SpravodajstvoVeda a výskum

Raz príde deň kedy sa ľudstvu podarí odhaliť inteligentný mimozemský život: O ako starú civilizáciu pôjde?

Ako bude vyzerať potenciálna vesmírna civilizácia?

Vesmír by mal byť plný života, teda aspoň na papieri. Doteraz sa nám však nepodarilo nájsť dôkaz, ktorý by túto teóriu dokazoval. Rozpor, ktorý popisuje vysokú pravdepodobnosť existencie života a faktom, že sa nám žiaden nepodarilo nájsť sa nazýva Fermiho paradox. Paradox vytvoril taliansko-americký vedec Enrico Fermi a jeho slávna otázka: „Kde sú všetci?“ sa stala definíciou tohto paradoxu, píše portál Universe Today.

V snahe vyriešiť Fermiho paradox vzniklo nespočetné množstvo teórií, ktoré sa pokúsili vysvetliť absenciu akéhokoľvek kontaktu s mimozemšťanmi. Niektoré z nich sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy, ako napríklad teória o  umelej inteligencii, ktorá sa vzoprela svojim tvorcom a zničila ich. Iné teórie zas naznačujú, že náš vesmír je len simuláciou, ktorú riadi civilizácia, po ktorej pátrame, alebo že žijeme v akejsi vesmírnej zoo. Tieto teórie neprinášajú žiadne konkrétne výsledky, ale len dohady, ktoré môžu mať ďaleko od pravdy. Jedno je však isté – raz príde deň, kedy Fermiho paradox dokážeme vysvetliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvý kontakt

Až ten deň príde, objav mimozemskej civilizácie pravdepodobne prinesie viac otázok ako odpovedí. Tá najdôležitejšia otázka môže znieť nasledovne: „Čo je táto mimozemská civilizácia zač?“ Astronóm Carl Sagan presadzoval myšlienku, že stretnúť civilizáciu, technologicky rovnú nám, je viac ako nepravdepodobné. Čo však Sagan nespomínal je vek potenciálnej civilizácie a ako by sa tento vek prejavil na komunikácii s nami.

Našťastie túto otázku zodpovedal tím astronómov, vedený doktorom Davidom Kippingom. Aby sa im podarilo priniesť presnú odpoveď, použili štatistiku a dostali naozaj prekvapivý výsledok: Je pravdepodobné, že každá inteligentná civilizácia je staršia ako my a ešte pravdepodobnejšie je, že je oveľa staršia ako ľudstvo.

Na začiatku výskumu sa tím zameral na to, ako by ľudia mohli kontaktovať civilizáciu, starú miliardu rokov. Aby mohli túto otázku zodpovedať, najprv sa museli pozrieť na to, aká je pravdepodobnosť, že by sa akákoľvek civilizácia mohla dožiť miliardy rokov.

Nejde o jednoduchú otázku, pretože nám chýbajú priame dôkazy. Vedcom však pomohli dáta historikov, ktoré sa zameriavajú na dve menšie oblasti, ktoré sú ale dosť podobné. Tím analyzoval ako dlho trvali historické civilizácie a ako dlho zvykne vydržať živočíšny druh. Tím doktora Kippinga analyzoval tieto dva údaje a potom ich preniesol na ich výskum. Výsledky, ktoré dostali naznačujú, že ak by sa nám podarilo odhaliť mimozemskú civilizáciu, tá bude dvakrát tak stará ako my.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close