Rebríček odhalil, ktoré krajiny čelia najsofistikovanejším online podvodom. Ako dopadlo Slovensko a naši susedia?

Prvý index svojho druhu pomôže spoločnostiam upriamiť svoje úsilie na správne miesto.

hackeri slovensko_2
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Bezpečnostní experti vytvorili prvý svetový kyberzločinecký index, ktorý hodnotí krajiny na základe hrozby, ktorú predstavujú v globálnom online priestore.  

Možno ťa neprekvapí, že na prvom mieste sa ako najnebezpečnejšia krajina ocitlo Rusko. Nasledovala Ukrajina, Čína, Spojené štáty, Nigéria a Rumunsko. Na zozname pracovali aj výskumníci z University of Oxford, ktorí prezradili, že hlavnou myšlienkou štúdie bolo informovať nielen verejnosť, ale aj súkromný sektor. Vďaka tejto informácií môžu spoločnosti vynaložiť svoje prostriedky lepšie a sústrediť sa na krajiny, ktoré predstavujú najväčšiu kybernetickú hrozbu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Náš výskum, ktorý vznikal popri indexe, pomôže nadvihnúť rúško anonymity, ktoré častokrát chráni kyberzločincov. Zároveň dúfame, že naša práca pomôže v boji proti kyberútokom, ktorých hlavná motivácia začína čoraz častejšie bývať finančný zisk,” vyjadrila sa doktorka Miranda Bruce, jedna z autorov štúdie.  

Vedci v práci ponúkli lepšie pochopenie geografie kyberzločinu a ako sa jednotlivé krajiny špecializujú na odlišné typy kyberútokov. Práca ale pri zozname najnebezpečnejších krajín nekončí. Autori aj naďalej pokračujú v monitorovaní globálnej situácie a zaznamenajú akékoľvek nové hotspoty pre kyberkriminalitu. Predpokladajú, že skorý zásah môže pomôcť zastaviť problém ešte skôr, než sa začne transformovať do výraznejšieho problému.  

Hackeri získali prístup k miliónom doteraz nevidených e-mailových adries
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Toto sú krajiny s najnebezpečnejším kyberzločinom

Dáta zozbierané pre potreby výskumu sa získali s pomocou 92 vedúcich expertov na kyberkriminalitu. Títo experti sa zároveň aktívne podieľajú na vyšetrovaní hackerských skupín a iných kyberzločineckých živlov. V rámci tejto práce experti zhodnocovali päť hlavných kategórii kyberzločinu a následne vybrali krajiny, ktoré sú najvyspelejšie v každom odvetví kyberzločinu. V poslednom kroku zvažovali aké majú útoky krajiny dopad, akou mierou profesionalizmu sa vyznačujú a aké majú hackeri technické znalosti.  

“Kyberzločin je vo väčšine neviditeľným fenoménom, pretože hackeri často ukrývajú svoju polohu za falošné profily a používajú aj rôzne technologické ochrany. Práve kvôli nezákonnej a anonymnej povahe činnosti nemožno kyberzločinca jednoducho odhaliť, či ho vyspovedať. Ide o ľudí, ktorí sa aktívne ukrývajú. Ak sa pokúsime použiť technické dáta na to, aby sme zistili kde sú, takisto sa nám to nepodarí. Hackeri využívajú infraštruktúru po celom svete na vykonanie svojich útokov,” vyjadril sa profesor Jonathan Lusthaus, spoluautor štúdie.  

Svetový kyberzločinecký index je prvým svojho druhu na svete, ktorého cieľom je rozšíriť naše chápanie lokálnych hraníc kyberzločinu. V ďalších krokoch práce chcú výskumníci zisťovať, či môžu charakteristiky krajiny, napríklad miera vzdelanie, internetové pokrytie, HDP alebo miera korupcie ovplyvňovať kyberzločin krajiny a ako tieto faktory vplývajú na vznik a operáciu kyberzločineckých skupín.  

V rámci práce hodnotili 5 kategórií kyberzločinu. Týmito kategóriami boli technické produkty, ktoré zahŕňajú malvér a ďalšie nástroje, samotné útoky, napríklad cez ransomware alebo DDoS útoky. Treťou kategóriou bola krádež dát, napríklad cez phishing alebo nabúranie sa do účtu, nasledovali rôzne podvody a v poslednej kategórii sledovali experti to, ako dobre dokážu hackeri prať svoje špinavé peniaze.  

Výskumníci priniesli zoznam najnebezpečnejších krajín v online priestore
Zdroj: University of Oxford

Ako v tomto prieskume dopadlo Slovensko?  

Ako sme už spomenuli, na prvom mieste ako najnebezpečnejšia krajina skončilo Rusko s WCI (World Cybercrime Index) skóre 58,39. Nasledovala Ukrajina, ktorá ale za Ruskom výrazne zaostávala so skóre 36,44. Na treťom mieste skončila Čína s WCI 27,86.

Slovensko sa v prieskume bohužiaľ exaktne neobjavilo, no niekoľko našich susedov áno. Vzhľadom na podobnosť nášho trhu, hlavne s tým českým, môžeme predpokladať, že obdobná situácia, ako u našich susedov, bude aj u nás.

Napríklad Poľsko získalo WCI index len 2.22, no spomedzi našich susedov po Ukrajine najviac. Česká republika si odniesla WCI skóre 0,59. Maďarsko získalo WCI 0,15.

rebrickej najviac ohrozenych krajin kybernetickymi hrozbami
Zdroj: Bruce M, Lusthaus J, Kashyap R, Phair N, Varese F (2024) Mapping the global geography of cybercrime with the World Cybercrime Index. PLoS ONE 19(4): e0297312. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0297312

Zatiaľ nevieme, či výskumníci v ďalších prieskumoch zohľadnia aj našu krajinu, no je to pravdepodobné, keďže majú ambíciu napredovať so svojim výskumom. Uvidíme, ako dopadneme v ďalších štúdiách.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre