RECENZIA: Huawei Nova 9 je solídnym zariadením, ktoré v niektorých oblastiach vyčnieva, ale inde je šedým priemerom

Huawei Nova 9 je bezpochyby solídnym pokusom o návrat spoločnosti Huawei medzi mobilných lídrov.

Huawei Nova 9_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Dlhšiu dobu sme nemali v redakcii žiaden telefón od spoločnosti Huawei a to najmä z dôvodu, že spoločnosť v poslednom období vydáva strašne málo nových zariadení. Dôvody, prečo je tomu tak, asi netreba nikomu zvlášť vysvetľovať. O to viac ma teší, že do redakcie sa nám dostal smartfón Huawei Nova 9, čo je aktuálne jeden z najnovších telefónov od čínskeho výrobcu. S telefónom som mal možnosť podrobne sa zoznámiť po dobu posledných dvoch týždňov. Dovoľte mi vám preto nižšie sprostredkovať nielen skúsenosti, ale i pocity z používania tohto zariadenia.

Dizajn, konštrukcia a spracovanie smartfónu

Zariadenie hneď, ako som vytiahol z balenie, tak ma očarilo. Ide totiž o nádhernú „žiletku“, ktorá má v páse necelých 7,8 milimetra. Rovnako musím pochváliť i to, že smartfón sa drží v ruke veľmi pohodlne a to aj napriek tomu, že ponúka veľký 6,57“ displej. Pomer displeja ku zvyšku prednej strany je 89,9%. K pohodlnosti držania telefónu bezpochyby dopomáha i to, že hrany displeja obtekajú bočné hrany zariadenia. Na druhej strane treba povedať, že hneď môžete zabudnúť na ochranné sklíčka. Z mojej skúsenosti pri zahnutých displejoch, ochranné sklíčka vydržia vcelku krátko, kým sa odlepia. Mimochodom, zariadenie váži len 175 gramov.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Huawei Nova 9_zahnutie displeja_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých prvkov, tak v spodnej časti zariadenia nájdeme USB C výstup spolu s reproduktorom a šuflíkom pre dve SIM karty. V pravej bočnej stene nájdeme tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo zapínania, resp. vypínania zariadenia. V oboch prípadoch musím povedať, že tlačidlá sú umiestnené v ideálnej pozícii, ktorú možno pohodlne nahmatať i v prípade, ak zariadenie ovládate jednou rukou. Ľavá hrana zariadenia, ale i vrchná, je prázdnou.

Zadná stena zariadenia vyzerá na prvý pohľad veľmi moderne, musím však podotknúť, že je šmykľavou. Ľahko sa vám môže teda stať, že smartfón vám vypadne z rúk. Na druhej strane musím pochváliť matné spracovanie, ktoré skvelo odoláva odtlačkom prstov. Rámčeky tela sú z plastu. V prípade zadnej steny ide o sklo, ale priznám sa, pôsobí na mňa skôr ako plast. Nič to však nemení na pozitívnych dojmoch zo zariadenia. Čo sa mi z pohľadu dizajnu nepáčilo je, že kamerový modul vyčnieva z teľa zariadenia a nie málo. Tento nedostatok som pocítil najmä v situáciách, keď máte zariadenie položené na stole a chcete rozsvietiť displej pomocou poklepania po displeji, tak telefón sa jednoducho kymáca. Musím však dodať, že toto kymácanie viete zmierniť pomocou ochranného obalu, ktoré sa dodáva spolu s telefónom v balení.

Displej smartfónu

Huawei v prípade zariadenia Nova 9 trafil klinec po hlavičke. Displej smartfónu patrí bezpochyby medzi tie podarenejšie. Veľký je 6,57“ s pomerom stran 19.5:9, ponúka rozlíšenie 2340 x 1080 bodov, a samozrejme ide o panel typu OLED. Aby som nezabudol ešte dodať, displej podporuje i zobrazovaciu frekvenciou do 120Hz a nechýba mu ani čítačka prstov umiestnená pod displejom, ktorá mimochodom funguje priam dokonalo. Počas približne dvojtýždňového testovania zlyhala len v minimálnom počte prípadov. Zároveň treba uviesť, že čerešničkou na torte je schopnosť displeja zobraziť viac ako jednu miliardu farieb.

Huawei Nova 9_skener odtlackov prstov_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba dodať, že ak nepatríte medzi fanúšikov čítačky prstov v displeji, tak môžete využiť za účelom odomykania zariadenia i technológiu rozpoznávania tváre. Ďalej treba poznamenať, že displej ponúka aj technológiu adaptívneho prispôsobenia Hz. Znamená, že v určitých situáciách systém automaticky mení frekvenciu Hz. Napríklad, v prípade YouTube videí v režime na celú obrazovku, automaticky prepína Hz zo 120 snímok na 60. Aby som nezabudol, tak poteší vcelku vysoká vzorkovacia frekvencia, ktorá sa zastavila na hodnote 300 Hz.

