Prvý stabilný fúzny reaktor na svete dostal svoj dátum. Toto je deň, keď získame „nekonečnú“ energiu, tvrdí gigant
Podľa startup spoločnosti Helical Fusion už nie je fúzia nedosiahnuteľným snom. Povedali dátum, kedy chcú spustiť prvú fúznu elektráreň.
Startupová spoločnosť z Japonska chce svetu priniesť čistú a neobmedzenú energiu. Jej názov je Helical Fusion a plánuje spustiť prvý steady-state fúzny reaktor na svete.
Spoločnosť pochádza z Tokia a ako informuje portál Interesting Engineering, plán spoločnosti je najskôr vyvinúť pilotný reaktor, ktorý by fungoval na helical metóde, čo je metóda magnetického uväznenia. Predpokladá sa, že tento prvý testovací reaktor bude mať kapacitu od 50 do 100 megawattov.
Reaktor sa má skladať z dvoch špirálovitých cievok a dokázal by operovať bez plazmového prúdu. Spoločnosť tvrdí, že po úspešnom vývoji reaktora chce komercializovať energiu, ktorú reaktor ponúka.
“Chceme postaviť prvý steady-state fúzny reaktor na svete a vytvárať elektrinu do najbližších 10 rokov,” vyjadril sa CEO spoločnosti Helical Blend, Takaya Taguchi.
Dokáže spoločnosť poskytnúť stabilnú jadrovú fúziu?
Fúzny reaktor poskytuje málo energie na to, aby mohol dodávať elektrinu celým mestám. Ide však o ideálne zariadenie, ktoré by mohlo poskytovať energiu napríklad výrobniam hliníka alebo titánu, odľahlým ostrovom alebo veľkým lodiam.
Cena na výstavbu prvej elektrárne svojho druhu sa pohybuje okolo 5-miliárd dolárov. Po viac ako roku nepretržitej operácie elektráreň môže prejsť prevádzkou, ktorá nebude trvať viac ako tri mesiace. Ako vysvetľujú experti, fúzna reakcia 1 gramu vodíka vytvorí rovnaké množstvo energie ako spaľovanie 8 ton ropy.
Neprehliadnite
Spoločnosť Helical Fusion vznikla v roku 2021. Predpokladá sa, že pri dosiahnutí fúzie bude hrať nejakú úlohu aj fúzny reaktor HESTIA, ktorý spája deutérium a trícium. Krátko na to by mala nasledovať výroba prvého reaktora svojho druhu. Spoločnosť plánuje niekoľkoročné individuálne vývojové fázy. Následne predstaví prototyp, ktorý by slúžil ako demonštrácia predtým, ako začne spoločnosť pracovať na reaktore HESTIA.
“Ak v roku 2034 spustíme testovací reaktor a necháme ho fungovať niekoľko rokov, potom by sme mohli začať pracovať na komerčnom reaktore. Ten by bol funkčný najskôr do roku 2040,” tvrdí Taguchi.
Projekt má samozrejme svoje ťažkosti. Taguchi hovorí, že problém je už vyzbierať 1 trilión yenov potrebných na postavenie reaktora. Ďalším problémom je vytvorenie supervodivej technológie pre cievky a zavedenie bezpečnostných pravidiel na to, aby mohli reaktor spustiť.
Ako sme už spomenuli, ide o fúzny reaktor helical. Na dosiahnutie sa vyžaduje to, aby reaktor dokázal uväzniť plazmu pomocou magnetického poľa. Potrebné podmienky ale môžu vzniknúť len kvôli elektromagnetickým cievkam. Tie umožnia stabilné udržanie plazmy dlhodobo a pri konštantnom energetickom výdaji. To sa vyžaduje, aby mohol reaktor generovať elektrinu
Problémy jadrovej fúzie
Jadrová fúzia je proces, ktorý prebieha v srdci nášho Slnka a väčšiny hviezd vo vesmíre. Pri vysokých teplotách a obrovskom tlaku sa prekonáva prirodzená odpudivosť pozitívne nabitých jadier atómov. Tie sa spájajú a vytvárajú nový prvok, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie.
V hviezdach energia získaná jadrovou fúziou tlačí smerom von, čím sa vyrovnáva gravitačnej sile, ktorá chce hviezdu stlačiť dovnútra. Vďaka tejto jemnej rovnováhe môžu hviezdy existovať.
Výskumníci dnes už vedia, že podmienky pre jadrovú fúziu vieme vytvoriť aj na Zemi. Viacero experimentov dokázalo vo fúznych reaktoroch, do ktorých sa radí aj tokamak, začať proces jadrovej fúzie. Experti veria, že jadrová fúzia je cestou k čistej a prakticky neobmedzenej energii. Najväčším problémom je, že zatiaľ nedokážeme vytvoriť dostatočne dlhú fúznu reakciu, aby sa nám ekonomicky oplatila.
Startup Helical Fusion môže byť prvým žiarivým príkladom toho, že ľudstvo vie prostredníctvom fúzie spoľahlivo vytvárať elektrickú energiu. V budúcnosti by sme mohli mať reaktory, ktoré dokážu vytvoriť oveľa viac energie, no na také si zrejme počkáme o niečo dlhšie.
Komentáre