SpravodajstvoVeda a výskum

Prvý gigantický predátor obývajúci našu Zem: Ichthyosaury sa vyvinuli za rekordne krátku dobu, hovorí štúdia

Výskum univerzity Bonn približuje vývoj ichthyosaura, jedného z najväčších morských mäsožravcov.

Ichthyosaurus bol jedným z najväčších morských tvorov v časoch, keď dinosaury vládli našej planéte. Vyvinuli sa z ešte neznámej skupiny suchozemských plazov a podľa toho, čo je známe, museli sa vynoriť na hladinu, aby sa nadýchli. Fosílie ichthyosaurov sa radia k prvým veľkým fosíliám dinosaurov, aké veda objavila, píše portál Uni-Bonn.

„Ichthyosaury existovali dlho pred dinosaurami a ich objav podnietil predstavivosť nielen vedcov, ale aj verejnosti“, vyjadril sa vedúci autor novej štúdie, doktor Martin Sander.

Vo svojej práci Sander skúmal tohto gigantického morského živočícha, ktorého lebka merala dva metre, s celkovou dĺžkou tela 17 metrov. Z toho čo je známe mohol ichthyosaurus vážiť až 45 ton. Predpokladá sa, že ichthyosaurus žil v oceánoch Zeme už pred 250-miliónmi rokov. Dôkazy zároveň poukazujú na to, že tento morský dinosaurus bol prvým obrím živočíchom, ktorý sa na našej planéte vyvinul.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie sa tímu expertov podarilo zistiť, že do svojej impozantnej dĺžky sa ichthyosaury vyvinuli len za tri milióny rokov, oveľa rýchlejšie než dnešné veľryby. Táto práca je zároveň dôkazom toho, ako sa môžu morské ekosystémy prispôsobiť meniacim sa klimatickým, atmosférickým, či vodným podmienkam.

Vedcom sa lebku ichthyosaura podarilo objaviť v americkom štáte Nevada, presnejšie v Augusta Mountains. Spočiatku objavili len stavce a význam ich objavu výskumníkom unikal. Neskôr si ale uvedomili, že hlbšie v skalách hôr sa môže ukrývať aj vrchná polovica tohto tvora. V roku 2011 sa ich odhady potvrdili a podarilo sa im nájsť mimoriadne zachovalú lebku, predné končatiny a hrudnú časť dinosaura.

Najväčší predátor

Objav sa radí k najväčším tvorom a môže byť prvým gigantickým živočíchom, ktorý obýval našu planétu. Fosília sa radí medzi poddruh ichthyosaura, ktorý vedci nazvali cymbospondylus youngorum.

Prvou úlohou vedcov bolo popísať anatómiu objaveného živočícha. Výskumníkov zaujímalo, ako dokázali ichthyosaury narásť do takej impozantnej dĺžky. Na základe informácii z literatúry vedci vytvorili model, ktorý im pomohol s analýzou fosílie. Výsledky odhalili že ichthyosaurus žil v období stredného triasu, teda pred 237 až 247-miliónmi rokov. Zároveň sa im podarilo zistiť jeho dĺžku, ktorá bola 17-metrov. Ichthyosaurus svojou veľkosťou pripomínal vorvaňa tuponosého, najväčšiu žijúcu zubatú veľrybu na Zemi.

Objav fosílie ichthyosaura predstavuje najväčší organizmus, aký sa vedcom doteraz z obdobia triasu podarilo nájsť, či už ide o suchozemské alebo morské zviera.

„Podľa informácií, ktoré sú nám dostupné, ide o prvého obrieho tvora, ktorý obýval našu Zem,“ vysvetľuje Sander.

Fosília jedinečného druhu cymbospondylus youngorum existovala približne tri milióny rokov po tom, ako sa ichthyosaury zmenili zo suchozemských živočíchov na morské. Hoci sa tri milióny rokov môžu zdať ako dlhá doba, z hľadiska evolúcie to až tak veľa času nie je. Vedci sa preto snažili pochopiť, čo viedlo k tak rapídnemu nárastu vo veľkosti.

Analýza potravinového reťazca poukázala na niečo zaujímavé, a to že by bol schopný podporovať oveľa masívnejších mäsožravých živočíchov, než bol ichthyosaurus.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close