SpravodajstvoVeda a výskum

Prví pacienti dostali do žíl umelú krv: Klinické testy môžeme považovať za mimoriadny úspech!

Po prvýkrát v histórii vedci podali umelo vytvorené červené krvinky pacientom. Zatiaľ sú zdraví a krv funguje ako má.

Len nedávno sa úspešne odohral prvý klinický test svojho druhu. Počas tohto historického míľniku dobrovoľníkom podali červené krvinky vytvorené v laboratóriu, informoval 7. novembra portál Národnej zdravotnej služby Spojeného kráľovstva.

Umelé krvné bunky vedci vytvorili z kmeňových buniek darcov a následne ich podali pacientom, ktorí sa zapojili do klinických testov projektu RESTORE. Testy boli prvými v histórii, kedy sa inému človeku podali umelé bunky v rámci transfúzie krvi. Testovanie sa ukázalo ako bezpečné a mimoriadne efektívne. Vedúci testov tvrdia, že umelo vytvorená krv by už čoskoro mohla priniesť lepšiu metódu liečby pre pacientov s poruchami krvi alebo tými, ktorí majú vzácnu krvnú skupinu. Autori štúdie uvádzajú, že v týchto prípadoch môže byť nájdenie vhodného darcu problematické.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klinické testovanie zisťovalo dĺžku života umelo vytvorených buniek s tými prirodzenými, ktoré pochádzali od toho istého darcu. Predpokladá sa, že umelé bunky sú čerstvé, preto by mali fungovať o niečo lepšie ako bunky pri štandardnej transfúzii krvi, ktorých vek sa môže líšiť. V tele by teda mali vydržať dlhšie a ľudia, ktorí potrebujú pravidelné transfúzie by ich nemuseli podstupovať až tak často. V tomto prípade odpadá riziko predávkovania železom, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Práca vedcov ani zďaleka nekončí

Hoci sa klinické testy považujú za mimoriadny úspech, sú len prvým krokom k tomu, aby sa stali hotovým produktom. V dohľadnej budúcnosti sa umelé bunky budú používať len v prípade pacientov, ktorí majú mimoriadne špecifické potreby.

Zatiaľ umelé bunky dostali len dvaja pacienti. Tí boli starostlivo monitorovaní, no zatiaľ sa neobjavili žiadne vedľajšie účinky. Identitu dobrovoľníkov zatiaľ vedci neodhalili. Dobrovoľníci ale nedostali nejak veľké množstvo umelých buniek. Autori vysvetľujú, že sa objem pohyboval od päť do desať mililitrov, čo predstavuje jednu až dve čajové lyžičky.

V ďalších krokoch dostane transfúziu ďalších desať pacientov. Tí dostanú dve malé dávky, približne štyri mesiace od seba. Jedna dávka bude obsahovať normálne krvné bunky, tá druhá laboratórne vytvorené. Opäť budú vedci skúmať, či umelé a mladé červené krvinky dokážu vydržať dlhšie ako tie, ktoré si vytvorí telo.

Nasledovať budú aj ďalšie klinické testy, než sa umelá krv zavedie do praxe.

„Naša štúdia predstavuje obrovský krok vpred v oblasti vytvárania krvi z kmeňových buniek. Toto bolo prvýkrát, čo sa umelá krv dostala do tela pacienta a sme zvedaví, ako budú bunky fungovať,“ vysvetľuje Ashley Toye, ktorá sa na testoch podieľala.

Vedci pevne dúfajú, že umelo vytvorené červené krvinky vydržia o niečo dlhšie ako tie, ktoré pochádzajú od darcov. Ak by testy zaznamenali podobné úspechy aj v budúcnosti, mohli by znamenať obrovskú zmenu pre pacientov odkázaných na pravidelné transfúzie krvi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close