Recenzia Huawei Nova 9_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Musím pochváliť i živé farby, pozorovacie uhly, ako aj skvelú čitateľnosť displeja na priamom slnečnom svetle. Nechýba ani populárna funkcia Always-on, prostredníctvom ktorej môžete zobrazovať ako čas, tak aj notifikácie z aplikácií na vypnutej obrazovke. Mimochodom, v prednom displeji je umiestnená i 32 megapixelová selfie kamera, ktorá patrí medzi tie lepšie na trhu. Rovnako ponúka i natáčanie videí pri 4K kvalite.

Výkon telefónu

Čo sa týka výkonu zariadenia, tak telefónu nemám veľa toho čo vyčítať. Srdce telefónu tvorí procesor Snapdragon 778G, avšak len s podporou 4G technológie. Inými slovami, zabudnite na to, že sa s telefónom pripojíte do siete piatej generácie. Čo sa týka výkonu zariadenia, tak ako môžete vidieť nižšie, tak v platforme AnTuTu dosahuje skóre približne 468 tisíc bodov. Nie je to extra veľa, ale ani zas málo. Inými slovami, nejde o najrýchlejšie zariadenie na trhu, ale neznamená to, že ide o pomalý telefón. Na druhej strane musím dodať, že konkurenčné zariadenia v rovnakej cenovej triede disponujú najmä procesormi, ako je Snapdragon 870, prípadne Snapdragon 888.

Aby som nezabudol, tak zariadenie disponuje kapacitou operačnej pamäte RAM o veľkosti 8GB, ktorému sekunduje 128GB úložný priestor

Batéria zariadenia a konektivita

Čo sa týka batérie zariadenia, tak smartfón ponúka kapacitu 4300 mAh. Čo poteší, je prítomnosť rýchleho nabíjania pri výkone 66W pričom čerešničkou na torte je, že v balení nájdete i 66W nabíjačku. Čo to v praxi znamená? Telefón z 0% na 100% nabijete za približne 45 minút. Z 0% na 50%, batériu nabijete za približne 15 minút. Čo sa týka výdrže ako takej, tak musím povedať, že so smartfónom aj pri náročnejšom používaní hravo zvládnete jeden až jeden a pol dňa. Dokonca sa nebojím povedať, že pri menej aktívnych používateľoch, so zariadením vydržíte fungovať i 2 dni. Myslím, že takto dobrá výdrž je najmä dôsledkom absencie 5G technológie. Ak sa pýtate na prítomnosť bezdrôtového nabíjania, tak vás budeme musieť sklamať, zariadenie túto technológiu nepodporuje.

Huawei Nova 9_podpora rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka ďalšej konektivity, tak telefón disponuje štandardom Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6 a nechýba ani podpora NFC. Pri NFC sa ešte zastavím a to z dôvodu, že po dlhej dobe možno konečne platiť v obchodoch prostredníctvom smartfónov spoločnosti Huawei a to vďaka aplikácii Curve Pay. Rovnako treba uviesť, že na to, aby ste využili plný potenciál Wi-Fi 6, tak potrebujete mať i vysielač s podporou tejto technológie. Ďalej treba spomenúť, že na rozdiel od väčšiny svojich konkurentov Nova 9 nemá súpravu stereo reproduktorov a namiesto toho sa spolieha na jediný reproduktor smerujúci dole, ktorý však hrá vcelku hlasito a čisto.

Áno, opäť bez Google služieb

Zariadenie je dodávané na trh s nadstavbou EMUI vo verzii 12, ktorá je založená na Androide 11 a ako už asi tušíte, tak nepodporuje Mobilné služby Google. Zatiaľ, čo pri recenzii tabletu Huawei MatePad 11 mi Google aplikácie nechýbali, tak v prípade smartfónu, situácia nebola najideálnejšou. Musím však dodať, že Huawei v tejto oblasti urobil významný posun dopredu. Situácia nie je tak zlou, ako rok dozadu a v obchode dnes nájdeme viacmenej plnohodnotnú alternatívu ku všetkým aplikáciám spoločnosti Google. Jedným z nástrojov, ktorý bezpochyby využijete, je Petal Search. Ide o nástroj, prostredníctvom ktorého budete vyhľadávať aplikácie, ktoré v obchode App Gallery nenájdete. Nástroj funguje na vysokej úrovni a v podstate som našiel prostredníctvom tohto nástroja väčšinu aplikácií, s ktorými som potreboval pracovať. Kde som však narazil na problémy, boli niektoré úzko špecifické aplikácie. Napríklad v domácnosti máme chytrý televízor HiSense, ktorý som si zvykol ovládať smartfónom. Pomocou aplikácie Petal Search som bleskurýchlo našiel hneď niekoľko aplikácií, ktoré mi sľubovali diaľkový ovládač v telefóne, avšak ani jedna aplikácia nefungovala riadne.

