Prvé geneticky upravené čínske dvojičky by mali byť pod drobnohľadom vedcov. Niektorí však takejto myšlienke nie sú naklonení
Tzv. CRISPR deti sa narodili iba pred pár rokmi. Ide o prvé deti, ktorým vedci modifikovali ich gény aby v budúcnosti predišli ochoreniu HIV.
Prvé dvojičky na svete, ktoré ešte v ich počiatočnom štádiu vývoja prešli špeciálnou genetickou modifikáciou, sa dostali na svet ešte v roku 2018. Obrovský krok vo vede však okamžite vyvolal vlnu rozruchu. Genetická modifikácia u ľudí bola totižto obrovským skokom do neznáma. Motivácia čínskeho biofyzika He Jiankuiho však bola aj napriek tomu pomerne jasná. U detí chcel predísť prípadnému ochoreniu HIV, keďže jeden z ich rodičov trpel týmto zákerným ochorením. Genetická modifikácia tak bola silným nástrojom, ako by sa mohli deti úplne vyhnúť tomuto ochoreniu, poprípade by mohla zásadne znížiť dôsledky tohto ochorenia.
Život dvojičiek ide ďalej, ich „autor“ sedí za mrežami
Už krátko po narodení dvojičiek sa však začali objavovať správy o možných problémoch, ktorým budú deti čeliť v budúcnosti. Vedci upozorňovali na možné riziká či genetické anomálie, ktoré by sa mohli vyskytnúť po umelej úprave génov. Deti vo vedeckej sfére získali označenie CRISPR deti (po využitej technológii genetickej modifikácie) a okamžite sa začali debaty o tom, či je takáto genetická úprava etická a nemala by byť odsúdenia hodná. O tomto aspekte nakoniec začali uvažovať aj samotné čínske úrady, ktoré spomínaného biofyzika po niekoľkých mesiacoch odsúdili na niekoľkoročný pobyt za mrežami. Život dvojičiek CRISPR však pochopiteľne plynie aj naďalej, čo však vnuklo vybraným vedcom (via Nature.com) pomerne zvláštnu myšlienku.
Myšlienka bližšieho pozorovania dvojičiek
Dvojica čínskych vedcov z popredných čínskych vedeckých inštitúcii vo svojich najnovších návrhoch detailne opísali, ako by sa mala vedecká obec zaoberať dvojičkami CRISPR. V zatiaľ nezverejnenom dokumente, ku ktorému však mali prístup autori vedeckého časopisu Nature, však vedci uvádzajú, že by mali byť dvojičky podrobené značnému drobnohľadu a bližšiemu vedeckému výskumu.
Sledovanie by mohlo výrazne zasiahnuť do súkromia
CRISPR deti by sa tak pre vybranú skupinu vedcov mali stať nástrojom na pozorovanie možných genetických anomálií. Tie by sa údajne mohli vyskytnúť po možných chybách v genetickej úprave. Na ich odhalenie by však bolo nutné pravidelné sekvenovanie ich génov. Návrh dvojice čínskych vedcov však u medzinárodných vedcov príliš neuspel. Tí sa totižto obávajú zbytočného narúšania súkromia dvojičiek. Vedci majú taktiež obavy aj z neskoršieho intenzívneho pozorovania detí v na to určenom zariadení.
Genetická modifikácia mohla upraviť aj iné schopnosti týchto detí
Pochopiteľne, intenzívne sledovanie detí ako pokusných králikov by v dnešnom svete nemalo byť vôbec na stole. Vedecké tímy však určite geneticky upravené dvojičky značne zaujímajú a to hneď z niekoľkých dôvodov. Veľkou neznámou sú nie len možné riziká takejto úpravy ale aj možné ovplyvnenie ďalších schopností takýchto jedincov. Už v minulosti sa totižto hovorilo o zvýšených kognitívnych schopnostiach, ktorými by mohli CRISPR dvojičky disponovať. Určité gény a génové sekvencie totižto môžu ovplyvňovať hneď niekoľko úplne rozdielnych oblastí, či už u ľudí alebo vo všeobecnosti.
Komentáre