SpravodajstvoVeda a výskum

Raketa spoločnosti SpaceX, Starship, už tretíkrát neprešla tlakovými testami

Ďalší model by sa mal začať testovať koncom tohto mesiaca

Tento týždeň pracovala spoločnosť SpaceX na testovaní tretieho modelu vesmírnej rakety Starship s označením SN3. V stredu v noci začali s tlakovými testami a model prešiel bez problémov. Štvrtok už bol však iným príbehom. Na tému upozorňuje portál arstechnica.com.

Štvrtok testy rakety nedopadlo podľa predstáv

Problémy nastali až vo štvrtok večer, kedy opäť spustili tlakové testy, teraz už s podmienkami, ktorým bude raketa čeliť počas ozajstného letu. Nanešťastie, okolo druhej ráno došlo k nehode a model SN 3 sa zrútil do seba. Vyzeralo to, akoby raketa stratila tlak a zrútila sa pod ťažkou váhou vrchnej časti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Uvidíme čo nám ráno povedia dáta, no mohlo sa jednať o chybu v testovacej konfigurácii,“ vyjadril sa zakladateľ spoločnosti, Elon Musk, na Twitteri.

Testovacia chyba by znamenala, že raketa fungovala tak, ako mala a vzniknutý problém sa dá ľahšie odstrániť. Ide už o tretíkrát, čo Starship pohorel v týchto testoch, ktoré sa odohrávajú ešte pred skúškami motorov a testovacími letmi. Viaceré zdroje naznačujú, že ak by model SN 3 prešiel tlakovými testami úspešne, prvý testovací let by sa plánoval už na budúci utorok. Išlo by o let do 150-metrovej výšky.

Posledná nehoda musí byť pre spoločnosť sklamaním, pretože ide už o tretiu nehodu ešte predtým, než sa dostali k testovaniu motorov Raptor.

„V budúcnosti sa správajte ku rakete ako ku svojmu dieťaťu. Nepúšťajte ju na testovanie, pokiaľ si nie ste istí, že je v poriadku,“ povedal Musk svojim inžinierom po neúspechu modelu SN1

Skutočnosť je taká, že spoločnosť postavila výrobnú halu v južnom Texase, vďaka čomu môžu rýchlo vyrábať nové a pokročilejšie modely rakety. Riziká sú spojené so súkromným vesmírnym programom. Spoločnosť postaví raketu a následne sa učí zo svojich chýb. Musk a jeho inžinieri plánujú začať s testovaním modelu SN 4 v druhej polovici tohto mesiaca.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close