Huawei Nova 9_Petal Search_aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri softvéri by som ešte spomenul, že ak využívate i iné zariadenia spoločnosti Huawei, tak musím vyzdvihnúť ich vzájomnú spoluprácu. Napríklad, môžete zrkadliť obrazovku smartfónu na tablet, či počítač pričom  nechýba i možnosť interakcie so smartfónom z rozhrania druhého zariadenia.

Huawei MatePad 11_recenzia_zkradlenie smartfonu (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Huawei Nova 9: Ako fotí tento smartfón?

Dizajn kamerového modulu určite zaujme na prvý pohľad nejedno oko. Schováva v sebe 50 megapixelový hlavný senzor Sony IMX766 s podporou technológie RYYB, 8 megapixelový ultraširokouhlý snímač, ktorý je doplnený o ďalšie dva snímače, konkrétne o makro a hĺbkový senzor s rozlíšením po 2 megapixely. Bezpochyby, najviac budete pravdepodobne fotiť s hlavným snímačom, ktorý vďaka technológii RYYB je schopný zachytiť viac svetla a to aj v prípade horších svetelných podmienok. Mimochodom, s touto technológiou sa môžete stretnúť najmä vo vlajkových modeloch telefónov spoločnosti.

Huawei Nova 9_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Hneď v úvode musím povedať, že fotoaparát na svoju cenovú kategóriu robí priemerné fotografie. Inými slovami, nesklame, ale na druhej strane, ani z kvality výsledných fotografií nespadnete na zadok. Kamera je schopnou zachytiť dostatok detailov a v prípade, ak si fotky prezeráte len na obrazovke smartfónu, tak budete pravdepodobne spokojný. Vo všeobecnosti musím povedať, že dynamický rozsah je na vysokej úrovni a nedokázali ho narušiť ani zhoršené svetelné podmienky. Nedovolí mi však nespomenúť, že kamere chýba optická stabilizácia, škoda.  Musím ešte doplniť, že v prípade ultraširokého snímača, fotografie sú na vysokej úrovni pri dobrej viditeľnosti. S ubúdajúcim svetlom, ubúdajú i detaily na fotografii. Kde som bol však sklamaným je, že nočný režim v mnohých prípadoch zachytil horšiu fotografiu, ako keď som ho nepoužíval. Rovnako treba uviesť, že v prípade využívania nočného režimu pri fotografovaní, výsledné fotografie častokrát ťahalo do žltejších odtieňov. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok. Musím však podotknúť, že prešli kompresiou, pričom fotografie v plnej kvalite, ako aj ďalšie vzorky, nájdete na tejto adrese.

Rovnako musím povedať, že pri 2-násobnom priblížení nedochádza ku viditeľnému zhoršeniu kvality snímky, teda aspoň na obrazovke smartfónu. V prípade, ak sa však rozhodnete priblížiť fotografiu viac, tak zabudnite na to, že snímka bude kvalitnou. Mimochodom, zariadenie ponúka až 10-násobné priblíženie.

Čo sa týka natáčania videa, tak kamera podporuje 4K rozlíšenie pri 30 fps. Nižšie si môžete pozrieť vzorku, ako smartfón natáča. Musím však uviesť, že v prípade videí ma telefón až tak nepresvedčil.

Verdikt: Takéto sú moje pocity zo zariadenia

Huawei Nova 9 je bezpochyby smartfónom, ktorý zaujme dizajnom. Dlho som v ruke nedržal takto pekné zariadenie. Disponuje kvalitným displejom, vcelku výkonným procesorom, hoci bez podpory 5G. Druhým dychom treba dodať, že 5G naprieč Slovenskom je stále vzácnosť, hoci mobilní operátori postupne rozširujú pokrytie. Jednou z hlavných zbraní zariadenia je výdrž batéria a podpora 66W rýchleho nabíjania. Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi „žmýkajú“ svoje telefóny, tak určite budete spokojný. Kde ma telefón na druhej strane sklamal, je kamera. Nemôžem povedať, že robí zlé fotografie, ale kto držal v ruke drahšie modely smartfónov spoločnosti, tak vie, že kamera bola niečo, kde Huawei vždy vyčnieval. V tejto oblasti je Nova 9 šedou myškou, ktorá nesklame, ale ani nenadchne. V súvislosti s aplikáciami, App Gallery je určite kompromis vzhľadom na to, že neponúka všetko, čo ponúka Google Play. Na druhej strane, absencia aplikácií podľa môjho názoru, už nie je tak dramatickou, ako tomu bolo v minulosti.

V závere treba dodať, že zariadenie sa aktuálne predáva za 499€, čo je z môjho pohľadu mierne prestrelená cena z dôvodu, že obdobné zariadenia s podobným procesorom, stoja približne o stovku menej. Na druhej strane, Huawei sa to snaží dohnať pri displeji, batérii, a podpore rýchleho nabíjania.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre