Prvá sociálna sieť obmedzí deťom používať filtre, ktoré ich skrášľujú. Chce chrániť ich duševné zdravie

Spoločnosť TikTok ruší skrášľovacie filtre pre osoby mladšie ako 18 rokov, aby ochránila ich duševné zdravie.

Vedci potvrdili, ako vzniká psychóza v mozgu
Zdroj: Pixabay (keilasmile24, artvizual)m Úprava: Vosveteit.sk

Výsledky viacerých výskumov naznačujú, že sociálne siete majú negatívny dopad na naše duševné zdravie, hlavne mladých ľudí. TikTok zavádza razantnú zmenu, ktorá má proti tomuto bojovať.  

Sociálne siete ako Instagram a iné utvárajú obraz o tom, ako by mal ideálny “lifestyle” vyzerať. Užívatelia niekedy zachádzajú do obrovských diaľok pre to, aby ukázali dokonalú tvár svojho života. Problém je, že príspevky, ktoré nám ukazujú dokonalú domácnosť, dokonalú postavu, životný štýl a ďalšie, nie sú reálne.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Užívateľ, ktorý otvorí sociálne siete vidí, že všetci okolo neho žijú zdanlivo dokonalý život, chodia na dovolenky do rozprávkových destinácií, majú nádhernú domácnosť, autá a partnera, ktorý je im oporou v každej životnej situácii a nikdy sa nehádali. Keď toto vidíme zdanlivo všade okolo nás, začíname mať pocit, že niečo v našom živote robíme zle, čo môže viesť k rozvoju úzkosti a až depresie.  

Devastujúci účinok sociálnych sietí

Realita je ale častokrát diametrálne odlišná od toho, čo nám užívatelia na sociálnych sieťach prezentujú. Možno ten známy influencer nechodí každý druhý mesiac na tropické luxusné dovolenky, no horko-ťažko naškrabal peniaze na jeden lepší pobyt, počas ktorého spravil stovky fotiek, ktoré teraz postupne pridáva na svoj profil. Ten fitness tréner s dokonalou postavou nehovorí o tom, že spolu s cvičením a doplnkami dodržiava mimoriadne prísne stravovanie, ktoré ako bežne pracujúci človek nedokážeš a pravdepodobne ani nechceš dodržiavať.  

Táto idealizovaná verzia reality má vplyv na duševné zdravie dospelého človeka a oveľa viac devastuje duševné zdravie tínedžera, ktorý sa ešte len vyvíja a utvára si názory o svete. Sociálna sieť TikTok zavádza niekoľko zmien, ktoré majú pomôcť ochrániť duševné zdravie tínedžerov na tejto platforme. Spoločnosť TikTok zabráni užívateľom mladším ako 18 rokov používať niektoré skrášľovacie filtre a efekty.  

Vo vyhlásení TikTok uvádza, že nie všetky filtre budú týmto rozhodnutím postihnuté. Mladiství stále budú môcť používať filtre, ktoré boli navrhnuté tak, aby boli “zjavne vtipné”. Podľa TikToku ide o rôzne zvieracie uši alebo komické zväčšovanie určitých prvkov, napríklad očí alebo úst. Mladiství ale nebudú môcť používať filtre ako Bold Glamour. Ide o filter, ktorý vyhladí pokožku užívateľov zvýrazní ich mihalnice, zúži tvár a iné. Tento filter ale mení črty len jemne, kvôli čomu je ho ťažšie odhaliť. 

“Skrášľujúce filtre prispievajú ku skreslenému pohľadu na svet, kde sa fotografie vylepšené filtrami vnímajú ako normálne. Deti a tínedžeri častokrát nedokážu rozpoznať upravené fotografie a pociťujú značný tlak zo strany spoločnosti, aby dosiahli tieto nerealistické štandardy,” píše sa v správe TikToku.

Nová funkcia príde čoskoro

Spoločnosť TikTok nové funkcie zavedie v priebehu nadchádzajúcich týždňov v 13 európskych krajinách. Podľa štatistík má TikTok v Európe viac ako 175-miliónov aktívnych užívateľov.  

“Bezpečnosť na internete sa neustále vyvíja a my sa naďalej učíme od  našej komunity, spolupracujeme s odborníkmi a snažíme sa byť ešte lepší. Ak sa naši užívatelia nebudú cítiť bezpečne, nebudú na TikToku sami sebou a platforma už nebude to isté,” hovorí Christine Grahn, šéfka európskej verejnej politiky TikToku.

socialne siete
Zdroj: pixabay.com (PhotoMIX-Company)

Sociálna sieť momentálne skúma aj AI modely, ktoré by dokázali automaticky odhaliť používateľov mladších ako 13 rokov, čo je minimálny vek pre používanie platformy. TikTok sa vyjadril, že majitelia odstránených profilov sa stále môžu proti rozhodnutiu odvolať, ak veria, že došlo k nejakej chybe. Sociálna sieť TikTok každoročne odstráni približne 6-miliónov profilov z celého sveta, pretože nespĺňajú pravidlo minimálneho veku.  

K sociálnym sieťam sa však tvrdšie postavila Austrália. Nedávno sa vláda vyjadrila, že sociálne siete vôbec nepatria do rúk malým deťom a tínedžerom, preto ich chce pre túto skupinu úplne zakázať. Austrálsky premiér posiela všetky deti hrať sa von, o čom sa viac dočítaš v tomto článku. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre