SpravodajstvoTechnológie

Prvé informácie o Snapdragone 898 od Qualcommu sú na stole. Pracovať by mal na nadštandardnej frekvencii

Nový 4 nm výrobný proces a využitie najnovšieho jadra Arm Cortex-X2 by mali zabezpečiť výrazný výkonnostný nárast.

Nie je žiadnou novinkou, že spoločnosť Qualcomm sa pomaly ale isto pripravuje na predstavenie svojho nového vlajkového procesoru, ktorý bude poháňať veľkú časť budúcoročných vlajkových lodí. Nový mobilný procesor z radov Snapdragon očakávame vo viacerých zariadeniach od Xiaomi, Oppo, Google, Samsungu ale i ďalších výrobcov, ktorí sú známi aj na našom trhu. Od predstavenia prvých smartfónov s novým procesorom nás však delí ešte niekoľko mesiacov, čo sa doposiaľ odrážalo na pomerne veľkom nedostatku informácií. Informačné vákuum však najnovšie zaplnil známy leaker vystupujúci pod prezývkou @IceUniverse (via PhoneArena). Ten na sociálnej sieti zverejnil prvé informácie o pripravovanom procesore, ako aj o jeho údajnom označení.

Nejasné produktové označenie

Doposiaľ sa o novom vlajkovom procesore od Qualcommu hovorilo ako nadchádzajúcom Snapdragone 895, čo dáva z historických označení a modelového označenia socketu SM8450 najväčší zmysel. Známy zahraničný leaker však tento procesor označuje ako Snapdragon 898, čo by v praxi znamenalo pokračovanie v trende, ktorý Qualcomm nastolil tento rok. Aktuálny vlajkový procesor totižto nesie označenie Snapdragon 888. Výrobca sa pri predstavení obhajoval tým, že číslo 888 je v Číne považované za šťastné číslo, čo výrobca premietol aj do svojho modelového označenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre niekoho výrazný posun, pre niektorých zas sklamanie

Leaker Ice Universe taktiež informoval o prvých technických detailoch pripravovaného procesoru Snapdragon 898. Ten by mal byť podľa očakávaní postavený na 4 nm výrobnom procese a jadrách Kryo 780 pracujúcich na frekvencii 3,09 GHz. Základným jadrom má byť taktiež očakávaný Arm Cortex-X2, bežiaci na identickej frekvencii ako ostatné jadrá. Tu sa však dostávame ku miernej nezrovnalosti, ktorá sa dá len ťažko pochopiť.

qualcomm snapdragon 898 leak
Zdroj: Weibo – @IceUniverse

Výrobca hlavného jadra, spoločnosť ARM, totižto už v minulosti informovala, že Cortex-X2 bude rýchlejší oproti jadru Cortex-X1 až o 16%. Ak vezmeme do úvahy aktuálny procesor Snapdragon 888, ktorého základom je práve Cortex-X1, čísla príliš nesedia. Tohtoročný procesor totižto v bežnej verzii pracuje na frekvencii 2,84 GHz, pričom jeho verzia + využíva až takmer 3 GHz. Aj pri spodnej hranici však nárast až o 16% neprichádza do úvahy, keďže budúcoročný procesor by musel podľa počtov atakovať hranicu 3,3 GHz a nie „iba“ 3,1 GHz.

Do predstavenia ešte zostáva veľa času

Nie tak výrazný posun pracovnej frekvencie očividne sklamal nie len samotného leakera, ale aj technologických nadšencov komentujúcich pod jeho príspevkom na čínskej sociálnej sieti Weibo. Pochopiteľne, očakávania boli podľa prvotných informácií omnoho väčšie. Stále však treba brať do úvahy aj fakt, že od predstavenia Snapdragonu 898 nás delí ešte niekoľko mesiacov a realita môže byť od dnešných informácií výrazne odlišná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close